Archívnemu Chlapcovi vyšiel v polovici februára debutový album Zvery na labeli Slnko Records. Napriek tomu, že pesničkár Richard Vávra ho až na pár výnimiek nahral sám s akustickou gitarou, riziko monotónnosti alebo jednotvárnosti mu nehrozí. Sugestívny indie folk so silnými výpoveďami svojrázny hudobník predstavil nedávno zverejneným singlom Vážená pani. Necelý týždeň pred odovzdávaním cien Radio_Head Awards, v rámci ktorých mal aj nomináciu na Objav roka, zverejnil Archívny Chlapec animovaný klip ku skladbe Spomienka na detstvo.

Archívny chlapec má smutnokrásny animovaný klip o detstve
Archívny chlapec (autor foto: Stanislav Holota, zdroj foto: Slnko Records)

 

„Skladba aj video je mojou clivou spomienkou na detstvo,“ hovorí s nostalgiou Archívny Chlapec. Stopmotion klip vznikol pod produkčnou taktovkou zoskupenia, ktoré si hovorí Vážená pani a ktorého ústrednou postavou je spevákova manželka. Základom videa je príbeh o bezproblémovom detstve a chlapcovi, ktorý si s pribúdajúcim vekom na svoje plecia nakladá stále viac povinností a starostí. „Netreba to však vnímať nejako negatívne alebo tragicky. Všetko sa skončí dobre.“

 

Archívny Chlapec je skutočne originálny zjav na slovenskej hudobnej scéne. Cestu k akustickej gitare si hľadal cez rockové projekty, spev v angličtine či Demovnicu. Práve vďaka nej sa jeho skladba S dobou dostala do playlistu Rádia FM. Debutový album nahrával Richard Vávra v absolútnej  kreatívnej slobode a s minimálnymi postprodukčnými zásahmi. Iba on, Erik “Losos” Horák (produkcia) a hostia Roland Kánik (melodika) a Bronka Schragge (cello).

 

„Postupne som odbúral všetky bočné voľnočasové aktivity a sústredím sa len na dôležité veci. Vynechal som spoločenský život a venujem sa hudbe a rodine. Všetko si píšem a skladám sám,“ hovorí Archívny Chlapec. Momentálne je na turné s nadžánrovou kapelou Zlokot a najbližšie ho môžete naživo vidieť a počuť už 20. marca v Tatranskej Lomnici.

Alexander Čerevka

Všetky správy blogu Slnko Records  > pozri

Archívny chlapec má smutnokrásny animovaný klip o detstve - obr.2
Archívny chlapec (autor foto: Stanislav Holota, zdroj foto: Slnko Records)

[message_box title=““ color=“red“]
Turné so Zlokotom:

13.03.2015 – ZVOLEN, Fink Bar
14.03.2015 – BANSKÁ BYSTRICA, Záhrada CNK
14.03.2015 – JASNÁ, Hotel Ostredok
20.03.2015 – TATRANSKÁ LOMNICA, Club Switch
21.03.2015 – KOŠICE. Club Déjá + Kolowrat
27.03.2015 – ŽILINA, Stanica – Záriečie
28.03.2015 – MARTIN, Mestská scéna

Soundcloud link „Vážená pani“ > vypočuj si
Archívny Chlapec Facebook > pozri [/message_box]

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu