Legendárny umelec Mathias Rüegg, ktorý tento veľký band založil a vyše 30 rokov viedol, je majstrom v experimentoch. Zároveň mu však učaroval aj starý jazz. V piatok 14.11. vo V klube pokrstil „Twenty-Four Hours A Day“ –  nové CD kapely Fats Jazz Band.

Uviedol tak do života nový album Fats Jazz Bandu: „Je nám naozaj veľkou cťou, že pozvanie pokrstiť CD Twenty-Four Hours A Day prijal úžasný človek, klavirista, skladateľ a aranžér Mathias Rüegg. Veľmi si ho vážim, pretože viem, aké je ťažké organizovať veľký jazzový band a on dokázal svoj fenomenálny Venna Art Orchestra udržať vyše 30 rokov. Nedávno vystúpil na Bratislavských jazzových dňoch so speváčkou Liou Pale, pre ktorú prearanžoval do jazzu Schubertov cyklus Zimná cesta,“ povedal líder nášho úspešného swingového telesa Ladislav Fanzowitz.

Taký krstný otec sa nevidí len tak. A ešte aj taký bohatý program, aký krst mal. Spravidla ide o povinné jazdy, oblievačky šampanským, ale tentoraz to na pódiu a takisto v publiku iskrilo. Muzikanti dávali zo seba absolútne maximum a tak niet divu, že čoskoro sa rozbehla neuveriteľná tancovačka.

Tento večer bol ozajstnou noblesou, veď dámy prišli odeté v dobovom štýle 20-tych a 30-tych rokov /čestne priznávam, že v ošumelých rifliach a obyčajnom svetri som sa medzi toľkou eleganciou cítila ako chudobný príbuzný, ktorý tam zavítal omylom, ale faktom tiež je, že takáto móda nie každému svedčí. Treba ju skrátka vedieť nosiť. Presne ako ošumelé texasky. :-) /

Album Fats Jazz Bandu pokrstil zakladateľ Vienna Art Orchestra Mathias Rüegg - obr.1

Okrem živej muziky, ktorú si publikum mohlo vychutnať – Fats Jazz Band už dôverne poznáme, vieme, že ich frázovanie a štýlová čistota, s akou interpretujú starý jazz, je proste natoľko dokonalá, že poslucháča priam prenesie do začiatkov minulého storočia, organizátori zabezpečili množstvo sprievodných aktivít. Pripravený bol vintage fotokútik, ukážky tanečného majstrovstva stepu v podaní Igora Šablu a ochutnávka štýlového slovenského likéru Bentianna, ktorý je inšpirovaný dobou 20-tych a 30-tych rokov.

Všetka česť marketingu tejto akcie. Ľudia sa zabavili, vychutnali skvelú muziku – aj sa o nej dozvedeli vďaka sprievodnému slovu bandlídra Ladislava Fančoviča, pofotili sa, omámili mozgové bunky okrem skvelej muziky likérom a vytancovali sa dosýta. Nie jednoduché tanečné umenie ide Slovákom mimoriadne dobre.

Napokon, polovičný úspech má interpretácia – práve tá zdvihla zo stoličiek páry, ktoré zjavne neboli na parkete prvýkrát. Dokázať vycítiť presné frázovanie a uspôsobiť tomu tanečné kreácie, to chce mať dobre naštudovanú hudbu a kroky. Na zaplnenom parkete bolo citeľné, že všetko sú to fanúšikovia Fats Jazz Bandu.

Album Fats Jazz Bandu pokrstil zakladateľ Vienna Art Orchestra Mathias Rüegg - obr.4

Najväčšou devízou telesa je spontánnosť. Ich muzika je skrátka „hot“ – presne taká aká má byť. Je dokonca omnoho viac hot ako mnohé ostatné bandy, či už domáce alebo aj zahraničné. Prečo? Odpoveď je jednoduchá:

líder Ladislav Fanzowitz sa prepracoval k výsledku prácnou, priam tŕnistou cestou. Viete si predstaviť, že nemáte k dispozícii noty a len podľa odposluchu spravíte celé aranžmány? Keď som sa o tom dopočula, vravela som si, že ak by ma na celých desať rokov zavreli niekam na samotku len s nahrávkami a klavírom a zväzkom notového papiera, možno po pár rokoch by som sa k jednej kompozícii krvopotne dopracovala.

A bola by transkripcia ako lusk! Že by aj Fats Jazz Band bledli závisťou. Ale teraz vážne. Takéto niečo dokáže len ozajstný génius, ktorý má nielen teóriu v malíčku a zároveň niekto, kto to má naozaj v krvi. Fančovič je nielen výborným klaviristom, ale aj saxofonistom a vďaka jeho prepisom sa môžeme započúvať do takých legiend ako práve Fats Waller, Lester Young, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald a mnohých ďalších.

Album Twenty-Four hours a day, teda 24 hodín denne znamená jediné. Človek ho skutočne môže počúvať donekonečna celých 24 hodín a aj tak sa k nemu opäť a opäť vráti.

George Sandová

 

Prečítajte si tiež:
> Rozhovor – Jana Dekánková: Verím, že ľudia budú vedieť vnímať krásno a potom ho aj rozdávať okolo seba

> Rozhovor – Ladislav Fanzowitz: Hudba je skutočne univerzálny jazyk

 

Autorom fotografií použitých v článku je Andrej Mann.

Album Fats Jazz Bandu pokrstil zakladateľ Vienna Art Orchestra Mathias Rüegg - obr.2

Album Fats Jazz Bandu pokrstil zakladateľ Vienna Art Orchestra Mathias Rüegg - obr. 5  Album Fats Jazz Bandu pokrstil zakladateľ Vienna Art Orchestra Mathias Rüegg - obr.3

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu