Adam Valček (autor foto: Jozef Jakubčo, zdroj: Petit Press)

Slávnostné odovzdávania cien a prémií Literárneho fondu za novinársku tvorbu v roku 2017 sa udialo v piatok 10. mája 2018 v Zichyho paláci. Medzi ocenenými novinármi je aj Adam Valček z denníka SME.

Do súbehu Literárnej ceny za novinársku tvorbu v roku 2017 bolo prihlásených spolu 130 súťažiacich s 265 príspevkami.

Významnú cenu v kategórii publicistika v podkategórii Tlač si odniesol novinár Adam Valček z denníka SME za reportáž “Ľutujem, že som vám zabil brata”.

Reportáž je mimoriadnym spracovaním citlivej témy, ktorá súvisí s dopravnými nehodami na Slovensku. Citlivá je hlavne v tom, že autor v nej citlivo a s nadhľadom spracoval danú problematiku, pričom vychádzal z rodinného nešťastia.

„Je to unikátna výpoveď o smrti jeho brata. Fakty previazané s emóciami. Podľa názoru poroty, treba oceniť predovšetkým to, ako autor spracúva tému a zachytáva práve to, čo ,,obyčajne“ prežíva každá rodina, ako sa naraz ocitá v kolotoči byrokracie a ako ťažko sa pritom dá emocionálne zostať nad vecou a byť zároveň oporou najbližším. Porota sa zhodla na tom, že výpoveď autora sa určite nerodila najľahšie. Autor poukazuje na to, že pozostalí sa nedokážu zmieriť so závermi vyšetrovateľov. Poukazuje na ich nedôslednosť, povrchnosť a na neschopnosť pozostalých (nielen v tomto prípade) vnímať fakty nešťastia objektívne. Dopravnú nehodu a jej smrteľný následok podal nevšedne zaujímavo, hoci bol veľmi osobne zainteresovaný. Keďže autor majstrovsky zvládol túto tému, porota neváhala navrhnúť ho na udelenie Výročnej ceny Literárneho fondu,“ uvádza k oceneniu Literárny fond.

Adam Valček je za ocenenie veľmi vďačný a zároveň ho teší, že nielen jeho článok, ale aj článok šéfredaktorky denníka SME, ktorý sa zaoberá podobne citlivou témou získali ocenenie.

„Veľmi som veril, že by táto reportáž mohla vyhrať, keď sa tak však nakoniec aj stalo, bolo ťažké hľadať slová. Na mieste som preto ani nereagoval. Rozcítilo ma totiž hodnotenie poroty. Preto jej aj takto spätne za ocenenie ďakujem. V krátkom čase ide už o druhé ocenenie pre denník SME za takúto osobnú výpoveď, minulý týždeň naša šéfredaktorka Beata Balogová získala Novinársku cenu OSF aj za článok Čo nás učí rakovina o sebe samých? Lekcie z návštev onkológie pre skúsených i neskúsených pacientov. Myslím si, že takéto články sú potrebné, autorom pomáhajú prekonávať ťažké obdobia a čitateľom, ktorí často prežívajú podobné osudy ako novinári, vlievajú nádej, že sa dajú prekonať,” pre Mediahub.sk uviedol Adam Valček.

Na svojom facebookovom profile k získanej cene Adam Valček uviedol: „Ale aby som nešíril depresiu, tak výhru chcem investovať do toho, že skúsim robiť vlastný podcast”.

Podcasty sú pre Adama Valčeka lákavé aj preto, že existuje nezanedbateľná pravdepodobnosť, že podcasty budú čoraz populárnejšie a na Slovensku môžu byť celkom populárne.

„Chcem sa naučiť niečo nové, práca so zvukom sa výrazne líši od písania, hoci stále ide o hru so slovom. Dnes však vôbec neviem odhadnúť, ako toto dopadne, či to budem stíhať a či sa to teda vôbec dostane „von“. Ale príklad podcastov denníka SME ukázal, že podcasty môžu byť na Slovensku veľmi úspešný formát. Existuje nezanedbateľná pravdepodobnosť, že podcasty ďalej budú naberať na sile. Ľudia stále konzumujú správy, mení sa však spôsob, akým tieto správy konzumujú. Niekto namiesto toho, aby správy čítal, si ich pustí pri behaní alebo v aute na ceste do/z práce. Vyrastá generácia konzumentov, ktorá sa inak pozerá na rádiá. Hudbu počúvajú zo služieb ako je Google Play, Spotify, Deezer a pod., správy, analýzy a rozhovory je pre nich prirodzené počúvať cez podcasty práve vtedy, keď oni sami chcú,“ pre Mediahub.sk uviedol Adam Valček.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu