Adam Valček (autor foto: Viktor Hlavatovič, wikes.sk)

Adam Valček pracoval v denníku SME od septembra 2008 až do júna 2021 s krátkou 7-mesačnou prestávkou v roku 2014, kedy pracoval v týždenníku TREND.

Dlhoročný novinár denníka SME aktuálne končí vo vydavateľstve Petit Press. Svoj odchod spája so stratou nezávislosti a na jeho novinársku tvorbu mu budú po novom prispievať podporovatelia z radov fanúšikov a čitateľov.

Podiel vo vydavateľstve Petit Press len nedávno získal fond MDIF za ktorým stojí George Soros. Adam Valček ale svoj odchod z vydavateľstva s príchodom nového investora nespája.

„V stredu som si prevzal kľúče od ateliéru v Novej Cvernovke, ktorý bude mojím novým pracoviskom. K 30. júnu končím v denníku SME a začnem pracovať ako novinár na voľnej nohe. Verím, že témy, ktorým sa venujem, to, ako nad nimi premýšľam a spracovávam ich, si nájdu dostatočnú priamu finančnú podporu od čitateľov, poslucháčov a divákov. Umožní mi to byť oveľa flexibilnejší/kreatívnejší/slobodnejší, napríklad pri využívaní možností, ktoré ponúkajú sociálne siete a iné publikačné platformy,“ uviedol na sociálnej sieti Adam Valček.

Po novom bude Adam Valček svoje články a videá publikovať na svojej stránke adamvalcek.sk a na blogu denníka SME, spolupráca s vydavateľstvom tak bude v určitej miere pokračovať i naďalej.

„Podporiť moju tvorbu bude možné cez Patreon alebo priamo na webe adamvalcek.sk. Fungovať to bude v najbližších dňoch, resp. týždňoch. Jednotlivé podporné balíčky budú v rôznych cenách od cca 20 eur/mesačne do cca 1000 eur/ročne,“ doplnil Valček.

Financovanie formou crowdfundingu využívajú najmä weby, ktoré ponúkajú čitateľom správy a ideológie. Miera transparentnosti pri tejto forme financovania je rôzna. Adam Valček vplyv podporovateľov na obsah jednoznačne odmieta.

Podobný model financovania používa Martin Daňo, alebo vydavateľstvá alternatívnych médií, ako magazín .týždeň, Zem & Vek, Slobodný vysielač, či Infovojna.

„Témy a moje novinárske zameranie ostávajú nezmenené, vplyvu predplatiteľov a podporovateľov sa neobávam, myslím si, že samotný projekt, jeho parametre a jednotlivé pravidlá toto riziko minimalizujú. Strach z toho, že strácam podporu veľkého vydavateľstva, napr. vo vzťahu k právnym otázkam, zatiaľ nemám, je to predmetom ďalších prebiehajúcich rokovaní,“ ozrejmil pre Mediahub.sk novinár Adam Valček.

K dôvodom svojho odchodu uviedol: „Pretože som prestal byť v práci z rôznych dôvodov šťastný a myslím si, že stratenú spokojnosť môžem nájsť práve takto. Pritom platí, že nie je žiaden jeden konkrétny dôvod, ktorý tento stav spôsobil, ale mnoho rôznych drobností. Zároveň chcem využiť to, ako sociálne siete a rôzne iné publikačné platformy menia spôsoby, akým konzumujeme informácie, stiera sa rozdiel medzi influencerom a novinárom, novinári môžu byť – a niektorí už sú identifikovateľní – skôr cez ich vlastné meno (brand) než cez médium, pre ktoré pracujú,“ uviedol Adam Valček.

Sledujeme tu nárast niečoho, čo sa dá nazvať „novinársky influencing“, keď novinári ako Monika Tódová, Adam Valček, Zuzana Petková, alebo Zuzana Kovačič Hanzelová, či Martin Daňo sa stávajú opinion leadermi a hviezdy ako Rytmus, či Zuzana Plačková, rovnako s tisíckami followerov, ustupujú do úzadia.

„Cieľ je pokračovať v budovaní otvoreného a bližšieho vzťahu s čitateľmi, poslucháčmi či divákmi, a fanúšikmi. Veľmi ma teší záujem poslucháčov/používateľov,“ vyjadril sa pre Mediahub.sk Adam Valček v súvislosti s angažovaním sa na platforme Clubhouse.

Viac o svojom odchode z Petit Pressu prezradil Adam Valček v rozhovore s Gabrielom Tóthom, bývalým hovorcom skupiny Penta v podcaste nazvanom Pokec o komunikácii:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu