Vysokými teplotami netrpia len ľudia a zvieratá, zabrať môžu dať aj technike. Zabrániť prehriatiu, či dokonca zničeniu notebooku sa dá viacerými spôsobmi. Jedným z riešení je zakúpiť si chladiacu podložku.

„Vysoká teplota je jeden z hlavných nepriateľov notebookov. V ich prípade si totiž používateľ nemôže vybrať skrinku, do ktorej je možné uložiť dostatočne veľký ventilátor tak, ako je tomu pri stolových počítačoch,“ hovorí Martin Gergely, vedúci obchodného oddelenia spoločnosti OKAY Slovakia.

Výrobcovia síce kladú dôraz na tento nedostatok, prehriatiu sa však nedá vždy predísť. Dopomôcť môže k tomu aj zanesenie systému prachom. Preto je vhodné systém čas od času prečistiť.

Ďalším riešením sú chladiace podložky. Existujú v dvoch variantoch, ten prvý je jednoduchší, väčšinou ide o hliníkové podložky, ktoré odvádzajú teplo z notebooku. Na skutočné schladenie sú vhodnejšie podložky s ventilátorom. Zlepšujú účinnosť chladenia notebooku a zároveň chránia nábytok a nohy pred teplom.

Ani váš notebook nemá rád teplo, ale vďaka chladiacej podložke vydrží dlhšie

Chladiace podložky sú napájané priamo cez rozhranie USB a vďaka ich nízkej hmotnosti ich môžete nosiť všade so sebou. Pokiaľ je stojan s ventilátormi naklonený, okrem ochrany pred prehriatím poskytuje vhodnú pozíciu na pohodlné písanie.

Problémy s prehrievaním môžu nastať napríklad aj počas dlhodobého hrania hier. Pre náročných hráčov sú dostupné podložky s aktívnym ventilátorom s rýchlosťou 500 až 1200 otáčok za minútu. Tieto podložky spoľahlivo ochladia aj staršie notebooky, ktoré majú staré alebo opotrebované ventilátory.

„Používatelia sa nemusia obávať ani hluku ventilátorov. Tá sa pohybuje v rozmedzí od 12 do 25 decibelov, čo predstavuje zvuk padajúceho lístia alebo ticha v knižnici. Bežná reč je pritom oveľa hlučnejšia, rozprávame sa intenzitou až 50 decibelov,“ dopĺňa Martin Gergely.

Zdroj: Kharisma, zdroj titulkovej ilustračnej fotografie hore: DELL, notebook DELL Precision M3800

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu