Alexej Fulmek (repro foto: SME)

„Prvý januárový pracovný deň roku 1993 odvolalo predstavenstvo štátnej akciovej spoločnosti Smena vtedajšie vedenie denníka Smena z dôvodu zlého ekonomického vedenia denníka, hoci Smena vykázala zisk vo výške 8 miliónov korún. Tento akt štátnej moci vyvolal odpor redakčného kolektívu denníka Smena pod vedením šéfredaktora Karola Ježíka. Päťdesiat redaktorov dalo na protest proti tomuto postupu výpoveď a založili denník SME, ktorý vyšiel v rekordne krátkom čase (za necelé dva týždne) – 15. januára 1993,” opisuje redakcia SME príbeh svojho vzniku.

Redakcia denníka Smena zverejnila 11. januára 1993 zoznam redaktorov, ktorí sa rozhodli z denníka na protest odísť. Bol medzi nimi aj Alexej Fulmek, súčasný CEO vydavateľstva Petit Press, ale i Karol Ježík, prvý šéfredaktor denníka SME.

Kniha z pera zakladateľa SME vyjde 18. decembra ako supplement denníka SME, vhodnejší dátum by bol asi 15. január 2019, kedy SME slávi 26. výročie. Cena novín s knihou bude 4,99 eur.

Kniha bude podľa nepotvrdených informácií obsahovať 35 obrazov, ktoré symbolizujú 25 rokov histórie denníka. Autorom knihy je Alexej Fulmek a o jazykovú a štylistickú korektúru sa postarala spisovateľka a manželka riaditeľa vydavateľstva Denisa Fulmeková. Kniha vychádza v rámci Edície autorov SME.

Neoddeliteľnú súčasť príbehu SME bude tvoriť i príbeh Karola Ježíka, ktorý bol prvým šéfredaktorom denníka. A práve v týchto dňoch si ho redakcia pripomína Memoriálom Karola Ježíka, ktorý vznikol na jeho počesť. Prvý šéfredaktor SME by sa práve v týchto dňoch dožil 65 rokov. Zomrel 14. decembra 1998.

„Karol nás opustil pred dvadsiatimi rokmi, keď stratil vedomie na toalete počas oslavy päťdesiatky Pavla Hammela a po páde si zranil hlavu,“ spomína si vo svojom komentári Alexej Fulmek.

„Chceme chrániť vašu slobodu a právo na nezávislé informácie aj ďalších dvadsaťpäť rokov, a preto od vás čitateľov potrebujeme podporu. Všetci sa snažíme zaplniť prázdno v našich životoch niečím výnimočným, niečím, čo by nás naplnilo šťastím. Neskromne si myslím, že nám sa to podarilo,“ uviedol vo svojom komentári Alexej Fulmek, v ktorom spomína i jednotlivé historické obrazy SME tak ako nasledovali a ako sa objavia i v novej knihe.

Denník SME vznikol 15. januára 1993, pred 25 rokmi vďaka týmto ľuďom:

Karol JEŽÍK, Alexej FULMEK, Ján KAMENISTÝ, Jozef WEISS, Róbert KOTIAN,
Marián BEDNÁR, Vladimír POPELKA, Jana PANKOVČÍNOVÁ, Eva ČOBEJOVÁ, Viliam KIŠŠ, Pavol MAJER, Svetlana KOLESÁROVÁ, Eva HRDINOVÁ, Barbora DVOŘÁKOVÁ, Kveta FAJČÍKOVÁ, Milan LACKOVIČ, Ľubomír CHORVATOVIČ, Stano ŠČEPÁN, Marián SEDÍLEK, Peter JUŠČÁK, Mária ORLÍKOVÁ, Alena KOIŠOVÁ, Juraj MRAVEC, Zuzana VIČANOVÁ, Miroslava ČEVELA, Oskar KRÁL, Stanislav STEHLÍK, Juraj MLADÝ, Darina NEDOVÁ, Marta CSONTOSOVÁ, Gabriel BEER, Valéria PAVLÍKOVÁ, Emil SLOVÁK, Táňa RUNDESOVÁ, Miloš ŠČEPKA, Ľudo PETRÁNSKY, Dagmar ŠEBANOVÁ, Tibor ŠTUBŇA, Ján MIKULA, Ondrej GAJDOŠ, Vojtech JURKOVIČ, Roland OSVALD, Michal HAVRAN, Ivan DRÁBEK, Peter MARTINEK, Ida BIBELOVÁ, Adriana VAŠKOVÁ, Jana ČEVELOVÁ, Marta DEMOVIČOVÁ.

prvý šéfredaktor Karol Ježík (foto: SME)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu