foto: pixabay.com

Šéfka konzervatívnej strany a momentálne aj predsedníčka vlády Spojeného kráľovstva spolu s lídrami z Francúzska a Talianska bude využívať fórum OSN na vyjednávanie pokroku v boji proti extrémistickému obsahu na internete a zároveň bude vyvíjať tlak na internetových gigantov ako Facebook a Google, aby robili v tomto smere oveľa viac.

Theresa May vo svojej snahe znížiť nebezpečenstvo ďalších krutostí, ktoré si najmä Spojené kráľovstvo za posledné obdobie vytrpelo viac ako dosť, chce vyzvať najväčšie svetové technologické spoločnosti, aby teroristickú propagandu na internete odstránili čo najrýchlejšie. Cieľom je odstrániť tento nebezpečný obsah do jednej hodiny od jeho zverejnenia na internete.

Spoločnosti, ktoré pôsobia v oblasti sociálnych médií čelia rastúcej kritike zo strany verejnosti, vlád a rôznych organizácií, že ich snaha zabrániť šíreniu obsahu, ktorý má charakter podnecovania k teroristickým útokom, je nedostatočná. Informáciu priniesol Independent.

Vláda Spojeného kráľovstva dokonca zvažuje, že pristúpi k sankciám pre technologické giganty za nedostatočné úsilie pri odstraňovaní nežiaduceho obsahu na internete, tak ako to urobilo Nemecko.

K tomuto kroku chce Spojené kráľovstvo pristúpiť po stretnutí štátov G7, ktoré sa bude konať v októbri, kde budú mať technologické giganty priestor, aby presvedčili lídrov siedmich štátov, že ich úsilie v boji proti teroristickej propagande na internete, je pre nich prioritou.

V súčasnosti trvá v priemere 36 hodín, kým je takýto nebezpečný obsah z internetu odstránený. Oproti minulému roku, keď odstránenie teroristickej propagandy trvalo v priemere 30 dní, je to síce obrovský pokrok, no ani zďaleka nie je postačujúci.

Aj preto chce Theresa May vyzvať technologické spoločnosti, aby vyvíjali technológie, ktoré by zabránili tomu, aby sa takýto obsah na internet vôbec dostal.

„V týchto spoločnostiach pracujú ľudia s najlepšími mozgami na svete. Mali by sa skutočne sústrediť na to, čo zabráni šíreniu terorizmu a násilia,“ uviedla pre Independent, Theresa May.

Zabrániť šíreniu teroristickej propagandy je podľa Mayovej najlepšia riešenie, pretože z viacerých prieskumov vyplynulo, že 68% takéhoto obsahu vysielaného online je zdieľaných do dvoch hodín.

Internet je napríklad plný odkazov od teroristickej skupiny Daesh, ktoré obsahujú návod ako vyrobiť bombu alebo ako vykonať útok na verejnosť s vozidlom.

Mayová zdôrazňuje, že tieto snahy teroristov musia technologické spoločnosti riešiť s väčším nasadením a vynakladať na ich elimináciu viac prostriedkov a úsilia.

„Teroristické skupiny si uvedomujú, že ich propaganda je odstraňovaná omnoho rýchlejšie a preto kladú väčší dôraz na rýchlejšie šírenie obsahu,“ vyjadrila sa pre Independent, Theresa May.

Podľa Mayovej musia vlády jednotlivých krajín, ale aj technologické spoločnosti urobiť zásadný posun v rozsahu a v reakciách na to, čo sa deje, aby sa zabránilo teroristickým skupinám využívať na svoju činnosť internet. Ide o závažný globálny problém, ktorý presahuje národné záujmy.

Technologické giganty sú v súčasnosti pod veľkým tlakom a nielen zo strany vlád, ale napríklad aj zo strany inzerentov, ktorí nechcú, aby sa ich reklama zobrazovala pri teroristickom obsahu.

Google a YouTube v dôsledku mnohých nepriaznivých udalostí zvýšili úsilie pri identifikácii nebezpečného obsahu na svojich platformách.

Ani Twitter nezaostáva a v prvej polovici tohto roka pozastavil až 3-tisíc účtov, z toho tri štvrtiny boli odstránené ešte pred prvým tweetom.

Theresa May je odhodlaná spolu s francúzskym prezidentom Emanuelom Macronom a talianskym ministrom Paolo Gentiloni bojovať proti šíreniu teroristickej propagandy na internete a prinútiť technologické giganty, aby niesli zodpovednosť za všetko, čo sa deje na ich platformách a situáciu prioritne riešili.

Ilustračná foto titulka, zdroj: pixabay.com

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu