Áno a zdá sa, že už ani nie tak vzdialenej…  Poďakovať sa za to môžeme šikovným Slovákom, ktorí revolučný dopravný prostriedok – spojenie automobilu a lietadla vymysleli, skonštruovali a úspešne spropagovali po celom svete.

Na začiatku bol Fantomas – nech to znie akokoľvek fantasticky, je to tak. Inšpiráciu kultovým filmom autor aeromobilu, vývojár Štefan Klein, nepopiera.

Na svojom životnom diele začal pracovať začiatkom 90.rokov 20.storočia, pričom práve francúzsky film s Fantomasom, kde sa objavilo lietajúce auto (Citroën DS) ho nakoplo k prvým konceptom jeho aeromobilu.

Dizajnér, konštruktér a pedagóg Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave vtedy asi ani nesníval o tom, že jeho odvážne predstavy sa mu podarí pretaviť do reálneho dopravného prostriedku, ktorý aj v súčasnosti pôsobí ako zo sci-fi filmu.

 

Lietajúce auto
AeroMobil jeho tvorcovia predstavujú ako dvojmiestne lietajúce auto, ktoré je schopné sa behom 2 minút pretransformovať z automobilu na lietadlo. A to sú možnosti doteraz nevídané. Auto sa zmestí na akékoľvek štandardné parkovacie miesto, jazdí a lieta na bežný „auto“ benzín a môže sa pohybovať po bežných cestných komunikáciách.

Po „zmene“ na lietadlo vie zasa využívať letiská kdekoľvek, ale taktiež štartovať i pristávať na nespevnených trávnatých povrchoch. Prototyp aeromobilu 3.0, ktorý jeho tvorcovia veľkolepo predstavili verejnosti nedávno vo Viedni, je vylepšenou verziou jeho predchodcu, aeromobilu 2.5.

Dokončený typ 3.0 je v reálnej skúšobnej prevádzke od októbra tohto roka, pričom spoločnosť AeroMobil s.r.o. zatiaľ objednávky neprijíma, registruje však už záujem.

Bude slovenský AeroMobil dopravným prostriedkom budúcnosti - obr.2

Sen skutočnosťou
Tvorca aeromobilu, Štefan Klein, akiste v roku 1990, keď mu v hlave skrsla šialená myšlienka vymyslieť lietajúce auto, celkom neveril, že by sa jeho sen a tvrdá drina na ňom raz mohli stať skutočnosťou, či dokonca budúcnosťou pre celý svet.

Pravdaže, na svojej dlhoročnej ceste za dokonalým aeromobilom nebol sám, bez podpory ľudí okolo seba a investorov, ktorí tiež verili jeho vynálezu, by dnes aeromobil nebol v podobe, v akej ho poznáme.

Za Štefanom Kleinom stojí aj Juraj Vaculík, ktorý je spoluzakladateľom a investorom projektu AeroMobil a ktorého isto poznáte aj z agentúry Vaculík Advertising – neskôr Made by Vaculik. Jeho nadšenie dopomohlo k tomu, že o šikovných Slovákoch a ich úžasnom vynáleze dnes všetci hovoria a sen Štefana Kleina sa tak stal skutočnosťou.

Bude slovenský AeroMobil dopravným prostriedkom budúcnosti - obr.7

Čoskoro komerčná výroba
Záujem verejnosti je obrovský, stačí dokončiť finálne úpravy prototypu 3.0, ktorý je určený na testovanie a homologizáciu a v ktorom už nájdeme napríklad autopilota, GPS navigáciu, systém pre nočný let a aj záchranné padáky. Disponuje tiež nosným krídlom s premenlivým uhlom nábehu, čo skracuje vzletovú aj pristávaciu dráhu.

Po letových testoch teraz nasleduje zložitý certifikačný proces na získanie povolení pre leteckú aj cestnú prevádzku. Je potrebné doriešiť ešte zopár technických záležitostí, napríklad uchytenie ŠPZ tak, aby neboli ovplyvnené aerodynamické vlastnosti automobilu :-)

Potom už, veríme, že nebude nič stáť v ceste tomuto priekopníckemu dopravnému prostriedku. Avšak okrem vodičského preukazu budete potrebovať aj licenciu pilota a niekoľko stoviek tisíc eur navyše.

Patrícia Štofanová

Bude slovenský AeroMobil dopravným prostriedkom budúcnosti - obr.3 Bude slovenský AeroMobil dopravným prostriedkom budúcnosti - obr.4 Bude slovenský AeroMobil dopravným prostriedkom budúcnosti - obr.5 Bude slovenský AeroMobil dopravným prostriedkom budúcnosti - obr.6

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu