Od úmrtia fotoreportéra Ladislava Bielika uplynie dnes 24. marca 30 rokov.

Aj po mnohých rokoch treba vyjadriť obdiv nad odvahou Ladislava Bielika, ktorý v čase otvoreného nebezpečenstva a všeobecného nepokoja stláčal spúšť fotoaparátu. Ľudí z augustových dní roku 1968 v centre Bratislavy zachytil s neobyčajnou autentickosťou a výpovednou silou. Prax z fotografovania športových udalostí ho naučila pohotovo a bez rešpektu zachytávať fotoobjektívom to najdôležitejšie.

Do povedomia širokej verejnosti sa dostal tým, že v auguste 1968 zdokumentoval prvé dni intervencie armád Varšavskej zmluvy v Bratislave. Jedna zo 187 zachovaných fotografií – Muž s odhalenou hruďou – sa stala najslávnejšou slovenskou fotografiou.

5 minúta, 54 sekunda:

Bola zaradená do výstavnej kolekcie World Press Photo a neskôr túto snímku opakovane vybrali do renomovaných súborov najlepších fotografií 20. storočia. Fotografia veľmi pôsobivo približuje udalosti z augusta 1968. Prvý raz ju uverejnili v mimoriadnom vydaní denníka Smena 22. augusta 1968 a potom neoprávnene a bez súhlasu autora aj viaceré denníky a časopisy.

V roku 2003 udelil vtedajší prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster fotografovi Ladislavovi Bielikovi in memoriam Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

Ladislav Bielik sa narodil 28. mája 1939 v Leviciach. Po maturite na chemickej priemyslovke pracoval vo Virologickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave a v tom čase začal aj fotografovať. V roku 1965 nastúpil do vtedajšieho športového týždenníka Štart. O rok neskôr sa stal fotoreportérom denníka Smena. V roku 1968 sa oženil s novinárkou Alicou Malou, mal 29 rokov. Fotografie z tohto roku, z ulíc Bratislavy z augusta 1968, sú vrcholom jeho tvorby.

V roku 1971 odišiel Ladislav Bielik z redakcie denníka Smena do týždenníka Štart. Po roku 1975 musel ako jedna z obetí normalizácie aj z tejto redakcie odísť. Živil sa v slobodnom povolaní. Jeho fotografie sa sporadicky objavovali v časopisoch Štart, Život, Slovenka a v denníku Smena.

Fotoreportér Ladislav Bielik zomrel 24. marca 1984 nešťastnou náhodou vo veku 44 rokov v Budapešti (Maďarsko) počas automobilových pretekov pri výkone svojho povolania.

Verejné ocenenie Bielikovej práce prišlo až po rokoch, po objavení originálnych negatívov v roku 1989 v starom kufri v pivnici. Zachovalo sa 40 kinofilmových pásov obsahujúcich spolu 187 naexponovaných políčok formátu 24 x 36 mm. Prezentácia celého dokumentu Ladislava Bielika z augustových udalostí roku 1968 bez selekcie sa prvý raz uskutočnila na výstave KONTAKT(Y) v roku 2002 v Umeleckej besede v Bratislave.

Názov CONTACT (SHEETS) AUGUST 68 IN SLOVAKIA získal tento výstavný projekt pri príprave katalógu pre zahraničné reinštalácie výstavy, ktorých séria sa začala v januári 2003 v kanadskom Montreale, neskôr v rokoch 2004-2005 pokračovala v USA vo Washingtone, Pittsburghu, Clevelande, Kansas City, Denvere, vrátila sa do Kanady do Ottawy, v maďarských mestách Budapešti, Kaposváre. Bielikove fotografie z roku 1968 vystavovali neskôr aj v Slovenskom inštitúte v ruskej Moskve.

V roku 2008 sa v Bratislave uskutočnil projekt Ladislav Bielik: Výstava v parku na Šafárikovom námestí 1968 2008, ktorý bol v máji až septembri 2008 voľne prístupný.

K výstave vyšla aj kniha Ladislav Bielik: August 1968, ktorá dokumentuje príbeh jeho najznámejšej fotografie v kontexte historických udalostí. Kniha obsahuje všetky jeho zachované fotografie z augusta 1968.

V apríli 2010 prezentovali v Bratislave publikáciu francúzskych autorov Gillesa Roueta a Francoisa Soulagesa s názvom Od Pražskej jari k pádu Berlínskeho múru: fotografia a politika. Na fotografii na obálke knihy je známa Bielikova fotka muža s odhalenou hruďou pred hlavňou tanku z augusta 1968. Autor v knihe odhalil pravdu o snímke a vzdal hold jej autorovi Ladislavovi Bielikovi.

V novembri 2012 rodina Ladislava Bielika vyhrala dlhoročný autorský spor ohľadom známej fotografie muža s odhalenou hruďou pred okupačným tankom z augusta 1968. Fotografiu môže oficiálne poskytovať iba agentúra AKG Images a v jej popise musí byť zreteľne označené meno autora, ako aj dátum a miesto vzniku.

Syn Ladislava Bielika Peter je mediálne známym moderátorom spravodajskej televízie TA3.

Autor fotografie z augusta 1968 Ladislav BIELIK zomrel pred 30 rokmi.  Česť jeho pamiatke.

 

Zdroj: TASR, YouTube, autor ilustračnej fotokoláže Marián Luha, masmediálne.info