Artwork albumu vytvorila grafička Teraza Maco. Vyobrazený portrét psa s náhubkom je reminiscenciou udalosti z augusta 1986, keď vlčiaci pohraničnej stráže na slovensko-rakúskej hranici roztrhali mladého klarinetistu a študenta Hartmuta Tautza. (mockup, kapela Drť, album Punktičkár, zdroj: Pohoda Festival)

Slovensko-maďarská kapela Drť vydala 15. mája cez vydavateľstvo festivalu Pohoda debutový vinylový album Puntičkár, ktorý pripomína rannú tvorbu kapely Bez ladu a skladu. Súčasťou kapely je aj Michal Kaščák.

„Pohoda vydala napríklad albumy kapiel ako Chiki liki tu-a, Vrbovskí víťazi, Karpatské chrbáty… ale aj knihy ako Pena Dní. Pokiaľ nás opäť osloví nejaký zaujímavý projekt, je možné, že pridáme do zoznamu aj ďalšie albumy či publikácie,“ uviedol pre Mediahub.sk Tono Repka, PR & Media Director agentúry POHODA FESTIVAL.

Album je venovaný obetiam perzekúcií, represií a vrážd komunistického režimu. Autorom projektu je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth, známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet.

Okrem neho sú súčasťou kapely ďalší známi muzikanti – skladateľka Lucia Chuťková, Marek Buranovský (Vojdi), Márton Csernovszky (The Best Bad Trip), Áron Porteleki (Thisnis, Dorota) a Michal Kaščák (Bez ladu a skladu).

Piesne vznikli zhudobnením výrokov bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenca, o ktorých štylizáciu sa postaral Marek Kundlák.

Posledný šéf ŠtB Alojz Lorenc poskytol v roku 2014 denníku SME rozhovor, v ktorom hovoril o svojom pôsobení vo vedení štátnej bezpečnosti koncom osemdesiatych rokov, ako aj o živote po Nežnej revolúcii, keď pomáhal skupine Penta v pozícii riaditeľa firemných rizík (ich spolupráca pokračuje dodnes).

Lorencov príbeh je jedným z príkladov transformácie spoločnosti z obdobia totality do dnešných dní. Výroky niekdajšieho člena tajnej služby (a kryptológa) sa stávajú nástrojom prispôsobovania a znejasňovania činov komunistického režimu, ktorý prenasledoval a kruto trestal svojich odporcov – pričom mnohí za svoje odvážne postoje zaplatili životom. Vo svetle tejto historickej paralely vyznievajú Lorencove výroky zo spomínaného rozhovoru mimoriadne cynicky.

„V prvom rade si sám uvedomujem, že zatiaľ čo ja komentujem v dnešných časoch demokracie výroky generála ŠTB, tak pred rokom 1989 boli mnohí ľudia, ktorí sa postavili režimu, prenasledovaní alebo dokonca zabití pre ich postoje. Ich príbehy dodnes dostatočne nepoznáme. Lenže stále žijú ich rodiny a pozostalí. Myslíme hlavne na nich a až potom na generála. Puntičkár je prvým dielom malého príspevku k pochopeniu dejín zahmlievania, “ povedal o albume autor hudby Miroslav Tóth.

Kapela už zverejnila aj prvý klip k titulnej piesni Puntičkár, ktorý režíroval Ivan Ostrochovský:

Vizitka videoklipu:

• Réžia: Ivan Ostrochovský
• Účinkujú: Zvonko Lakčevič, Calliste du Cristaux Glace’s aka Pascale
• Kamera: Juraj Chlpík
• Strih: Viera Čakányová
• Produkčný: Albert Malinovský

Digitálnu verziu albumu a ukážku skladieb si môžete vypočuť na stránke Slnko Records.

(ts, red)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu