Atanas Raykov (foto: Rakuten Viber)

Tradičné biznis modely sa presúvajú do online sveta. O tom, ako na túto zmenu reagujú komunikačné aplikácie, hovorí Atanas Raykov, zo spoločnosti Rakuten Viber.

Ako ovplyvňuje digitálna transformácia tradičné obchodné modely?  

Digitálna transformácia je pojem, ktorý zahŕňa široké spektrum procesov, ktoré sa s narastajúcou rýchlosťou stále vyvíjajú – vzostup sociálnych sietí, mobilné správy, AI, Cloud, veľké dáta, mobilné videá.

Priemerný biznis z nášho regiónu je vo svojom použití technológií rôznymi spôsobmi situovaný medzi veľmi pokročilými západnými trhmi a tými, ktoré sa ešte len vynárajú.

Zároveň vidíme veľmi inovatívne lokálne spoločnosti, ktoré v plnej miere využívajú silu technologických trendov a skúšajú a rozširujú jej existujúce limity.

Ak sa na tieto spoločnosti pozriete, ľahko zistíte, že sú súťaživejšie, lepšie pripravené na budúcnosť a že sa dostávajú na globálny trh rýchlejšie, ako im podobné lokálne firmy, ktoré sú menej technologicky vyspelé. Ak chcú biznisy v Európe v 21. storočí konkurovať tým americkým a ázijským, je toto jediná cestá vpred.

Používatelia sa dnes čoraz viac presúvajú na mobilné platformy a značky často nevedia, ako tieto veľké platformy plne využiť.  Ako môže Viber, ako jedna z popredných komunikačných platforiem, pomôcť značkám a spoločnostiam?

Mobil je veľmi odlišný od “desktopu”, pretože poskytuje viac kontextu a je osobnejší. Toto otvára veľa príležitostí, ale zároveň sú výrobcovia prehliadačov, operačných systémov a dokonca výrobcovia zariadení viac fragmentovaní, čo otvorilo obrovskú príležitosť pre platformy poskytujúce obsah a služby, ako sú Google a Facebook.

Viber je jednou z mála globálnych platforiem, ktoré majú podobný dosah pokrývajúci takmer všetky zariadenia a operačné systémy, na ktorých by mali byť značky prítomné.
Máme veľkú mieru ochrany a súkromia, čo z nás robí veľmi silný nástroj pre opatrnejšie biznisy, ako sú banky alebo telekomunikácie. Tie sú si veľmi vedomé toho, ako naša konkurencia využíva informácie bežiace cez ich platformy pre osobný zisk.
Navyše má Viber narastajúce množstvo nástrojov, ktorými sa dá zasiahnuť cieľová skupina čisto pomocou dát, ktoré používatelia zdieľajú dobrovoľne (ako napríklad sťahovaním Nálepiek, odoberaním tém distribuovaných chat botmi, poskytovaním odpovedí na otázky od botu, atď.). To sa každým dňom zlepšuje vďaka vysokej miere dôvery našich používateľov.

ukážka nálepiek/stickers (zdroj foto: Viber)

Keď hovoríme o používateľoch, sústredí sa Viber viac na mladšiu generáciu? Ako určité demografické skupiny trávia čas na Viberi? 

Viber je mainstreamovou aplikáciou s veľkým populačným pokrytím. V Strednej a Východnej Európe pokrývame viac ako 70% používateľov mobilov, čo znamená, že nás používajú všetci od tých mladších až po starších.

Najväčší záujem vidíme o inovatívne služby, ako sú Nálepky, Chat boty a Chatové rozšírenia, medzi 15 až 30 ročnými, čo je normálne najmä vzhľadom na fakt, že táto generácia je zvyčajne v každej spoločnosti tou inovátorskou.

Nálepky sa stali vo Viber komunikácii veľmi populárne. Odkiaľ pochádza tento úspech a prečo ich čoraz viac spoločností využíva pre svoju komunikáciu?   

Nálepky sa stali súčasťou našej identity. Vďaka profesionálnej kvalite si ich naši používatelia vysoko cenia, čo dokazujú bilióny nálepiek poslaných každý mesiac.

Stále viac značiek chce byť súčasťou tejto intenzívnej komunikácie, pretože produkty, ktoré Viber ponúka, sa šíria veľmi rýchlo a organicky. To znamená, že ak napríklad značka uvedie futbalové nálepky, tie budú stiahnuté futbalovými fanúšikmi, ktorí navštevujú náš obchod s nálepkami, alebo ich vidia na baneroch.

Títo pošlú nálepky v správnom kontexte a čase svojim priateľom. Značka sa tak v obrovskom rozsahu objaví prostredníctvom nálepiek v najrelevantnejších konverzáciách.
Keďže ide o super silný nástroj, tie najväčšie a najpokrokovejšie značky ako Coca Cola a Nestlé, boli medzi prvými, ktoré tieto nové formáty integrovali do svojich aktivít.

Viber nedávno odštartoval službu Community, ktorá umožňuje simultánne chaty medzi viac než miliardou ľudí. Aké boli doteraz výsledky?

Community boli veľmi dobre prijaté v krajinách, v ktorých sme ich uviedli pre testovacie účely a čoskoro ich uvedieme aj v krajinách Strednej a Východnej Európy vrátane Slovenska.

Bude to super silný nástroj pre okamžitú a mnohopočetnú komunikáciu o spoločných záujmoch a cieľoch, v čom sú tradičné skupiny dosť limitované.

Čo sa stane s verejnými chatmi a čo je vašou dlhodobou stratégiou so službou komunít?

Community môžu byť rovnako považované za silnú a širokú sadu nástrojov pre tvorenie vlastných kanálov a pre distribúciu obsahu.

Našim cieľom je vniesť do komunít tie najlepšie prvky verejných Chatov a keď sa tak stane, presunieme terajších partnerov do komunít a staré verejné chaty budú takto postupne vyraďované z činnosti.

Prečo by si pre zlepšenie svojho biznisu mala nejaká spoločnosť vybrať Viber namiesto inej komunikačnej platformy? 

Na rozdiel od iných popredných komunikačných platforiem s podobným dosahom, berie Viber bezpečnosť, súkromie a kvalitu komunikácie veľmi vážne.

Vďaka tomu tvoríme najlepšie prostredie pre úspešnú komunikáciu  značiek  –  oslovovanie existujúcich aj získavanie nových klientov. Naši partneri si môžu vytvárať vzťah so svojimi zákazníkmi prostredníctvom Viberu bez toho, aby museli platiť za každú jednu interakciu alebo správu. Toto vytvára pre obe strany skutočnú hodnotu.

Atanas Raykov je šéfom Global Telecom Partnerships & Director Business Development CIS & CEE. Jeho úlohou je stavať na už veľkej popularite spoločnosti Viber v strednej a východnej Európe a ponúkať kvalitný lokálny obsah a služby miliónom používateľom v celom regióne, ako aj nadviazať partnerstvá s telekomunikačnými operátormi na celom svete. Je tiež mentorom pre portfólio firiem dvoch hlavných miestnych axcelerátorov – Launchub a Eleven – a tiež pomáha miestnemu tímu nadácie StartUp.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu