Denník N v rozhovore vyspovedal bývalú šéfku televízie Markíza, ktorá nedávno čelila kauze, kedy Zuzana Hlávková upozornila na netransparentné financovanie kampane a podujatia okolo slovenského predsedníctva v Rade EU. Zuzana Ťapáková pôsobí v pozícii externej poradkyne Ministerstva kultúry a na podujatiach participovala. Kvôli kauze chce žalovať nielen Hlávkovú, ale i médiá. Svoju kandidatúru na post šéfa RTVS ďalej zvažuje.

„Zvažujem, nič sa na tom nezmenilo. Nemám prečo meniť svoje rozhodnutie. Aj keď snaha znemožniť ma cez údajnú kauzu bola a je ozaj impozantná. Verím tomu, že tento mediálny hon na čarodejnice nijako neovplyvní vnímanie mojej prípadnej kandidatúry,“ povedala Zuzana Ťapáková v rozhovore pre denník N. 

Zuzanu Ťapákovú je ale na rozdiel od súčasného riaditeľa Václava Miku presvedčená, že koncesionárske poplatky zvyšovať netreba a „šetriť finančné prostriedky by sa dalo aj väčším využívaním interných kapacít v rámci RTVS,“ povedala v rozhovore pre denník N. 

Ťapáková otvorene kritizuje Miku za to, že na jednej strane hovorí, že RTVS dosiahne vynikajúce finančné hospodárenie, no na druhej strane vraj tvrdí, že je potrebné výšku koncesionárskych poplatkov upraviť smerom hore.

Minister kultúry Marek Maďarič sa pre denník N o Ťapákovej, ako o možnej kandidátke na šéfku RTVS, vyjadril v jej neprospech.

Maďarič uviedol, že Ťapákovú diskvalifikuje jej postoj ku koncesiám „pre mňa nie je rozhodujúci pohľad optikou kauzy Evka, ale skôr to, že som čítal jej negatívny postoj k zvýšeniu poplatkov a potrebe vyššieho financovania RTVS (…) Toto robí jej prípadnú kandidatúru v mojich očiach slabou,“ vyjadril sa Maďarič v rozhovore pre denník N. 

„Neviem o tom, že by niekedy odmietol moju prípadnú kandidatúru,“ reagovala Ťapáková pre denník N. 

Voľba nového šéfa prebehne v parlamente a preto je jeho voľba skôr politická ako odborná. Redaktor denníka N Dušan Mikušovič preto zisťoval či Ťapáková už lobovala u politikov. Ona to jednoznačne odmietla, i keď si uvedomuje že voľba nového riaditeľa verejnoprávnej RTVS je iste i politická.

Na otázku redaktora denníka N, či si „môže riaditeľ RTVS zvolený v parlamente udržať nestraníckosť“, Ťapáková odpovedala „Podľa môjho názoru môže“.

Paradoxom je, že Zuzana Ťapáková nie je nestranná a už v minulosti sa vyjadrila, že volí „pravicu“ a tiež napr. vo voľbách primátora Bratislavy priamo podporila kandidatúru bývalého generálneho riaditeľa TV JOJ a politika Milana Kňažka.

Nielen, že možno preto pochybovať o jej nestrannosti, vzhľadom k jej predchádzajúcej politickej angažovanosti, ale keďže voľba šéfa RTVS sa koná v parlamente, kde má väčšinu vládny Smer, je jej zvolenie za novú šéfku RTVS takmer nereálne.

Pozrite si videá denníka N, ktoré zachytávajú Ťapákovú počas kampane na primátora Bratislavy:

 

Prečítajte si tiež:

Václav Mika nevylučuje opätovnú kandidatúru za riaditeľa RTVS

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu