foto: pixabay.com

Boj s falošnými správami naberá po celom svete čoraz intenzívnejší rozmer, no popri tom všetkom sa akosi zabudlo, že aj falošné obrázky sú súčasťou manipulácie s ľudskou mysľou.

Hoci si ľudia vo veľkej miere myslia, že odhaliť falošné obrázky je pre nich jednoduché, skutočnosť vypovedá o presnom opaku. A preto je veľmi dôležité zahrnúť do boja s falošnými správami aj túto súčasť zverejňovania informácií.

„Ľudia dokážu odhaliť falošné zobrazenie reálnej podoby nejakého miesta na svete len v 60-tich percentách a z toho len v 45-tich percentách dokážu identifikovať čo je na obrázku zlé. Vyplýva to z výskumu uverejnenom v Cognitive Research: Principles and Implications.“ Informáciu zverejnil portál axios.com.

Výsledky tohto prieskumu sú veľmi odlišné od tých z prieskumu Pew study, ktorý bol uskutočnený na začiatku roka 2017, v ktorom drvivá väčšina respondentov (84%) tvrdila, že dokáže rozoznať falošné obrázky na internete.

Je naozaj veľmi dôležité, aby popri rozoznávaní falošných textov vedeli internetoví používatelia rozoznávať aj falošné fotografie, pretože tí, ktorí uverejňujú na internete takýto klamlivý materiál, často využívajú k svojej práci klamlivé titulky, upravené fotografie, video a dokonca aj zvuk.

Štúdia Stanfordskej univerzity poukazuje na skutočnosť, ako nové digitálne technológie dokážu na fotografiách v reálnom čase meniť výraz ľudskej tváre a tak manipulovať s reakciami človeka. Ako sa dá pracovať s výrazom tváre človeka v reálnom čase naznačuje toto video:

Podobné úpravy sa dajú robiť aj so zvukom. Napríklad kanadský startup Lyrebird je technológia, ktorá dokáže napodobniť akýkoľvek hlas len z jednej minúty nahraného zvuku. 

Klamlivé a zavádzajúce titulky, sú taktiež veľmi častým javom na internete, na ktorý reaguje aj sociálna sieť Facebook, ktorá chce takéto články penalizovať. Čítaj viac.

Systém tvorby a zverejňovania falošných správ je naozaj veľmi dobre prepracovaný a zahŕňa v sebe omnoho viac aspektov, ktoré je nutné v boji proti nemu sledovať a odhaľovať.

Ak si predstavíme aké ťažké je odhaľovať na internete falošný textový obsah, potom sa natíska otázka aké komplikované je odhaľovanie falošných obrázkov a videí, ktorých je na internete omnoho viac ako textu.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu