foto: FB Time Inc.

Spoločnosť Meredith by mala Time Inc. kúpiť za 1,8-miliardy dolárov. Kúpu finančne podporia aj konzervatívci, miliardári bratia Charles a David Kochovci. Ich zapojenie do tohto mediálneho obchodu vyvoláva otázniky okolo politického smerovania časopisov, hoci spoločnosť Meredith tvrdí, že Kochovci nebudú pôsobiť v jej predstavenstve.

O kúpu medzinárodnej mediálnej korporácie Time Inc. sa americký mediálny konglomerát Meredith usiloval už v roku 2013. Vtedajší zámer sa ale nepodarilo doviesť do úspešného konca.

Teraz je, ale všetko na najlepšej ceste a kúpa by sa mohla čoskoro stať skutočnosťou. O kúpe, ktorá v mediálnom svete vzbudzuje veľa rozruchu informovala spravodajská agentúra Reuters.

Po úspešnom dokončení celého kúpneho procesu budú mať Meredith a Time Inc. viac ako 135-miliónov čitateľov a v platenom obehu asi 60-miliónov dolárov. Táto dohoda rozšíri aj dosah Meredithu na obchodne pútavých internetových millennials, čím vytvorí digitálny mediálny obchod so 170-timi miliónmi jedinečných návštevníkov v USA a viac ako 10-miliárd vzhliadnutí videa za rok.

Bratia Charles a David Kochovci sú dvaja najbohatší ľudia na svete, ktorí vlastnia spoločnosť Koch Industries, rozľahlé priemyselné ríše, ktoré vyrábajú napríklad aj známe papierové uteráky Brawny.

Koch Equity Development, divízia súkromných akcií bratov Koch, by mala obchod podporiť sumou 650-miliónov dolárov.

Spoločnosti uviedli, že Koch Equity Development nebude mať miesto v predstavenstve spoločnosti Meredith a nebude mať žiadny vplyv na redakčné alebo riadiace činnosti spoločnosti Meredith.

Podľa informácii z článku spravodajskej agentúry Reuters, bratia David a Charles Koch, ktorí sú známi svojou obhajobou konzervatívnych politík a vplyvu na niektorých členov Republikánskej strany, v roku 2013 prejavili záujem, napríklad aj o kúpu majetku mediálnych spoločností, ako Los Angeles Times, či Chicago Tribune.

Angažovanosť bratov Kochovcov pri kúpe medzinárodnej mediálnej korporácie Time Inc, podčiarkuje silná viera, že spoločnosť Meredith je mocný obchodný operátor, ktorý má stratégie a schopnosti, aby vedel odhadnúť význam a hodnotu nadobudnutia spoločnosti Time Inc.

Spoločnosť Meredith pre reuters.com uviedla, že obchodná dohoda by sa mala uzavrieť v prvých troch mesiacoch roka 2018 a tiež že predpokladá úsporu nákladov 400 až 500-miliónov dolárov v prvých dvoch rokoch, tak že odstráni prekrývajúce sa aktivity oboch spoločností.

„Spojíme bohaté možnosti tvorby kreatívneho obsahu niektorých najsilnejších národných značiek mediálneho priemyslu so silným lokálnym televíznym podnikaním, ktoré produkujú rekordné zárobky a ponúkneme inzerentom a obchodníkom neprekonateľný dosah na dospelých Američanov,“ priblížil zámer spoločnosti Meredith, Stephen Lacy, výkonný riaditeľ spoločnosti. Jeho vyjadrenie zverejnila agentúra Reuters.

Time Inc. pod vedením generálneho riaditeľa Rich Battista prechádza strategickým plánom, ktorý zahŕňa zmenu štruktúry nákladov a zameranie sa na digitálny obchod. Okrem toho Time Inc., posudzuje aj predaj niekoľkých titulov časopisov, ako sú Coastal Living, Sunset a Golf, zvažuje a posudzuje sa aj predaj väčšinového podielu v Essence, rovnako ako v Time Inc UK.

V septembri bol za nového šéfredaktora magazínu Time vymenovaný Edward Felsenthal, ktorý predtým pôsobil ako editor pre digitálnu oblasť. Okrem toho sa magazín rozšíril o streamingové video kanály.

Podľa spravodajskej agentúry Reuters spoločnosť Time Inc. v novembri uviedla, že v treťom štvrťroku jej celkové tržby klesli o 9,5% na 679 miliónov dolárov.

Súčasný generálny riaditeľ Rich Battista, ktorý opustí Time Inc., keď sa uzavrie dohoda s Meredithom, bude úzko spolupracovať s riadiacim tímom spoločnosti Meredith, aby zabezpečil plynulý prechod Time Inc. pod Meredith.

Podľa informácií denníka The Washington Post, zapojenie bratov Charlesa a Davida Koch do tohto mediálneho obchodu vyvoláva otázniky okolo politického smerovania časopisov, hoci spoločnosť Meredith tvrdí, že Kochovci nebudú pôsobiť v jej predstavenstve.

Angažovanosť Kochovcov v kúpe spoločnosti Time Inc. spoločnosťou Meredith taktiež vyvoláva špekulácie o tom, či sa bratia nechcú stať aktívnejšími hráčmi v oblasti médií.

Pri obchodnej transakcii využíva spoločnosť Meredith finančné poradenstvo od spoločnosti BDT & Company a Moelis & Company, na právne poradenstvo využíva služby Cooley LLP.

Time Inc. pri tomto veľkom obchode využíva finančné poradenstvo spoločností Morgan Stanley & Co. LLC a BofA Merrill Lynch, v otázke právnych vecí využívajú služby Debevoise & Plimpton LLP.

Koch Equity Development na poradenstvo vo finančných záležitostiach využíva služby Rothschild Inc a Credit Suisse, právne poradenstvo im poskytuje spoločnosť Jones Day.

Spoločnosti RBC Capital Markets, Credit Suisse, Barclays a Citigroup Global Markets Inc. poskytli pre tento obchod dlhové financovanie.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu