zdroj: Aktuality.sk

Dnes 3.mája si celý svet pripomína Medzinárodný deň slobodnej žurnalistiky (World Press Freedom Day). Je to deň kedy treba vládam, politikom a inštitúciám pripomenúť akú dôležitú úlohu v demokracii majú slobodné médiá. Je to aj čas, sebareflexie medzi médiami a novinármi, ohľadom novinárskej etiky. Zároveň ide o deň, kedy spomíname na tých novinárov, ktorí pri hľadaní a publikovaní článkov prišli o život, ako Ján Kuciak z portálu Aktuality.sk

Väčšina ľudí na Slovensku vníma slobodnú žurnalistiku ako samozrejmosť. Nie vždy však tomu tak bolo. Pred rokom 1989 na Slovensku existovala štátna cenzúra. Novinári a médiá nemohli slobodne publikovať a informovať ľudí ako je tomu dnes. Aj preto sa Aktuality.sk rozhodli, že počas dnešného dňa 3.5.2022, ukážu ľuďom pomocou cenzurovaného pop-up okna, ako by to na slovenských stránkach vyzeralo, keby neexistovala slobodná žurnalistika.

Následne sa čitatelia môžu prekliknúť späť k bežnej verzii Aktuality.sk. Cieľom je ľuďom pripomenúť tento významný deň, princípy slobodnej žurnalistiky a jej ochrany pred útokmi na nezávislosť médií.

„Slobodné médiá a slobodná žurnalistika sú jedným z hlavných pilierov každého demokratického štátu. Na vlastné oči dnes vidíme, aký vývoj má spoločnosť v krajinách, kde sú média cenzurované, napádané a nemôžu slobodne informovať ľudí. Poďakujme preto všetkým novinárom, ktorí sa každý deň snažia odhaľovať korupciu, klientelizmus a bojujú proti zločinu. Mnohí z nich pritom nasadzujú svoj život, čoho sme žiaľ boli svedkami aj na Slovensku,“ hovorí Michal Maruška, Managing Director & COO RIngier Slovakia Media.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu