BRATISLAVA: Bratislavský organový festival
Marek Vrábel a organ (zdroj: Art Agency Esko)

V nedeľu 19. júla o 17-tej sa v Hudobnej sieni Bratislavského hradu bude konať v rámci Bratislavského organového festivalu koncert, na ktorom Musica aeterna so sólistom organistom Marekom Vrábelom uvedú diela G. F. Händla a J. S. Bacha.

Festival začal Organovou Bibliou už 12.7. unikátnym improvizačným projektom českého organistu Karla Martíneka spolu so známym slovenským hercom Vladimírom Kobielskym, ktorý vystúpil ako recitátor.

Ďalším zaujímavým prínosom festivalu bol recitál popredného poľského organistu Michala Markuszewského, ktorý sa uskutočnil 14.7. v Hudobnej sieni Bratislavského hradu.

Priaznivcov organovej hudby nepochybne potešil aj víťaz Medzinárodnej organovej súťaže P. Ebena (Opava 2014), slovenský interpret Peter Mihalik. Ten vystúpil vo štvrtok 16.7. opäť v nádherných priestoroch Hudobnej siene Bratislavského hradu.

bratislava-castle-hrad
Organ na Bratislavskom hrade (zdroj: Art Agency Esko)

Priaznivci starej hudby si prídu na svoje v nedeľu 19.7. 2015. Na Bratislavskom hrade totiž vystúpi jeden z našich popredných organistov Marek Vrábel a teleso špecializujúce sa na starú hudbu, ktorú interpretuje na dobových nástrojoch – Musica Aeterna. O 17-tej hodine sa teda v priestoroch Hudobnej siene budú niesť tóny dvoch barokových velikánov – Bacha a Händla.

Záver festivalu bude veľkolepý: 21.7. zaznejú transkripcie skladieb pre dva klávesové nástroje, využívajúce priestorový efekt. Akordeón, na ktorom bude hrať renomovaný interpret Boris Lenko, poslúži ako druhý nástroj, čo je pomerne experimentálne využitie v spojitosti s organom, za ktorým bude sedieť špičkový organista Ján Vladimír Michalko.

Nedajte si preto ujsť záverečné koncerty Bratislavského organového festivalu, ktorý ponúka mimoriadny repertoár, vo svete známych umelcov a oslavu duchovnej hudby.

George Sandová

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu