„Od apríla tohto roku, robíme reláciu Pod lampou už úplne sami,“ vraví Štefan Hríb vo videu z 9. novembra. Svoju výzvu s prosbou o podporu relácie adresoval divákom, video uverejnil na Facebooku. Nie je však jasné kedy a či vôbec bude relácia Pod lampou pokračovať, keďže jej spoluautor a novinár Juraj Kušnierik, nás navždy opustil 13. novembra. Aktuálne má relácia pauzu.

Na facebooku v skupine fanúšikov relácie Pod lampou vo štvrtok 19. novembra zverejnili túto informáciu:

„Ospravedlňujeme sa, kvôli rôznych neočakávaným udalostiam musíme nové vydanie .pod lampou žiaľ posunúť. Ďakujeme za pochopenie a odporúčame medzitým aspoň diskusiu o aktuálnom nebezpečenstve – Islamskom štáte.

Relácia Pod lampou je diskusná relácia, ktorú vymysleli Štefan Hríb a Juraj Kušnierik. Vysielanie odštartovalo už v roku 2004 na druhom televíznom kanály verejnoprávnej RTVS (vtedy ešte STV), kde fungovala až do januára 2007.
Od mája 2007 do konca januára 2009 bola relácia len v rozhlasovom étery na stanici Rádio_FM. Neskôr od 8. januára 2009 prešla do vysielania konkurenčnej komerčnej televíznej stanice JOJ Plus, pod názvom Lampa.

Na krátko v roku 2012 sa relácia vrátila na obrazovky RTVS, ale keďže televízia dostala od Rady pre vysielanie a retransmisiu za reláciu, ktorá sa venovala smutnému prípadu znásilnenej študentky Cervanovej, pokutu vo výške 50 tisíc eur a relácii hrozili tiež ďalšie sankcie, tím tvorcov relácie okolo Štefana Hríba musel obrazovky RTVS nedobrovoľne opustiť.

Od apríla 2015 reláciu po novom vysiela v repríze česká televízia Noe a premiéra je dostupná vždy na webe magazínu .týždeň ale i na YouTube profile .týždňa.

V roku 2015 teda relácia Pod lampou pokračuje vo vysielaní, aj bez RTVS ale len vďaka dobrovoľným príspevkom. Na vysielacie štúdio a techniku prispeli diváci sumou 30 tisíc eur, ako prezradil v špeciálnej relácii venovanej Lampe a jej 10 ročnému výročiu režisér relácie Mário Homolka v rozhovore so Štefanom Hríbom.

Štefan Hríb aj aktuálne žiadal divákov a sympatizantov k spoluúčasti na výrobe relácie, keď 9. novembra, teda len krátko pred smutnou udalosťou, keď v piatok 13. novembra zomrel po srdcovej príhode, jeho kolega a spoluzakladateľ relácie Pod lampou, novinár Juraj Kušnierik. 

16 tisíc ľudí je priemerný počet videní každej relácie z archívu, z ktorých každých sto ľudí v priemere posiela každý týždeň 1 euro a podporuje tak výrobu relácie Pod lampou. Na výrobu jednej relácie potrebujú 3 tisíc eur, uviedol Hríb.

Crowdfunding, čiže davové financovanie je nástroj, ktorý na svoj štart na Slovensku použili viaceré médiá – denník N, denník Postoj.sk, ale i kontroverzné média, ako internetové rádio Slobodný vysielač, či vznikajúca Televízia IN TV.

tyzden-Stefan Hrib-Nova kampan
vizuál kampane .týždeň (zdroj: W Press)

Už v minulosti prosil v kampani Štefan Hríb svojich sympatizantov z radov čitateľov magazínu .týždeň, aby ho podporili a predplatili si jeho magazín. Čítaj viac.

Asi najväčším podporovateľom magazínu .týždeň je ale Jaroslav Haščák, spoluvlastník finančnej skupiny Penta, ktorý už v minulosti skupoval časť nákladu tohto magazínu a rozdával ho zdarma študentom stredných a vysokých škôl.

Skupina Penta o tejto skutočnosti informovala verejne na sociálnej sieti Twitter, po tom čo Hríb voči nim útočil vo vysielanej relácii Pod lampou, ktorej hlavnou témou bola práve kauza Gorila.

„Celkom 250.000 eur poskytla finančná skupina Týždňu od roku 2009 cez Nadáciu Penta (…),“ prezradil neskôr Hríb. Čítaj viac.

Štefan Hríb nepozval Pentu do diskusie, tá preto prezradila že financuje jeho magazín .týždeň

Magazín .týždeň si Štefan Hríb založil už v roku 2004, nie je ale jasné ako dlho sa s Haščákom poznajú a či vôbec. Hríb sa ale netají napríklad kamarátstvom s údajným mafiánom Petrom „Žaluďom“ Steinhübelom, s ktorým spolu vyrastali na jednej ulici.

Hríbová kariéra, ako novinára sa začala už v roku 1991, na poste komentátora českých Lidových Novín. V roku 1992 pokračoval, ako dopisovateľ v Rádiu Slobodná Európa a neskôr, aj ako moderátor. Od roku 1997 pracoval v týždenníku Domino Fórum, ako redaktor, ale i šéfredaktor.

V roku 2004 si založil časopis .týždeň a v roku 2007 reláciu Pod lampou spolu s novinárom Jurajom Kušnierik. Hríb moderuje reláciu doteraz. Juraj Kušnierik v nej ale už niekoľko rokov nebol aktívne, keďže okrem novinárstva v magazíne .týždeň robil už roky aj svoju vlastnú talkshow o živote, literatúre, slovách a hudbe, pod názvom Slová_FM v rádiu FM.

Je preto veľmi pravdepodobné, že relácia po krátkej prestávke bude pokračovať ďalej aj s úcty k Jurajovi Kušnierikovi, ktorý by si to tak asi želal.

Aktualizované:

„Nedali sme si prestávku. Dnes 20.11. bude nové Pod lampou, ktoré sme natočili včera, “ povedal Štefan Hríb pre Masmediálne.info.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu