Na radnicu v Barcelone dorazila flotila 30 inovatívnych maxiskútrov BMW C evolution určená pre tamojší policajný zbor. Prvé skútre na čisto elektrický pohon, ktoré vyrobila spoločnosť BMW Motorrad, umožnia polícii pohybovať sa maximálne efektívne a pritom neprodukovať žiadne exhaláty.

BMW dodalo španielskej polícii v Barcelone elektrické skútre BMW C evolution
BMW C evolution (zdroj foto: BMW Group Slovakia)

Vzhľadom na veľký výkon boli skútre BMW C evolution pre Barcelonu, priekopnícke mesto v používaní vozidiel bez nepriaznivého vplyvu na životné prostredie, skvelý výber. Model, ktoré mesto zakúpilo, sa zhoduje s bežnou verziou, ale na policajné účely na ňom boli urobené dve úpravy. Vpredu má vyššie ochranné sklo a je vybavený sirénou a signalizačným systémom.

BMW dodalo španielskej polícii v Barcelone elektrické skútre BMW C evolution - obr.2
BMW C evolution (zdroj foto: BMW Group Slovakia)

Kľúče od skútrov odovzdal primátorovi mesta, Xavierovi Triasovi, prezident BMW Group v Španielsku, Guenther Seemann, aby poukázal na to, aká je dodávka týchto skútrov pre dôležitá. Ako povedal Seemann: „Dodávka tejto flotily predstavuje pre BMW Group osobitný úspech z dvoch dôvodov: prvým je fakt, že ide o dodávku fleetu prvých elektrických maxiskútrov na svete, a druhým, že adresátom je Barcelona – mesto, ktoré je európskym vzorom vo využívaní jednostopovej mobility. V BMW Group sme hlboko presvedčení, že mestskú mobilitu budú v nasledujúcich rokoch formovať mestá s najnižším objemom emisií.“

BMW dodalo španielskej polícii v Barcelone elektrické skútre BMW C evolution - obr.3
BMW C evolution (zdroj foto: BMW Group Slovakia)

Pohon C evolution má formu vo výkyvnej vidlici uloženého synchrónneho kvapalinou chladeného elektromotora s permanentnými magnetmi, ktorý cez ozubený remeň a planétový prevod poháňa zadné koleso. Má menovitý výkon 11 kW (15 koní) a maximálny výkon 35 kW (47,5 k). S ním dosahuje C evolution najvyššiu rýchlosť 120 km/h (elektronicky obmedzenú) a umožňuje mu zrýchlenie, ktorým prekonáva aj Maxi-Scooter so spaľovacím motorom so zdvihovým objemom 600 cm3.

BMW dodalo španielskej polícii v Barcelone elektrické skútre BMW C evolution - obr.4
BMW C evolution (zdroj foto: BMW Group Slovakia)

Výdatne dimenzovaná kapacita vzduchom chladeného vysokonapäťového lítiovo-iónového akumulátora s hodnotou 8 kWh umožňuje dojazd až 100 kilometrov. Potom je potrebné ho opäť nabiť. Čas nabíjania úplne vybitého akumulátora z domácej elektrickej 220 V zásuvky s nabíjacím prúdom 12 A je okolo 4 hodín (pri 220 V/16 A = 3 hod).

BMW dodalo španielskej polícii v Barcelone elektrické skútre BMW C evolution - obr.5
BMW C evolution (zdroj foto: BMW Group Slovakia)

BMW Motorrad má v C evolution v súčasnosti jedinečnú formu rekuperácie energie pre jednostopové vozidlo. Rekuperácia sa uskutočňuje automaticky pri „uberaní plynu“ aj pri brzdení.

Požadovanú kombináciu jazdnej dynamiky a efektívnosti si vodič môže sám zvoliť prostredníctvom štyroch režimov. V režime „Road“ má k dispozícii maximálne zrýchlenie, 50 percentnú rekuperáciu pri spomalení a plnú rekuperáciu pri brzdení. V režime „Eco Pro“ je zrýchlenie obmedzené, aby sa znížila spotreba elektrickej energie a rekuperácia je maximálna. V režime „Sail“ nie je pri spomalení žiadna rekuperácia, C evolution plachtí pri ubratí plynu takmer bez brzdového momentu. Na zvlášť dynamickú jazdu je určený režim „Dynamic“, v ktorom sa maximálne zrýchlenie kombinuje s najvyššou mierou rekuperácie.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu