Vášniví knihomoli dnes môžu mať vďaka čítačkám elektronických kníh tisíce titulov v jednom zariadení. Podľa čoho sa však riadiť pri ich kúpe?

Ľudia, pre ktorých je čítanie záľubou, či dokonca vášňou a knihy doslova hltajú, zaiste ocenia možnosť nosiť pri sebe knižnicu pozostávajúcu z viac ako 1000 knižných titulov. Elektronické čítačky odbremenia svojich majiteľov od nosenia ťažkých kníh, no vyvstáva otázka podľa čoho si pri kúpe vybrať správny typ?

Rozhoduje veľkosť displeja

„Pri výbere a kúpe vhodnej čítačky kníh je dôležité zvážiť veľkosť jej obrazovky. Ak napríklad chcete čítačku používať občasne v MHD, pri cestovaní alebo vyplnení voľných chvíľ, stačí zariadenie s menšou, 5 palcovou obrazovkou. No pre pravidelných čitateľov je lepšie zvoliť čítačku s väčším, 6 palcovým displejom,”  tvrdí Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovakia. Ceny čítačiek e-bookov sa pohybujú od približne 48 eur až po 120 eur. Najpredávanejšou je aktuálne čítačka Kindle, ktorá existuje v dvoch verziách. Buď v sponzorovanej, pri ktorej sa zobrazujú reklamy alebo v nesponzorovanej verzii bez reklám.

Prístup na internet

Pre tých, ktorí hľadajú komplexnejšie riešenia, sú k dispozícii čítačky kníh umožňujúce aj pripojenie na internet. Vďaka Wifi možno nájsť v čítačke aj najaktuálnejšie informácie a správy. Pre takých, ktorí hľadajú zariadenia určené len na čítanie e-bookov,  sú vhodné lacnejšie typy čítačiek bez Wifi pripojenia.

Čítačky kníh šetria vďaka e-Ink nielen oči, ale aj energiu

Väčšina čítačiek kníh je dnes postavená na technológií e-Ink, čo znamená, že napodobňuje vzhľad bežného papiera. Použitie uvedenej technológie šetrí zrak aj energiu, pretože nevyžaruje žiadne svetlo, podobne to funguje aj v prípade čítania klasických kníh vyrobených z bežného papiera. „Technológia e-Ink funguje tak, že displej je v podstate neaktívny, vyžaruje iba odrážané svetlo. Na základe toho šetrí energiu samotného zariadenia, ktorého batéria teda vydrží aj niekoľko týždňov,” vysvetlil Martin Gergely.

Dizajnové vylepšenia čítacích zariadení

Cena, veľkosť, použité technológie, výdrž batérie sú jednoznačne jednými z najdôležitejších vecí, ktoré ovplyvňujú výber čítačky pri jej kúpe. No detailistov iste potešia dizajnové „vychytávky“, ako sú napríklad farebné obaly, ktoré skrášlia každú čítačku e-bookov.

A teraz nám už neostáva nič iné, len vám popriať príjemné zážitky pri čítaní napínavých príbehov! :-)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu