Facebook súhlasil s poskytnutím detailných informácií pre vyšetrovateľov amerického Kongresu o reklamách, ktoré na jej platforme zakúpili Rusi a ktoré mohli ovplyvniť výsledok prezidentských volieb v roku 2016. Facebook prisľúbil aj väčšiu transparentnosť v oblasti politickej reklamy. Niektorí senátori, ale žiadajú, aby boli tieto sľuby záväzné.

Tieto kroky zo strany amerických senátorov sú dôsledkom možného ovplyvnenia prezidentských volieb zo strany ruských skupín prostredníctvom reklám.

Facebook už zverejnil niektoré svoje zistenia, ktoré sa mu v súvislosti s nákupom reklám Rusmi podarilo zosumarizovať. Písali sme o tom v článku „Facebook preveruje operácie na svojej platforme, v dôsledku možného zneužitia sociálnej siete“.

Podľa informácií, ktoré zverejnil portál Politico, dvaja poprední americkí senátori, konkrétne senátor Mark Warner a senátorka Amy Klobuchar pracujú na legislatívnych predpisoch, ktoré by od webových platforiem s viac ako jedným miliónom používateľov vyžadovali, aby verejne odhalili mená jednotlivcov a organizácií, ktoré vynakladajú viac ako 10-tisíc dolárov na reklamy súvisiace s voľbami.

Okrem toho navrhujú, aby tieto stránky poskytovali aj kópiu inzercie a zverejňovali podrobnosti o cieľovej skupine a počte ľudí, ktorým sa daná reklama zobrazila, aby poskytli aj informácie o čase a dátume zverejnenia reklamy, peňažnú sumu vynaloženú na nákup reklamy a informácie o zmluve s kupujúcim.

Amy Klobuchar senátorka štátu Minnesota a Mark Warner senátor štátu Virgínia zastávajú názor, že digitálne platformy, by mali byť podrobnejšie preskúmané, pretože ich dosah na publikum je omnoho väčší ako u iných vysielateľov a aj napriek tomu nepodliehajú rovnakým požiadavkám na zverejňovanie informácií.

Mark Zuckenberg sa zaviazal podniknúť ďalšie kroky, ktoré povedú k ochrane integrity pre slobodné a spravodlivé voľby. Tento krok zo strany najväčšej sociálnej siete senátor Warner oceňuje, podľa neho je to dôležitý a absolútne nevyhnutný prvý krok. Na svojom twitter účte v súvislosti s týmto vyjadrením Marka Zuckenberga napísal, že americký ľud si zaslúži poznať pravdu o ruskom zasahovaní do volieb v roku 2016.

Okrem odhalenia informácií o reklamách, ktoré na sociálnej sieti Facebook zverejnili takzvané ruské trollie farmy, bude Zuckenbergova spoločnosť aj naďalej pokračovať vo vnútornom vyšetrovaní toho, ako mohli tieto vonkajšie strany v roku 2016 využívať sociálnu sieť na tvorbu a propagáciu kampaní.

Spoločnosť Facebook bude po novom vyžadovať, aby inzerenti zverejňovali sponzorstvo svojich reklám a zasielali každú verziu platenej reklamy na svojich jednotlivých Facebook stránkach.

Spoločnosť plánuje zdvojnásobiť aj tím, ktorý má na starosti kontrolu integrity volieb, a ktorý bude informovať volebné komisie po celom svete o on-line rizikách, ktoré zistí v konkrétnych voľbách v danej krajine.

Facebook vydal k celej tejto situácii, ktorá sa neustále deje ohľadom minuloročných prezidentských volieb v USA aj ďalšie nezávislé vyhlásenie, ktoré deklaroval Colin Stretch, generálny poradca spoločnosti.

„Veríme, že je životne dôležité, aby vlády mali informácie, ktoré potrebujú na to, aby verejnosti poskytli úplné hodnotenie toho, čo sa stalo vo voľbách v roku 2016,“ zverejnil vyjadrenie Colina Stretch, portál Politico.

Nedávno Facebook potvrdil, že ruské skupiny mohli používať reklamy na šírenie takzvaných falošných správ, ktoré mohli ovplyvniť výsledok volieb v roku 2016, na ktoré upozornili aj americké spravodajské služby, ktoré obvinili vládu Putina, že podniká účelové kroky, ktoré zvyšujú volebné preferencie Trumpa voči Clintonovej.

Hillary Clintonová v súvislosti s týmito odhaleniami povedala v jednom televíznom rozhovore, že spoločnosť Facebook má pred sebou ešte dlhú cestu, kým sa dostane tam, kde potrebuje byť v otázke jej úlohy vo voľbách.

Mark Zuckenberg ešte na začiatku celej kauzy tvrdil, že je úplne šialené, aby falošné správy na Facebooku akýmkoľvek spôsobom ovplyvnili výsledok volieb, pretože voliči sa rozhodujú na základe životných skúseností.

Neskôr musel Facebook svoje tvrdenia pozmeniť, keďže vyšlo najavo, že ruské skupiny nakúpili asi 3 tisíc politických reklám, na ktoré odhadom minuli približne 150-tisíc dolárov počas kľúčových období prezidentskej kampane. Tieto reklamy sa často zaoberali otázkami ako sú rasy, prisťahovalectvo a zákon o zbraniach.

Prednedávnom Facebook spojil tieto reklamy s kontroverznou ruskou organizačnou jednotkou známou ako Internet Research Agency. Je to vôbec prvýkrát, čo Facebook verejne poukázal na toto spojenie, na ktoré ešte v roku 2016 upozornil The New York Times.

„Prešetrujeme kauzu už mnoho mesiacov a na začiatku sme nenašli žiadne dôkazy o falošných účtoch súvisiacich s ruskými reklamami. Keď sme túto aktivitu nedávno odkryli, poskytli sme tieto informácie špeciálnemu vyšetrovateľovi Robertovi Muellerovi,“ zverejnil vyjadrenie Marka Zuckenberg portál Politico.

Robert Mueller, bývalý riaditeľ FBI, je špeciálny vyšetrovateľ poverený skúmaním koordinácie medzi prezidentskou kampaňou Donalda Trumpa v roku 2016 a ruskou vládou ako súčasťou ruského zásahu do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

V celom vyšetrovaní práve reklamy zohrávajú veľmi dôležitú úlohu, pretože vďaka nim sa môže nielen USA, ale celý svet dozvedieť o ruskom úsilí ovplyvniť minuloročné prezidentské voľby v USA.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu