Jedna z najvýznamnejších československých pesničkárok vydáva nový album. V pomerne krátkom časovom slede je to už druhá štúdiovka Zuzany Homolovej po pozitívne prijatom albume „Ňet vekšeho rozkošu“ z minulého roka, ak nepočítame hosťovanie s pražským zoskupením Ondřeja Škocha Nitky na albume Prší na Habry.

Nová nahrávka Medzi dvomi prázdnotami je súborom doteraz nevydaných básní a šansónov, ktoré speváčka zhudobnila a nahrala vo dvojici s Milošom Železňákom. Ten sa ako stály člen Zuzaninho hudobného zoskupenia ujal aj produkcie a z úspešnej Trojky Zuzany Homolovej tak vzniká pre tento účel dvojka. Ambiciózny album vyšiel pomerne v tichosti 31.októbra na značke Slnko Records a podčiarkuje vysokú kvalitu a rôznorodosť jesenných slovenských releasov.  

 

Blog Slnko Records - Zuzana Homolová vydáva ďalší ambiciózny album, tentoraz vo dvojici
Zuzana Homolová

V Čechách a na Slovensku renomovaná hudobníčka prešla vývojom od angloamerického pesničkárstva ako dievča s gitarou, cez folk, rock a jazzové vplyvy a na albumoch spolupracovala s významnými českými  hudobníkmi (Merta, Stivín, Redl) a neskôr Slovákmi Samom Smetanom, Danom Salontayom, Oskarom Rózsom a Mariánom Vargom. Jej koncertná zostava Trojka Zuzany Homolovej  – Z.H., S. Smetana a M. Železák je známa interpretáciou ľudových piesní a balád.  Najnovší hudobný počin Medzi dvomi prázdnotami v tomto smere vybočuje z rámca, keďže je hudobne takmer stopercentne v autorskej réžii Zuzany Homolovej a Miloša Železňáka. Dopĺňa ho ešte jedna báseň francúzskej poetky Suzanne Rennaudovej, ktorú zhudobnil Ondřej Škoch z Chinaski a projektu Nitky. Z textárskeho hľadiska ide o zhudobnené verše Milana Rúfusa, Mily Haugovej, Tiny Diosi a ďalších slovenských poetov.

„Skladby na novom albume som najprv hrávala sama s gitarou. Boli to básne, ktoré ma v určitom období života oslovili a  ľudia ich mali možnosť počuť iba na koncertoch, či príležitostných literárnych programoch. Pesničky som potom dala Milošovi (Železňákovi),  ktorý s nimi celé leto čaroval v štúdiu,“ popisuje proces tvorby Zuzana Homolová.

Výsledkom je opäť kvalitná, alternatívna a zaujímavá akustická hudba s experimentálnymi prvkami a pestrou nástrojovou paletou vrátane diagonálnej citary, barytónového ukulele a buzuki. Dychovou sekciou prispel Michal Balla a nahrávku spestrili aj loopy Tobiáša Potočného.

„Sme sami zvedaví ako tento album prijme verejnosť, pretože sa na ňom prezentujeme úplne v  inom svetle. Myslím, že ľudia boli za posledných 20 rokov zvyknutí na ľudové balady a teraz im ponúkame niečo celkom iné. Sú to naše skladby, ktoré sme za tie roky prezentovali len okrajovo a podľa mňa ich môžu poznať len pamätníci,“  uzatvára Zuzana Homolová.

Najbližšie ju budete môcť vidieť naživo 8. decembra 2014 na koncerte LEN ON A MY v Divadle ELLE DANSE ,  kde  medzi inými zahrá TROJKA Z.H.  a zároveň  pokrstí nový album.

Alexander Čerevka zo Slnko Records

[message_box title=“Zuzana Homolová“ color=“red“]
„Piesnička“ YouTube audio > TU
Facebook > TU
Ukážky z albumu > TU[/message_box]

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu