ŠKODA vyrobila v závode v Kvasinách jubilejný automobil modelového radu Superb s poradovým číslom 750 000. ŠKODA Superb je od roku 2001 špičkovým modelom českej automobilky. V júni tohto roku na trh vstúpi už tretia generácia tohto modelu. Nová ŠKODA Superb predstavuje dizajnovú revolúciu značky ŠKODA, dosahuje nové dimenzie komfortu a techniky a je najlepším vozidlom značky ŠKODA všetkých čias.

Automobilka ŠKODA AUTO vyrobila od roku 2001 už 750 000 automobilov z modelu Superb
Novodobá generácia modelového radu ŠKODA Superb (zdroj: Škoda Auto Slovensko)

„Trištvrte milióna vyrobených vozidiel ŠKODA Superb. Toto číslo je dôkazom skvelého úspechu našej vlajkovej lode,“ hovorí predseda predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland.

„Ako jedno z najlepších vozidiel automobilovej strednej triedy je ŠKODA Superb už 14 rokov synonymom pre špičkovú kvalitu z Českej republiky, ktorá nadchne zákazníkov ako v Európe, tak v Číne a na ďalších mimoeurópskych trhoch. Na základe tohto úspechu vstupujeme s treťou generáciou modelu Superb do novej éry. S novou generáciou nadobúda dizajn, technika, hodnota a emocionalita modelu, ako aj celej modelovej palety úplne nový význam. Nová ŠKODA Superb prekonáva všetko, čo doteraz značka ŠKODA ponúkala a je predzvesťou budúcnosti značky,“ dodáva Vahland.

Od roku 2001 je ŠKODA Superb vrcholom modelovej palety značky ŠKODA. Svojho času sa mu podaril rázny vstup do segmentu strednej triedy. Česká automobilka tak nadviazala na tradíciu veľkých, reprezentatívnych vozidiel značky ŠKODA. Už v rokoch 1934 až 1949 schádzal z liniek model menom ŠKODA Superb. Inšpiráciou pre označenie modelu bolo latinské slovo Superbus, ktoré okrem iného znamená pekný, vynikajúci, skvelý. S prvou novodobou generáciou modelu ŠKODA Superb automobilka pred 14 rokmi previedla tradíciu do moderny.

Tri automobilové ikony značky ŠKODA Popular, Rapid a Superb - ŠKODA Superb 4000
ŠKODA Superb 4000 (zdroj: ŠKODA AUTO Slovensko)

Dnes je Superb jedným z najlepších a najúspešnejších automobilov vyššej strednej triedy. Prvá generácia modelu Superb (2001 až 2008) mala charakter klasickej limuzíny so stupňovitou zadnou časťou a definovala nové meradlá, najmä čo sa týka ponuky priestoru. Druhá generácia tohto modelu nadchla v roku 2008 novými, variabilnými možnosťami využitia, modernejšou technikou a nadčasovo elegantným dizajnom. Od roku 2009 je Superb v ponuke aj vo verzii Combi.

S treťou generáciou modelu dosahuje ŠKODA Superb po dizajnovej a technickej stránke nové úrovne. Úplne novo vyvinutá nová vlajková loď sa predstavuje v novom, emocionálnom dizajne značky ŠKODA. Nadpriemerná ponuka priestoru predchádzajúcej generácie sa ešte zlepšila, čo sa týka techniky, získal nový Superb inovatívnu technológiu MQB koncernu Volkswagen.

Veľkorysé vnútorné rozmery, inovatívne asistenčné systémy pre vyššiu bezpečnosť, ekológiu a komfort, výkonné agregáty, spĺňajúce emisnú normu EU 6 a pre vozidlá značky ŠKODA typické Simply Clever detaily posúvajú model na hornú hranicu automobilovej strednej triedy.

Automobilka ŠKODA AUTO vyrobila od roku 2001 už 750 tisíc automobilov z modelu Superb - obr.2
tretia generácia ŠKODA Superb (zdroj: ŠKODA AUTO Slovakia)

Nová ŠKODA Superb sa rovnako ako jej predchodca vyrába v závode spoločnosti ŠKODA AUTO v Kvasinách. Začiatok výroby novej generácie tohto modelu si vyžiadal vysoké investície do nových výrobných technológií, montáže a logistických plôch. Len do novej zvarovne smerovalo celkovo 1,7 miliardy korún českých (61 883 440,72 EUR).

Automobilka ŠKODA AUTO vyrobila od roku 2001 už 750 000 automobilov z modelu Superb - obr.2
zdroj: Škoda Auto Slovensko

Do roku 2018 plánuje ŠKODA pre závod v Kvasinách investície v celkovej výške 7,2 miliardy korún českých (262 094 572,46 EUR ) a vytvorenie 1 300 nových pracovných miest.

Výrobná kapacita má postupne narásť až na 280 000 vozidiel. Kvasiny sú jedným z troch výrobných závodov v Českej republike a aktuálne zamestnáva 4 500 osôb.

Počas roku 2015 sa začne výroba modelu Superb aj v Číne. Na tohtoročnej Shanghai Auto Show zažila nová ŠKODA Superb svoju čínsku premiéru.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu