Adam Ďurica - album Mandolína
Adam Ďurica a jeho album Mandolína

Mandolína, tak sa volá očakávaný album Adama Ďuricu. Oficiálne vychádza až v piatok 19. júna, ale už dnes si ho môžu fanúšikovia vypočuť v pre-streame na Deezeri. Obsahuje dvanásť skladieb, medzi ktorými nechýbajú hity Neľutujem, Láska-Veda, Mandolína i novinka Všetko.

Adam Ďurica nahral album, o ktorom vždy sníval. Od predchádzajúcej nahrávky s názvom Dávno zomrel Rock & Roll sa výrazne posunul. Zmenil prístup k práci, obklopil sa profesionálmi a hudobne i osobnostne dozrel.

„Mandolína pre mňa znamená zmenu. Už po Dávno zomrel Rock & Roll som chcel nové pesničky písať inak a inak ich produkovať. Prvá vec z nového obdobia, resp. z nového prístupu k práci, je Víla a druhá Neľutujem. Potom sa to všetko zlomilo a ja som pokračoval na tejto vlne pri tvorbe ďalších skladieb. Nový album vznikal v tejto úspešnej a pre mňa prelomovej eufórii a myslím, že je z neho tá dobrá energia aj cítiť,“ zamyslel sa Adam Ďurica.

 

Novinka sa nahrávala viac ako rok vo viacerých hudobných štúdiách. V LVGNC Studios, SonicCat Studios, Studio Luky i v Adamovom domácom štúdiu. Pieseň Trest smrti vznikla dokonca vo Švédsku v Tambourine Studios, v ktorom nahrávala aj kapela The Cardigans, Tom Jones alebo Emiliana Torrini.

Adam Ďurica vydal nový album Mandolína
Adam Ďurica (autor foto: Martin Ferenčík, zdroj: Universal Music)

 

„Už dlho som v sebe nosil ideu nahrať slovenskú pesničku v zahraničí a teraz prišiel čas, kedy to nabralo reálnu podobu. Som rád, že tento nápad sa páčil aj vydavateľstvu a prostredníctvom neho sa uskutočnila spolupráca so švédskym top štúdiom v Malmo. Trest smrti produkoval Maurits Carlsson a nahrala ju švédska kapela. S výsledkom som veľmi spokojný. Táto skladba svojim charakterom perfektne dopĺňa pestrosť celého albumu,“ teší sa Adam.

O produkciu albumu sa postaral spevák kapely Hex Peter Ďuďo Ďudák spoločne s Adamom, Ľubicou Malachovskou Čekovskou, Petrom Riavom a spomínaným Mauritsom Carlssonom zo Švédska. Na albume sa podieľal aj Adamov brat Michal, ktorý album zmastroval.

 

„Michal spravil skvelú robotu. Pre neho je zvuk vášeň. Miluje túto prácu a robí ju kvalitne, čo je aj počuť. Musím povedať, že pri tomto albume nám nahrávanie naozaj odsýpalo a necítil som žiaden stres. Dôkazom je aj fakt, že pôvodne malo byť na albume 11 skladieb. Ale ja som tri dni pred úplnou finalizáciou priniesol ešte jednu pieseň a po prvom vypočutí sme sa všetci v štúdiu zhodli, že sa do celej mozaiky skvele hodí,“ pousmial sa Adam.

Všetky texty okrem piesne Víla, tú si otextoval Adam sám, napísal majster slova Vlado Krausz, s ktorým Adam začal spolupracovať už na  predchádzajúcom albume.

„Vlada si veľmi vážim. Je to pán textár, s ktorým prichádza príbeh, pointa a hlavne ľahkosť. S Vladom sme spolupracovali rôznym spôsobom. Prvú polovicu albumu otextoval na moju hudbu a demá a druhú polovicu albumu som ja zhudobnil jeho voľné texty. Výnimka bola skladba Všetko, kedy mi na jeho hotový text perfektne sadla moja už predtým hotová hudba,“ prezradil Adam Ďurica.

Adam Ďurica, autorka foto-Mária Švarbová
Adam Ďurica (autorka foto: Mária Švarbová, zdroj: Universal Music)

 

K pestrosti albumu dopomohli okrem Adamovej kapely (Miro Hank, Martin Bukový) aj hostia, ktorí sa podieľali na nahrávke jednotlivých piesni: Martin Gašpar (Hlúpy čas), Martin Valihora (Ticho, Hlúpy čas), Juraj Griglák (Víla), Štefan a Martin Bugala (Víla), Erik a Frederik Sunding, Wallentin Richardsson, Mathias Schlegel (Trest smrti). Album vychádza v krásnom digipacku s bohatým bookletom, ktorý obsahuje všetky texty piesní a umelecké fotografie zachytávajúce Adama pri práci v nahrávacom štúdiu i mimo neho. Na jeseň Adam album podporí koncertným turné, počas ktorého navštívi 10 slovenských miest. 

[message_box title=““ color=“grey“]
Adam Ďurica – Mandolína Tour 2015:

17.10. 2015     Prievidza – Dom Kultúry
22.10. 2015     Košice – GES Club
23.110. 2015   Liptovský Mikuláš – Dom kultúry
24.10. 2015     Zvolen – Dom kultúry Podborová
30.10. 2015     Žilina – Dom Odborov
31.10. 2015     Trenčín – Piano Club
6.11.2015        Poprad – Dom kultúry
7.11.2015        Humenné – Divadelná sála Domu kultúry
13.11.2015      Nové Zámky – Dom kultúry
14.11. 2015     Bratislava – Ateliér Babylon[/message_box]

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu