Tomáš Ulej je známy svojimi aforizmami napríklad Ulejovo Ale, no stál aj za projektom digitalizovanej zbierky diel klasikov slovenskej literatúry Zlatý fond na SME.sk. Na webe ĽudoSlovenský.sk predstavil porekadlá, príslovia, ktoré zozbieral spisovateľ Adolf Peter Záturecký a pridal k nim i tradičné slovenské nadávky.

„Aforista Tomáš Ulej. Už niekoľko rokov chodí po knižniciach a prehrabáva sa v zdrojoch tradičnej slovenskej ľudovej kultúry, akou je napríklad stará dobrá zbierka spisovateľa a učiteľa Adolfa Petra Zátureckého. Všetko to digitalizuje a umiestňuje na internet,“ uviedol web SME.sk.

Na jeho novom webe LudoSlovensky.sk  nájdete príslovia a porekadlá, ktoré zozbieral učiteľ a spisovateľ Adolf Peter Záturecký a zbierku dokončil v druhej polovici 19. storočia.

Obsahuje takmer 12 tisíc prísloví, porekadiel, úsloví, či pranostík. Tomáš Ulej k nim pridal i tradičné slovenské nadávky, ktoré budú môcť napríklad hejteri použiť vo svojich komentároch na sociálnych sieťach :)

„Ľudová slovesnosť je fascinujúca a umelecky krásna, no zdrojov, kde sa k nej dostať, je málo. Sme prvá generácia, ktorá môže, a preto by aj mala vziať všetko hodnotné, čo sa dosiaľ v našich dejinách vytvorilo, a zachovať to,“ povedal Tomáš Ulej pre web SME.sk.

Tomáš Ulej aktuálne pracuje už na novom projekte, pod názvom Piesne, kde v spolupráci s Katedrou etnológie a folkloristiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa chystá zdigitalizovať desiatky tisíc ľudových piesni, ktoré umiestni na web.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu