V noci 3.4. z piatka na sobotu niekto hackol konto Pravdy a vo štvrtok 9.4. aj konto Hospodárskych novín, obe na Facebooku. Linkuje na „sexy holky“ a iné hlúposti. > pozri. Bohužiaľ, v podobných prípadoch nezasahuje ani samotný Facebook a necháva na to samotnej firme, aby si danú záležitosť vyriešila (nespokojný zamestnanec, podvod a podobne).

Ako neprísť o svoju Facebook stránku - zdroj foto-pixabay.com
zdroj ilustračnej foto: pixabay.com

Pár tipov, ktoré slúžia ako prevencia:

  • Neotváram odkazy od cudzích ľudí. V prípade, že ide o podozrivý odkaz, tak ho otváram v režime inkognito (Chrome = ctrl+shift+n)
  • Pred udelením admin práv si veľmi dobre premyslím komu ich udelím a tiež, aké práva im pridelím. Naozaj potrebuje daná osoba plný prístup ku stránke?
  • Používam overenie prihlásenia ako aj upozornenie na prihlásenie
  • Pravidelne kontrolujem z akých zariadení a kde som sa prihlasovať
  • Pri aplikáciách si najskôr pozriem kto za ňou stojí, či ju naozaj musím použiť. V prípade, že ide o podozrivú aplikáciu, tak si  ju otvorím v profile, ktorý mám vytvorený len za týmto účelom (testovanie)
  • Dávam si pozor na akú Wifi sieť sa pripájam.

 

Sú to jednoduché veci, ktoré sa dajú aplikovať aj na iné sociálne siete, ako aj na prístup k Internet bankingu, domovu a podobne. Stať sa môže všeličo, preto je lepšie to útočníkom aspoň sťažiť.

Iným prípadom sú rôzne spory, ktoré vzniknú v prípade, že sa spoločníci pohádajú, alebo ak sa rozhodnete ukončiť spoluprácu s externistom/zamestnancom.

Vtedy odporúčam premýšľať dopredu a najskôr zabezpečiť práva a až potom konať. Občas sa totiž stáva, že to nemusí skončiť dobre a urazený spoločník/externista/zamestnanec vám môže spôsobiť rôzne škody.

Michal Dragan
social and media marketing specialist

> kontakt na autora článku

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu