Nemecký automobilový gigant BMW prichádza s novinkou –  sú ňou  nabíjacie stanice, ktoré bude možné umiestniť na stĺpy verejného osvetlenia. Spustenie testovacej prevádzky je pritom naplánované už na budúci rok na jar v Mníchove.

BMW pripravilo celkovo dva prototypy nabíjacích staníc s názvom „Light and Charge“, teda svietiť a nabíjať. Ide o spojenie nízkoenergetických zdrojov LED svietidiel s nabíjacou stanicou ChargeNow pre elektrické vozidlá.

Skúšobná prevádzka ráta s nasadením nabíjacích staníc na funkčné stĺpy verejného osvetlenia. Zástupcovia nemeckej automobilky sľubujú, že nabíjacie stanice budú dostupné všetkým majiteľom elektrických vozidiel, nezáleží na značke ani na napäťovom systéme, ktorý automobily využívajú.

Platba (za nabitie) by mala byť tiež pomerne jednoduchá, všetko bude možné zrealizovať prostredníctvom mobilných aplikácií.
A to, že nejde len o nereálne vízie, ale o blízku budúcnosť, dosvedčuje aj fakt, že pred centrálou mníchovskej automobilovej značky už dnes stoja prvé nabíjacie stanice. Sú presne dve a sú umiestnené, ako inak, na stĺpoch verejného osvetlenia.

Okrem samotných nabíjacích staníc BMW pracuje aj na vývoji softvéra, keďže chce vodičom elektromobilov v budúcnosti pomôcť ľahko a bez zbytočných problémov nájsť voľné nabíjacie miesta, čím nepochybne jazdu elektromobilom ešte viac zatraktívnia.

Patrícia Štofanová

BMW použije stĺpy verejného osvetlenia na nabíjanie elektromobilov - obr.1 BMW použije stĺpy verejného osvetlenia na nabíjanie elektromobilov - obr.2 BMW použije stĺpy verejného osvetlenia na nabíjanie elektromobilov - obr.3 BMW použije stĺpy verejného osvetlenia na nabíjanie elektromobilov - obr.4 BMW použije stĺpy verejného osvetlenia na nabíjanie elektromobilov - obr.5

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu