Bratislavský NEXT Festival je v plnom prúde. Po vynikajúcich koncertoch dua KTL a Kanaďanky Myriam Bleau dnes pokračuje v duchu rôznych foriem improvizácie, konceptualizmu a prepojenia hudby a multimédií.

Okrem menej známych, no rovnako zaujímavých mien, piatok prinesie ochutnávku súčasného Bristolu v podobe dua Emptyset s analógovím audiovzuálnym setom. Sobota sa bude niesť v znamení rôznych foriem ohýbania zvuku na čele s Berlínskou legendou Rashadom Beckerom. Becker bude tiež súčasťou prezentácii v rámci sobotného sprievodného programu v A4.

Ešte predtým, v piatok podvečer 28. novembra v Berlinke predstaví svoj multimediálny DJ-ing pre 21. storočie Kanaďanka Myriam Bleau, ktorej koncert bol jedným z vrcholov štvrtkového programu. Bleau prechádza hranice medzi tradičným koncertom, zvukovou inštaláciou a performance a nebojí sa využiť vo svoj prospech prvky klubovej elektroniky, hip hopu a techna.

V novembri odštartuje už pätnásty ročník festivalu inovatívnej hudby NEXT - myriambleau
Myriam Bleau – Soft Revolvers (Live @ NEXT)

 

V sobotu poobede predstaví séria NEXTalk prostredníctvom prezentácii a diskusií tvorbu Rashada Beckera, Adama Donovana či Švédskeho projektu duoPantomorf.

Adam Donovan využíva robotické sochy, nelineárnu akustiku, prostredie počítačových hier, filmársky tracking. Na NEXTe rozbalí svoju performance Psychophysics Machines. Tú tvorí niekoľko interaktívnych zvukových sôch/robotov s rotujúcimi smerovými reproduktormi, ktoré prevrátia naruby zaužívaný spôsob počúvania hudby.

Švédske duoPantomorf hľadá vo svojej tvorbe nové spôsoby kontrolovania zvuku. Vyvinuli špeciálny „expressure pad“, ktorý sa stal ich hlavným nástrojom. Spočíva v úplne novej technike mapovania pohybových gest na zvuk a umožňuje veľkú flexibilitu aj kontrolu nad výsledkom. Obaja páni majú klasické hudobné vzdelanie a ich cieľom je vrátiť muzikantskú zručnosť do elektroniky

Blízke stretnutia Festival NEXT prináša bohatý sprievodný program - RASHAD-BECKER

Rashad Becker si vypestoval reputáciu ako jeden z najvyhľadávanejšich zvukových inžinierov na poli elektronickej hudby. Jeho vlaňajší album Traditional Music of Notional Species vol.1 je odvážna sónická jazda, počas ktorej sa Becker snaží synteticky napodobiť zvuky, ktoré už predtým možno existovali, avšak konečným výsledkom je nahliadanie na objekt z iného uhlu. Výsledkom je hudba, ktorá poslucháča neprestáva udivovať štrukturálnym vývojom, rozkladom toho pôvodného a zároveň strhujúcou a nápaditou kompozíciou.

Domácu scénu zastúpi Pavel Klusák s prednáškou nazvanou Chaos ako východisko. Dozviete sa čo sa aktuálne deje na svetovej improvizačnej elektroakustickej scéne, Klusák porozpráva o posunoch ku konceptuálnym projektom a vplyve noisu i ticha. 100 minút komentovaného počúvania hudby osobností ako sú Otomo Yoshihide, Keith Rowe, Taku Sugimoto, Mattin, Cosmos, Toshiya Tsunoda a ďalší.

Podrobný program Festivalu NEXT môžete nájsť > TU

Festival NEXT FB event
Predpredaj

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu