Určite si spomínate na nie tak dávny ošiaľ s názvom Pokémon GO. Mobilná aplikácia fungujúca na princípe rozšírenej reality znamenala obrovský technologický boom, ktorý sme konečne mohli aj reálne aplikovať v každodennom živote. A práve rozšírená realita je jedným z najhorúcejších trendov budúcnosti.

„Rozšírená realita alebo tzv. augmented reality spočíva v integrácií digitálnej informácie v real-time používateľskom prostredí. Na rozdiel od virtuálnej reality, ktorá vytvára úplne nový svet, rozšírená realita využíva existujúce prostredie, ktorému pridáva niečo navyše, “ tvrdí kreatívny riaditeľ daren&curtis, Michal Salva.

Čo bolo na spomínanej hre Pokémon GO super, bolo nielen to, že nám hra ukázala, že budúcnosť je už tu a užiť si ju môže každý, ale aj to, že prinútila ľudí do pohybu.

Hráči sa za svojimi obľúbenými pokémonmi vydali do ulíc, lesov, parkov, na námestia, kde ich mohli nájsť a získať do zbierky. A pri technologických novinkách nie je pravidlom, že ľudia sa vďaka nim začnú viac hýbať, skôr naopak.

Napriek tomu, že obrovské bláznovstvo okolo tejto hry upadlo pomerne skoro, vyslala niekoľko signálov smerom k značkám, marketérom alebo agentúram.

„Rozšírená realita je niečo, čo ľudí jednoznačne zaujíma. Nie je to čosi, na čo by potrebovali drahé externé zariadenia, ako napríklad pri virtuálnej realite, stačí im ich smartfón alebo tablet, a teda sa oveľa jednoduchšie naučia používať ju v každodennom živote. Dokážu sa vďaka nej nielen zabávať, ale aj vzdelávať,“ pokračuje Michal.

Hľadanie hudby

Využitie rozšírenej reality, ktorá berie dych, môžete vidieť aj v ďalšom videu. Skupina Gorillaz vydávala nový album a na promo použila práve vlastnú mobilnú aplikáciu pracujúcu na princípe rozšírenej reality.

Používatelia a fanúšikovia cez aplikáciu hľadali 500 virtuálnych vznášajúcich sa domov po celom svete. Keď niektorý z nich našli, mohli si prehrať nový album skupiny. Aplikáciu si stiahlo viac ako 125-tisíc používateľov v 146 krajinách sveta. Nie teda div, že táto kampaň vyhrala Zlatého leva na poslednom ročníku Cannes Lions 2017.

Pre lepšiu predstavivosť

Jedno z posledných využití rozšírenej reality má na svedomí nábytkársky gigant IKEA. Počas septembra vypustil do sveta aplikáciu IKEA Place (zatiaľ dostupnú pre iOS 11), vďaka ktorej si môžete počas chvíle absolútne živo predstaviť, ako bude vyzerať niektorý ich produkt vo vašom byte alebo dome. :) Stačí naskenovať priestor, kde chcete nábytok umiestniť, a následne už skúšate, aké kreslo či pohovka sa vám tam hodí. :)

Niečo podobné ako IKEA Place robí aj aplikácia Edmunds, akurát že neskúšate, či bude nová lampa v rohu obývačky vyzerať dobre, ale to, či sa vám vaše vytúžené auto vojde do súčasnej garáže. :)

Samozrejme, bude veľmi zaujímavé sledovať, ako dokážu využiť rozšírenú realitu vo svojej komunikácii značky. Už dnes tu máme niekoľko pozitívnych príkladov, ktorými je možné sa inšpirovať. „Predstavte si, že nasnímate nejaký objekt a live, bez presmerovania do inej aplikácie, sa vám zobrazia informácie o ňom. Perfektné využitie nachádzame aj pri rôznych projektoch našich klientov, ktorých sa snažíme na túto novú vychytávku prehovoriť😊,“ uzatvára Michal Salva.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu