Andrej Hryc (zdroj foto: A.H.)

Rozumie médiám, herectvu a svoju prácu berie ako „hobby“. Na slovenskej mediálnej scéne pôsobí dlhé roky a nebojí sa povedať, čo jej chýba, čo by zmenil či úplne odstránil. Podelil sa s nami aj o to, čoho by sa chcel vo svojom profesionálnom živote dožiť. Viac sa dozviete v rozhovore s Andrejom Hrycom.

Patríte medzi ľudí, ktorí majú v médiách niečo za sebou. Aký je váš vzťah k nim a čím vás momentálne prekvapujú?

Dlhé roky som sa aktívne angažoval na našej mediálnej scéne tým, že som pomáhal budovať slobodné média, hlavne v oblasti rozhlasového vysielania. Dnes som poslucháčom, divákom a čitateľom, aktívnym pozorovateľom širokého mediálneho spektra. Môj vzťah je do istej miery kritický, keďže sa žiaľ každý deň presviedčam, že profesionálna úroveň našich médií neustále klesá, do istej miery je to spôsobené nekontrolovanou komercializáciou a žiaľ aj klesajúcou profesionalitou niektorých ľudí, ktorí si o sebe myslia, že sú žurnalisti.

Andrej Hryc - foto 2
Andrej Hryc (zdroj foto: A.H.)

Nakrútili ste aj televízne a rozhlasové inscenácie. Čo ste mali radi na tvorbe týchto druhov programov?

Na klasických rozhlasových a televíznych inscenáciách v tom čase bolo úžasné, že aj v čase komunistického vymývania mozgov dokázali dvíhať intelektuálnu úroveň populácie a úroveň vkusu poslucháčov a televíznych divákov.

Pri TV programoch ešte zostaneme. Čo si myslíte o súčasných trendoch programovania a čo vám, ako divákovi v slovenských televíziách chýba?

Na súčasných trendoch programovania elektronických médií mi najviac prekáža permanentné podliezanie vkusu najnižšej intelektuálnej skupine slovenského diváka. Sledujem nedostatok kvalitných scenárov, a prekáža mi tiež, že producenti a tvorcovia akoby poznali na Slovensku len desať, či dvanásť hercov, ktorí nezliezajú z obrazoviek všetkých televízií bez ohľadu nato, či sa na tú ktorú rolu hodia, alebo či majú na ňu elementárne predpoklady.

Ako vnímate prepojenie médií a sociálnych sietí?

Prepojenie médií a sociálnych sietí považujem za logickú a normálnu vec.

Čo si myslíte o povinných kvótach týkajúcich sa väčšieho priestoru pre hranie slovenskej hudby v súkromných rádiách?

Som nepriateľ akýchkoľvek kvót. Som veľký fanúšik slovenskej pop music. Ale pop music, tak ako všetko na svete, je dobrá a zlá. Tá dobrá sa dosiaľ vždy presadila. A to, že teraz vďaka kvótam musím počúvať v slovenských rádiách aj tú zlú a tridsať rokov staré šlágre Elánu a Tublatanky, ma núti prelaďovať na internetové rádiá.

Andrej Hryc - foto 1
Andrej Hryc (zdroj foto: A.H.)

Pracujete ako herec, čo máte na svojej práci rád, a čo by ste na nej zmenili?

Moja práca je úžasná, má tú fantastickú vlastnosť, že je na úrovni „hobby“ a dá sa robiť dovtedy, kým je človek schopný naučiť sa text. Môj profesor a veľký vzor, Laco Chudík, nakrútil svoj posledný film keď mal 92 rokov. Dúfam, že sa toho dožijem i ja.

Ako vnímate mediálny priemysel na Slovensku? Nemáte pocit, že sa z ľudí stávajú veľkí mediálni konzumenti?

Ľudia vždy boli a budú veľkí mediálni konzumenti. Veď média sú pre ľudí.

Keby ste mohli niečo zmeniť na súčasnom stave médií na Slovensku, čo by to bolo a prečo?

Pričinil by som sa o to, aby sa sprofesionalizovalo štúdium žurnalistiky, zaviedol by som znovu koncesionárske poplatky, a zrušil by som kvóty slovenskej hudby v médiách.

Ste aj autorom knihy Inventúra. Kam vás posunulo písanie? Chystáte v budúcnosti ešte niečo podobné?

Knihu „Inventúra“ som napísal pretože som sa potreboval vnútorne očistiť, čo sa aj stalo. To, že sa jej predalo bezmála 20 tisíc výtlačkov a pripravuje sa jej český preklad, svedčí o tom, že si našla svojho čitateľa. Pripravujem jej voľné pokračovanie.

Andrej Hryc - foto 3
Andrej Hryc (zdroj foto: A.H.)

Rozmýšľali ste o tom, že by ste sa vrátili k šéfovaniu rádia, a založili by ste si napríklad nasledovníka Rádia Twist?

Môj vek už s podobnými dobrodružstvami nepočíta. Viem si však predstaviť, že vzhľadom k mojim životným skúsenostiam a kariére, by som pokojne prijal miesto poradcu na hociktorej úrovni riadenia v kultúre alebo médiách.

Máte motto, prípadne vzor, ktorí vás v pracovnom svete posúva ďalej?

„Ži a nechaj žiť“ ….. a ….. „Carpe diem“ .

Ďakujeme za rozhovor.

zmensena_foto-mr.twist-s logom twist
Andrej Hryc, ako Mr. Twist, šéf rádia (zdroj foto: A.H.)
zmensena foto-mr.twist_2.jpeg
Andrej Hryc, ako Mr. Twist, šéf rádia (zdroj foto: A.H.)

Wall paper Rádia TWIST

Wall paper Rádia TWIST

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu