Vo štvrtok 6. novembra 2014 sa na námestí Ľ. Štúra uskutočnila premiéra prvej novej električky spojená s brífingom pre médiá. Dopravnému podniku Bratislava, a.s. ju odovzdala Škoda Transportation, a.s. do skúšobnej prevádzky. Električka bola od 10:30 do 14:00 sprístupnená aj pre verejnosť.

Námestie Ľudovíta Štúra sa zaplnilo zvedavcami už v ranných hodinách. Všetci boli zvedaví na príchod novej obojsmernej električky – deti aj dospelí sa tešili, prehliadali si ju, fotili sa pri nej a aktívne sa zapájali do rôznych hier, ktoré moderoval skvelý Slávo Jurko. Deti aj dospelých tak zaujal, že sa zhŕkli okolo pódia a dychtivo súťažili, aby sa im ušli pexesá s dopravnou tematikou, cukríky, tričká, pastelky a ďalšie milé bonusy od Dopravného podniku Bratislava.

Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - Slávo Jurko s návštevníkmi
Skvelý moderátor Slávo Jurko zabavil deti rôznymi hrami a kvízmi, za čo dostali sladké odmeny.

 

Následne sa uskutočnil brífing, na ktorom hostiteľ – predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s.
Ing. Ľubomír Belfi informoval o modernizácii vozidlového parku, následne sa prítomným aj médiám prihovoril minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek. Na brífingu nechýbal ani Dušan Chrenek, zástupca Európskej komisie na Slovensku a samozrejme dodávateľ – generálny riaditeľ spoločnosti Škoda Transportation, a.s. Josef Bernard.

Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - p.Belfi
Slávnostný brífing predstavenia novej obojsmernej električky otvoril predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s. Ing. Ľubomír Belfi.

 

Po brífingu sa nová električka vydala na svoju slávnostnú okružnú jazdu, pričom v pohotovosti boli dve šarmantné vodičky z nášho podniku. Následne sa opätovne súťažilo o tri celoročné študentské predplatné cestovné lístky, z ktorých sa výhercovia úprimne tešili.

Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - sarmantne vodicky

Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - - tunel
Okružná jazda viedla cez tunel, pričom počas jazdy sme stretli aj „predchodkyňu“ tohto nového prírastku do vozidlového parku DPB.

 

Spoločnosti Dopravný podnik Bratislava, a.s. a Škoda Transportation, a.s. podpísali 18. júla 2013 zmluvu na dodávku pätnástich obojsmerných električiek ForCity Plus pre Bratislavu v celkovej hodnote 39 mil. EUR. Súčasťou tendra bola aj opcia na dodávku ďalších pätnástich električiek, ktorá bola uplatnená 29. apríla 2014.

Zároveň Dopravný podnik Bratislava, a.s. a Škoda Transportation, a.s. 30. júla 2013 podpísali zmluvu na dodávku pätnástich jednosmerných električiek ForCity Plus pre Bratislavu v celkovej hodnote 36, 75 mil. EUR. Súčasťou tendra bola tiež aj opcia na dodávku ďalších pätnástich električiek, ktorá bola uplatnená 16. októbra 2014.

Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - p.Chrenek
Na brífingu sa prítomným prihovoril aj zástupca EK na Slovensku Dušan Chrenek.

 

Až polovica vozidlového parku električiek je financovaná primárne z prostriedkov Európskej únie (80,75% z celkových výdavkov bez DPH), štátneho rozpočtu (14,25%) a hlavného mesta SR Bratislavy (5%).

Masívna modernizácia vozidlového parku DPB, a.s. predstavuje historický moment. „Vynaložili sme nesmierne úsilie na prípravu menších, no zato efektívnych projektov pre Bratislavu s cieľom zlepšiť kvalitu verejnej dopravy, a tým aj kvalitu života obyvateľov najväčšieho slovenského mesta. Som veľmi rád, že Bratislavčania sa aj vďaka Eurofondom konečne dočkajú moderných električiek, ktoré budú uspôsobené na prevádzku v podmienkach hlavného mesta,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - p.Pociatek
Vďaka ministrovi Jánovi Počiatkovi a jeho kolegom sa podarilo uvoľniť prostriedky z eurofondov na nákup nových vozidiel.

Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - obr.1

„Úspešne sme zrealizovali tri veľké obstarávania na nákup nových vozidiel primárne z prostriedkov EÚ. Hlavné mesto Bratislava tak získa nové jednosmerné a obojsmerné električky i nové trolejbusy. Tento významný krok sa podaril vďaka ústretovosti zástupcov Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktorí vypočuli našu argumentáciu a uvoľnili finančné prostriedky z Operačného programu doprava na modernizáciu nášho vozidlového parku. Keďže sme už využili aj opciu na nákup nových električiek a trolejbusov, príde tak k radikálnej obnove prestarnutého vozového parku MHD v Bratislave. Osobne verím, že cestujúca verejnosť ocení nové komfortné vozidlá európskeho štandardu a kvalita verejnej dopravy v našom hlavnom meste sa výrazne zvýši,“ vyjadril sa predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a.s. Ing. Ľubomír Belfi.

Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - krst
Električka bola slávnostne pokrstená šampanským.
Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - interier
Kapacita tejto električky je až 356 cestujúcich. Interiér novučičkej električky priam dýchal čistotou a komfortom.

 

Modernizácia vozidlového parku v hlavnom meste sa realizovala z Eurofondov prvýkrát: „Našim cieľom je využiť financie z Eurofondov do posledného centa. Som veľmi rada, že sme mohli využiť opciu na nákup ďalších kusov električiek pre Bratislavu. Dokopy ich tak bude už v roku 2015 premávať 45. Zároveň pripravujeme viacero projektov na modernizáciu dopravy v Bratislave, ktoré budú financované z nového programového obdobia,“  povedala generálna riaditeľka Sekcie OPD na Ministerstve dopravy Denisa Žiláková.

Modernizáciu vozidlového parku vníma pozitívne aj primátor hlavného mesta Bratislava Milan Ftáčnik: „Doprava je nosnou témou Bratislavy, ktorá má viac automobilov na tisíc obyvateľov ako má susedná Viedeň. Aj preto mesto podporuje alternatívne druhy dopravy, prioritne MHD. Nemožno sa všade vybrať len autom. Riešenie hľadáme v podpore cyklodopravy, pešej dopravy a verejnej dopravy. V prostriedku MHD sa totiž odvezie mnohonásobne viac cestujúcich ako v jednom osobnom automobile. Zazmluvnili sme 160 miliónov eur, ktoré by mali pomôcť verejnej doprave. Sú vysúťažené dodávky nových trolejbusov aj električiek, prvé nové trolejbusy  Bratislavčania už využívajú, typ novej električky predstavujeme a v budúcom roku ich mesto začne využívať. Najväčším dopravným projektom v tomto volebnom období je prvá etapa nosného dopravného systému, vrátane rekonštrukcie Starého mosta a po 53 rokoch obnovenia koľajovej trate do Petržalky.  Prvá etapa Nosného dopravného systému má byť dokončená do novembra 2015, nadväzovať bude druhá s potiahnutím električkovej trate až na koniec Petržalky.“

Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus-p.Bernard
Josef Bernard, generálny riaditeľ spoločnosti Škoda Transportation, a.s. verí, že sa nové električky budú páčiť obyvateľom hlavného mesta.

 

„Jsem velmi rád, že první z generace tramvají ForCity Plus byla dnes představena právě v Bratislavě. K této metropoli mám velmi vřelý a osobní vtah. I proto pevně věřím, že se nová tramvaj ze Škody Transportation bude líbit především bratislavským obyvatelům. Kromě moderního designu jim nabídne především komfortní a bezpečné cestování, dostatek místa, přehledný audiovizuální a informační systém a v neposlední řadě také klimatizované prostory. Moc bych si přál, aby se tramvaje ze Škodovky staly nedílnou součástí podoby slovenského hlavního města,“ povedal Josef Bernard, generální ředitel Škoda Transportation.

Veľa šťastných kilometrov vám  želá Team Dopravného podniku!

Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - obr.3
Na slávnostnom predstavení električky nechýbali ani: ekonomická riaditeľka Mária Laurová, riaditeľ Divízie elektrických dráh Roman Masár a personálny riaditeľ Stanislav Brúder.
Blog Dopravný podnik - Slávnostné predstavenie novej obojsmernej električky ForCity Plus - obr. 2
Pri novej električke sme privítali aj nevidiaceho cestujúceho Juraja Prágera, ktorý si nový vozidlový park DPB pochvaľoval.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu