Automobilka zaznamenala najväčší pokles akcií za posledných 26 rokov.

Na nepriaznivom vývoji spoločnosti Tata Motors má značný podiel aj odchod Veľkej Británie z EÚ. Informáciu zverejnil portál The Financial Times.

Akcie automobilky Tata Motors klesli na Bombay Stock Exchange o 30%. Dôvodom je zámer automobilky investovať do svojej dcérskej spoločnosti Jaguar Land Rover sumu v hodnote 3,1-miliardy libier.

Tento zámer spoločnosti výrazne prispel k tomu, že Tata Motors ohlásila začiatkom februára 2019 stratu vo výške 3,79-miliardy dolárov za posledný štvrťrok 2018.

Pokles je najväčší od roku 1993. Masívna strata naznačuje výzvy, ktorým spoločnosť čelí.

Na domácom trhu má na poklese ceny akcií podiel aj neúspech Tata Motors na domácom trhu.

Spôsobil to drahý a neúspešný projekt mestského vozidla NANO, ale aj silná konkurencia v sektore úžitkových vozidiel.

Stratu čiastočne zmiernili zisky spoločnosti Jaguar Land Rover, ktorú Tata Motors kúpil v roku 2008.

Tata Motors zaplatil spoločnosti Ford za kúpu divízie Jaguar Land Rover 2,3-miliardy dolárov.

Počiatočné veľké plány Tata Motors narušil pokles dopytu po dieselových automobiloch, prudký pokles predaja na čínskom trhu a náklady spojené s odchodom Veľkej Británie z EÚ.

Spoločnosť Jaguar Land Rover vyrábala svoje automobily doposiaľ výhradne vo Veľkej Británii. V súčasnosti sa výroba z Veľkej Británie presúva na Slovensko.

Jedna pätina celkovej produkcie Jaguar Land Rover sa predáva práve na trhoch v kontinentálnej Európe a USA. Táto skutočnosť robí spoločnosť pôvodne britskú spoločnosť Jaguar Land Rover obzvlášť zraniteľnou voči Brexitu.

Jaguar Land Rover predstavovala doposiaľ 80% prevádzkových ziskov spoločnosti Tata Motors.

V prvom kvartáli 2019 zaznamenala spoločnosť Tata Motors v obchodovaní mierne zlepšenie. Podiel na tom má napríklad prísna kontrola nákladov alebo zavedenie nových modelov, či zjednodušenie predajnej siete.

Či budú tieto opatrenia postačujúce na to, aby spoločnosť zvrátila nepriaznivý vývoj, je v tejto chvíli veľmi otázne, aj preto že otázka Brexitu stále nie je vyriešená.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu