Portál s automobilovou tématikou Auto.Sme.sk, je najčítanejším auto-moto portálom na Slovensku. Nedávno oslávil prvú dekádu od svojho spustenia. Dnes si ho bližšie predstavíme.

Auto.Sme.sk  stavia na unikátnom a kvalitnom obsahu, exkluzívnych a populárnych automobilových video testoch Rastislava Chválu, ktorý je doslova tvárou automobilového sveta na Tv.Sme.sk.

Auto.Sme.sk teda nie je len kategóriou spravodajského webu Sme.sk, ale má vlastnú doménu, grafiku a titulku, ktorej dominuje fotografia.

 

Súčasťou portálu je aj portál Natankuj.Sme.sk, kde sa môžete dozvedieť aktuálne servisné informácie pre motoristov o vývoji cien pohonných hmôt, informácie o legislatívnych zmenách v pravidlách cestnej premávky a o situácii na cestách,  čo ocenia najmä vodiči, ktorí jazdia denne po celom Slovensku.

Podľa prieskumu AIMmonitor je priemerná čítanosť Auto.Sme.sk 350 tisíc (RU) reálnych čitateľov mesačne.

Pred viac ako rokom pribudla do Auto.Sme.sk aj skvelá TV relácia Garáž, ktorú pripravuje redaktor Rastislav Chvála s českým kolegom, motoristickým novinárom Jakubom Rejlekom.

Rastislav Chvála je celebrita auto-moto športu a na svojom YouTube profile , kde má už viac ako 1 300 odberateľov.

Dokonca jazdí aj na automobilových rely na svojom továrenskom špeciáli a darí sa mu! Nie je teda jedným z tých motoristických žurnalistov, ktorí síce o autách píšu, ale nikdy na nich nejazdili!

https://www.youtube.com/watch?v=iDAs68B4H8w

Bol to však práve Tomáš Novotný, kto vymyslel portál Natankuj.sk , ktorý sa po troch rokoch strategicky stal súčasťou online služieb vydavateľstva Petit Press a ich portálu Auto.Sme.sk. Okrem riadenia portálu sa Tomáš Novotný venuje aj publikačnej činnosti. Píše najmä o cenách pohonných látok a dopravných predpisoch.

A rozhodol som sa, že práve jeho dnes vyspovedám.

Pán Novotný, je vašou ambíciou do budúcna ešte viac oddeliť portál Auto.Sme.sk od spravodajského portálu, aby nepôsobil len ako jeho kategória? Uvažujete teda o zlepšení pozicioningu značky?

Po vyhodnotení skúsenosti z vytvárania paralelných vertikálnych značiek na Sme.sk za posledné dva roky sme sa rozhodli ísť skôr cestou integrácie do jedného dizajnu a sústredenia sa na jednu značku – SME.

Aká je v súčasnosti čítanosť Auto.Sme.sk a kedy ste dosiahli rekord?

Podľa monitoringu návštevnosti (AIM) je Auto.Sme.sk dlhodobo najčítanejší motoristický web na Slovensku. Priemerný mesačný počet RU (reálni užívatelia) za posledný rok má hodnotu cca 350 tisíc. Náš rekord je 436 265 RU za mesiac marec 2013.

Uvažujete o väčšom zapájaní čitateľov do tvorby obsahu portálu? Pri tej komunite, ktorú má, je jej zapájanie nevyhnutné, pre udržanie záujmu o jeho obsah.

Bez čitateľov a ich priameho zapojenia by bolo Auto.sme.sk veľmi ochudobnené. Pracujeme na tom, aby sme boli jedna veľká motoristická komunita, ktorá si tu nájde užitočné informácie.

Ľudia u nás majú priestor, aby si vzájomne radili, či už cez diskusie alebo cez Poradňu. Chceme, aby informácie tiekli nielen od nás k čitateľom, ale aby si ich čitatelia vymieňali aj navzájom s našim prispením.

Kedy vznikol portál Auto.Sme.sk a kto bol jeho prvým redaktorom? Koho to bola myšlienka, aby boli informácie o automobiloch súčasťou balíka informácií v SME?

Web Auto.Sme.sk začal fungovať na jar 2004 a jeho prvým redaktorom bol Rastislav Chvála, ktorý je v Auto.Sme.sk dodnes.

S myšlienkou „preklopiť“ písané informácie z denníka na web prišiel vtedajší šéf oddelenia elektronického publikovania SME.sk Valér Kot. V podstate dal zelenú myšlienkam Rasťa Chválu, ktorý v tom čase pripravoval kostru a fotografie pre možný web.

Vývoja stránky sa ujal Martin Paulďuro, s ktorým sme dali na web prvú fotogalériu na Sme.sk.

Rasťo Chvála v roku 2005 natočil prvé video a zavesil ho cez odkaz do článku (o jazdení na snehu). Vtedy išlo o vôbec prvé automobilové video svojho druhu na slovenskom automobilovom webe. Tu je: Ako jazdiť na snehu ? – teraz aj video

Poznámka redakcie: Video sekvencie sú umiestnené, ako súbor na stiahnutie a nachádzajú sa pod jednotlivými odsekmi v článku.

Ďakujem za rozhovor.

Marián Luha

Titulková fotografia: archív redakcie, na fotografii sa nachádza nový Mercedes-Benz C300, Zdroj fotografie: Mercedes-Benz Slovakia, Zdroj videa: YouTube

 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu