repro foto: YouTube kanál M. Daňa

Bývalú investigatívnu novinárku, ktorá v súčasnosti pôsobí ako riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu, kontroverzný novinár opakovane napádal a osočoval vo svojich videách, rozhodla sa preto vec riešiť súdnou cestou. Dôvod útokov zo strany Martina Daňa nepozná a žiada od neho stiahnutie klamlivých videí.

Návrh na neodkladné opatrenie a žalobu podala Zuzana Petková 3. mája prostredníctvom právnikov Tomáša Langera a Tomáša Kamenca z advokátskej kancelárie PaulQ, ktorí v žalobe okrem iného uviedli „Sloboda slova pripúšťa kritiku osôb, ale táto musí byť odôvodnená. Takéto prejavy žalovaného nemôžu byť chránené slobodou prejavu a nejestvuje zákonný základ na ich ďalšie šírenie a zverejňovanie.“

Bratislavský Okresný súd II zasadal 3. júna a minulý týždeň doručil svoje rozhodnutie. Martin Daňo ale predmetné videá nestiahol. „Minulý týždeň v piatok (21.6.) sme mu preto doručili výzvu, keďže neodkladné opatrenie je vykonateľné. Žalovaný sa môže do 15 dní odvolať na Krajský súd, ale videá by mal v zmysle rozhodnutia súdu stiahnuť neodkladne,“ uviedla pre Mediahub.sk Zuzana Petková.

„Ako bývalá novinárka som vždy bojovala za slobodu slova a som za každú diskusiu aj vecnú kritiku. Videá pána Daňa, ktorými napádal mňa, ale aj ďalších novinárov ako Moniku Todovú, Xeniu Makarovú, Mareka Vagoviča, Adama Valčeka či Janku Krescanko Dibákovú však s kritickou reflexiou nemajú nič spoločné,“ uviedla pre Mediahub.sk Zuzana Petková.

„Kritika by mala byť podložená faktami a argumentami, tie však v urážlivých a hanlivých videách absentovali. Svojim nenávistným tónom podnecovali podľa môjho názoru k agresivite, ktorá môže byť nebezpečná. Dôkazom toho sú nenávistné správy, ktoré som dostávala do mailu po odvysielaní týchto videí. Aj vzhľadom na to, čo sa stalo minulý rok – vražda novinára, som sa rozhodla využiť právne prostriedky na ochranu svojho mena a dať návod aj ostatným novinárom, ktorí čelia podobným atakom,“ doplnila Zuzana Petková.

Martin Daňo na naše otázky nereagoval. Aktualizované: „Vážený pán „aktivista“, keď ma v článku oslovujete kontroverzný novinár a preberáte tak rétoriku iných presstitútov tak ma o reakcie žiadať nemusíte,“ reagoval na zverejnený článok Martin Daňo.

Zuzana Petková je riaditeľkou Nadácie Zastavme korupciu, ktorá bojuje proti korupcii na Slovensku. Predtým pôsobila ako investigatívna reportérka a zástupkyňa šéfredaktora týždenníka Trend. Má bohaté novinárske skúsenosti, pracovala aj v denníkoch Pravda, Hospodárske noviny a SME.

Za svoje články v oblasti investigatívnej žurnalistiky získala trikrát prestížne ocenenie Novinárska cena, ktorú už niekoľko rokov vyhlasuje Nadácia otvorenej spoločnosti. Na poste riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu pôsobí od leta 2018.

Martin Daňo je kontroverzný novinár, ktorý vedie investigatívny web GINN.press a informuje verejnosť prevažne o kauzách zo súdnej oblasti. V roku 2019 neúspešne kandidoval na prezidenta SR. Spolupracuje s kontroverzným občianskym aktivistom Rudolfom Vaským, napríklad na satirickej relácii Takže tak. Svoje videá publikujú na platformách You Tube a Facebook.

Predmetom sporu je najmä týchto päť videí (už ich názvy obsahujú invektívy) :

„Skorumpovaná Petková, komunálne voľby a GeWiss“ (video má takmer 30 tisíc videní)

„Korupčníci a novinárske štetky z nadácie Zastavme korupciu“ (video má takmer 37 tisíc videní)

Skorumpovaná FairPlay ocenila skorumpované biele vrany (video má viac ako 22 tisíc videní)

Live: Piešťany a moje noviny (video má viac ako 11 tisíc videní)

Ministerstvo vymazalo GINN a podvodní prezidentskí kandidáti (video má viac ako 47 tisíc videní)

1 komentár

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu