Múzeum „Newseum“, ktoré sa nachádza v americkom Washington, D.C. čelí kritike. Cieľom interaktívneho múzea je medzi širokou verejnosťou zvýšiť povedomie o význame slobodnej tlače a Prvom dodatku. Suveníry, ktoré múzeum predáva sú, ale veľmi otázne v súvislosti s propagáciou slobody tlače.

Newseum je považované za jedno z najinteraktívnejších múzeí na svete. Newseum má sedem úrovní s 15 galériami a 15 divadlami. Súčasťou výstavných častí je aj galéria z tragickej udalosti, ktorá sa odohrala 11. septembra.

Okrem tejto galérie sa v Newseum nachádza aj galéria venovaná Berlínskemu múru a galéria venovaná Pulitzerovým cenám, v ktorej sa nachádzajú fotografie každej víťaznej ceny získanej od roku 1942.

Súčasťou múzea Newseum je aj predajňa suvenírov, kde sa predávajú darčekové predmety. Niektoré z nich sú, ale veľmi otázne v súvislosti s propagáciou slobody tlače. Informáciu zverejnil AdAge.com.

Napríklad momentálne si môžu zákazníci kúpiť v internetovom obchode múzea Newseum tričko s nápisom „alternatívny fakt“. Pod hlavným nápisom je dodatočný text, ktorý vysvetľuje význam slovného spojenia „falošné vyhlásenie vydané s úmyselným zámerom zavádzať alebo klamať“ a k tomu sú doplnené synonymá k slovu alternatívny fakt.

V predaji začiatkom mesiaca august bolo aj tričko s nápisom „You are very fake news“, tento kúsok sa už, ale v ponuke nenachádza.

V predaji je aj tričko v štýle dresu, na ktorom sa na prednej strane nachádza nápis „Great Again“, ktorý je časťou sloganu Trumpovej prezidentskej kampane. Celý slogan znel „Make America Great Again“ čiže „urobiť Ameriku znovu skvelou“. Na zadnej strane trička je číslo 17 a nápis Trump, v ponuke je ale i tradičná Trumpova šiltovka.

„Pretože sme nezávislá organizácia, ľudia s rozdielnymi pohľadmi a názormi sa cítia pohodlne pri návšteve múzea Newseum. Jednou z našich najväčších síl je, že sme šampióni nielen v slobode tlače, ale aj v slobode prejavu,“ pre AdAge uviedla Sonya Gavankar, riaditeľka pre vzťahy s verejnosťou v múzeu Newseum.

Múzeum má podľa denníka The Washington Post a AdAge.com finančné problémy. Múzeum má dlhy a nedokáže získať dostatok finančných prostriedkov. V roku 2016 malo straty vo výške 8,2-milióna dolárov.

Sonya Gavankar, riaditeľka múzea pre vzťahy s verejnosťou na ďalšie otázky od AdAge týkajúce sa rozporu medzi darčekovými predmetmi a ideou múzea nereagovala.

Novinári nie sú z takýchto darčekových predmetov príliš nadšení, o čom svedčia i komentáre na sociálnej sieti Twitter:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu