Stať sa globálnym hráčom na poli spravodajstva sa môže javiť ako cenná investícia.

Aj spoločnosť BuzzFeed bola rýchlo rastúcou digitálnou superstar, no v posledných niekoľkých mesiacoch údajne príjmy spoločnosti nerastú tempom, aké by bolo potrebné. Spoločnosť prepustila viac ako 100 ľudí, vrátane mnohých redaktorov vo svojej pobočke v Spojenom kráľovstve.

Správy, ktoré nedávno oznamovali, že redaktor News BuzzFeed Ben Smith diskutoval s miliardárkou a filantropkou Lauren Powell Jobs, manželkou zosnulého Steva Jobsa, o investovaní do spravodajskej činnosti svojej spoločnosti, potvrdzujú, že BuzzFeed prinajmenšom uvažuje o možnom spinoffe, teda odpredaji svojej základne. Informáciu zverejnil Columbia Journalism Review.

Celkové finančné výsledky spoločnosti BuzzFeed sú súkromné, ale podľa dostupných informácií je možné tvrdiť, že spravodajská prevádzka (BuzzFeed News) sa považuje za nerentabilnú.

Napríklad, pobočka v Spojenom kráľovstve je, respektíve aspoň pred nedávnymi škrtmi bola, nerentabilná. Podľa finančného výkazu, ktorý spoločnosť zaevidovala na príslušných úradoch v Spojenom Kráľovstve, výnosy spoločnosti v roku 2016 sa zdvojnásobili takmer na 30-miliónov dolárov, ale aj náklady sa rapídne zvýšili, čo viedlo k strate pred zdanením vo výške viac ako 4-milióny amerických dolárov.

Veľké značky vo svete spravodajstva ako The New York Times alebo The Guardian ukazujú, že dokážu presvedčiť svoje publikum, aby im pomohli financovať spracovanie a zverejňovanie správ prostredníctvom predplatného alebo darcovstva.

Ale BuzzFeed je stále takmer úplne odkázaný na príjmy z digitálnej reklamy a pravdepodobnosť, že by si vybudovali pre svoje spravodajstvo nejakú platobnú bránu v podobe napríklad predplatného, je dosť vzdialená.

Predaj čiastočného podielu v spoločnosti BuzzFeed miliardárke Lauren Powell Jobs prináša určitý zmysel. Koniec koncov, je miliardárkou a odpredaj by dostal náklady spoločnosti BuzzFeed do určitej rovnováhy, najmä teraz, keď sú finančné prostriedky spoločnosti pod hranicou udržateľnosti.

Lauren Powell Jobs už financovala niekoľko mediálnych spoločností prostredníctvom neziskovej organizácie Emerson Collective. V minulom roku získala väčšinový podiel v The Atlantic a tiež investuje do spoločnosti Axios, ProPublica, podcast startupu Gimlet Media a neziskového projektu Marshall.

BuzzFeed nie je prvou spoločnosťou, ktorá si uvedomila, že tvoriť spravodajstvo predstavuje veľa problémov a toto úsilie nie je dostatočne ziskové.

Aj spoločnosť Time Warner predala v roku 2013 kvôli finančným problémom časť svojho publikačného portfólia, ktoré pozostávalo predovšetkým z časopisov Time, Fortune a Sports Illustrated, pretože stratila mnoho peňazí.

V roku 2016 spoločnosť BuzzFeed oddelil spravodajskú časť BuzzFeed News od zvyšku spoločnosti. Tento krok bol považovaný za pokus o zníženie dôraznosti na správy a väčšie zameranie sa na zábavné produkty vytvorené tímom BuzzFeed video.

Niektorí pozorovatelia naznačili, že správy nevytvárajú dostatok príjmov na to, aby sa stali hodnotnou investíciou, ale BuzzFeed chcel pokračovať v ich tvorbe s cieľom zlepšiť svoju povesť seriózneho mediálneho subjektu.

Zakladateľ BuzzFeed Jonah Peretti pre Columbia Journalism Review v exkluzívnom rozhovore povedal, že je oddaný spravodajstvu, a že je to dôležitá súčasť toho, čo BuzzFeed robí. Označil BuzzFeed News ako „silnú značku“, ktorá je v otázke dôveryhodnosti medzi mileniálmi a ďalšími používateľmi internetu, radená veľmi vysoko.

„Vôbec sme neznížili dôraz na správy. BuzzFeed News mal naozaj veľmi významný rok, s množstvom exkluzívnych správ a príbehov s vysokým vplyvom, ale vždy existuje otázka, ktorá sa zameriava na mieru rastu medzi správami a zábavou,“ pre Columbia Journalism Review povedal Jonah Peretti.

„Ihneď ako vytvoríte významnú spravodajskú platformu, je veľa vecí, ktoré s ňou môžete robiť. Sú tu výhody týkajúce sa dobrého mena spoločnosti, ale je tu tiež množstvo úžitku pre svet. A pre platformy, pre Snapchats a tak ďalej, je dôležité mať zdroj s digitálne natívnymi správami, ktoré sú globálne tak ako tie naše,“ dodal pre Columbia Journalism Review Jonah Peretti.

Peretti pre Columbia Journalism Review tiež uviedol, že sa teší z takých aplikácií ako sú napríklad Instant Articles od Facebooku, ale nevýhodou je, že neposkytujú dostatok výnosov z reklám.

A kedže náklady na prevádzku spravodajstva sú pre BuzzFeed vyššie ako výnosy, spoločnosť musí hľadať riešenia ako sa z tejto nepríjemnej situácie vymaniť. A práve predaj určitej časti spoločnosti by mohol vyriešiť tento problém.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu