Ilustračná foto: pixabay.com

Médiá združené v asociácii, ako Zem&Vek, Hlavnésprávy.sk, či Slobodnývysielač.sk, Davdva.sk a Medzičas.sk apelujú na slovenské univerzity. Medzi signatárov výzvy podľa zverejnených informácií na webe asociácie, patrí aj spisovateľ Jozef Banáš, alebo právnik Ján Čarnogurský.

„Žiadame vás, aby ste aj vy prejavili osobnú statočnosť a priestor univerzít nedovolili ovládať tlakom spôsobeným z financovania niektorými mimovládnymi organizáciami akou je Sorosova OSF,“ uvádza sa v petícii.

Ako dôvod pre vznik petície asociácia uvádza udalosti okolo nedávnej konanej konferencie Megatrends & Media usporiadanej Fakultou masmediálnej komunikácie (FMK) univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, kedy väčšina účastníkov panelovej diskusie na tému Budúcnosť médií účasť odmietla, po zverejnení informácie, že diskusie sa zúčastní aj majiteľ magazínu Zem&Vek Tibor Eliot Rostas. Moderátorom diskusie mal byť vysokoškolský pedagóg FMK Slavomír Magál, ktorý bol podľa zistení denníka SME v minulosti spolupracovníkom štátnej bezpečnosti (ŠTB).

Účasť na konferencii odmietli novinári Jakub Fila, zástupca šéfredaktorky denníka SME, Michal Frank z regionálnej siete týždenníkov MY vydavateľstva Petit Press, ale i Lukáš Diko, šéf spravodajstva televízie RTVS a Henrich Krejča, šéf spravodajstva a publicistiky televízie Markíza. Čítaj viac.

„Aktuálna diskusia na Medzinárodnej vedeckej konferencii o budúcnosti médií potvrdila, že zástupcovia hlavného mediálneho prúdu nie sú spôsobilí viesť vyváženú a racionálnu diskusiu, pred ktorou napriek avizovanej účasti utiekli (RTVS, Markíza, SME),“ uvádza sa v petícii. 

„Namiesto dialógu volia cestu nenávisti, zastrašovania a polarizácie. Znásilňujú študentov a štvú ich proti vlastným pedagógom ale aj proti autoritám podsúvaním nepravdivých a zavádzajúcich informácií. Vedenie trnavskej univerzity UCM však tomuto tlaku odolalo a vytvorilo priestor pre spájanie a synergiu všetkých univerzít, ktorým slobodná autonómia názorového spektra nie je ľahostajná. Dekanka doc. Dana Petranová v prítomnosti vedenia a rektora tento postoj vyjadrila slovami: „Radšej budem ex dekanka, ktorá sa bude môcť pozrieť do zrkadla, ako dekanka zahnaná do kúta,“ uvádza sa v petícii uverejnenej na stránke asociácie.

Aktivitu asociácie komentoval na sociálnej sieti Facebook i zástupca šéfredaktorky denníka SME Tomáš Prokopčák: „Už vyliezajú z kanálov. Spolok Zemavekov, Slobodných vysielačov a všetkých tých zabudnutých mečiarovských núl najnovšie vypisuje výzvy vysokým školám, ako treba chrániť pluralitu a slobodu názorov. Aby tam asi mohol ktokoľvek (najlepšie z ich paraspolku) blúzniť čokoľvek: zrejme myslia protiočkovacie múdra, chemtrails nad našimi hlavami, proruské nezmysly, čarnogurskoidne výzvy na násilné prevzatie moci militaristickými skupinkami zakopávajúcimi sa v lesoch a jašterov,“ napísal Prokopčák a dodal:

„Ale nie. Veda neznamená pustiť každého blázna na vedeckú pôdu. Veda neznamená rovnosť akéhokoľvek bludu a experimentu. Veda neznamená ohrozovať zdravie a životy ľudí. Tak ako na odbornú konferenciu o pohlavných chorobách nepozvete niekoho, koho jediná odbornosť je, že tieto choroby šíri; tak, ako na stretnutie časticových fyzikov nepozvete prednášať Šuvadovú; tak, ako nenecháte o vesmírnych letoch mudrovať kominárov, nesmieme ani na odborných fórach o médiách či spoločnosti nechať rozprávať oportunistických konšpiračných šíriteľov bludov. To je totiž obyčajná základná vedecká poctivosť. Lebo keď dovolíme, aby sa takéto kreatúry stali legitímnou súčasťou debaty, aby sa blázni a klamári a nevzdelanosť stali normálnym partnerom, prehrali sme. Nielen rozum, ale táto krajina – a to úplne,“ napísal Tomáš Prokopčák.

Asociácia nezávislých médií vznikla v decembri 2016, je založená zástupcami médií, ktoré sú označované ako konšpiratívne, keďže uverejňujú i nepodložené informácie. Sú vnímané ako médiá ktoré sa venujú kontroverzným témam a sami seba označujú ako alternatívne a chcú byť protipól k „mainstreamovým“ médiám. Takéto médiá sú zväčša financované z príspevkov poslucháčov/čitateľov a snažia sa im preto predkladať konšpiratívne, odlišné témy, ako iné médiá, aby boli konkurencieschopné. Čítaj viac.

Prečítajte si tiež:

FMK pozvala konšpirátora Rostasa. Moderátorom diskusie bude bývalý spolupracovník ŠTB Slavomír Magál

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu