Za politickou stranou Progresívne Slovensko stojí softvérová spoločnosť ESET, ktorá stojí i za denníkom N a nadáciou Zastavme korupciu v ktorej Sibyla predtým pôsobil ako riaditeľ.

Spojenie medzi denníkom N, nadáciou Zastavme korupciu a politickým hnutím Progresívne Slovensko je veľmi silné. Spoločne tvoria sústavu, ktorou by mohla spoločnosť ESET veľmi efektívne ovplyvňovať verejnú mienku a budovať si zázemie pre svoje budúce ambície a zámery.

Samotný lobing spoločnosti ESET by mohol prebiehať cez politické hnutie Progresívne Slovensko a požadovaný obraz spoločenského diania by bol prezentovaný cez denník N a nadáciu Zastavme korupciu.

Týmto spôsobom sa narúša nezávislosť denníka N, transparentnosť nadácie Zastavme korupciu a prezentované ideologické poslanie politického hnutia Progresívne Slovensko.

Čoraz viac slovenských voličov si uvedomuje zákulisné prepojenie medzi vplyvnými podnikateľmi a politikmi. Čoraz hlasnejšie sa medzi bežnými ľuďmi ozývajú hlasy, že Slovensko riadia veľkí podnikatelia cez svoje „bábky“, ktorými sú politici.

„Vstúpiť do politiky som sa rozhodol preto, lebo nie som spokojný, ako je spravovaná naša krajina a už sa len nechcem prizerať vládnym politikom, ako sa tvária, že všetko je v poriadku. Chcem ich vymeniť, to chcete aj vy, a preto sa pridávam k vám. Ďalej sa budem venovať boju proti korupcii, ale taktiež sociálnym témam, pretože aj po desiatich rokoch vlády akože sociálno-demokratickej strany je tu obrovské množstvo ľudí, ktorí sa cítia na okraji spoločnosti či už kvôli svojmu nízkemu príjmu, alebo kvôli svojmu zdravotnému postihnutiu, alebo kvôli tomu, že majú inú farbu pleti,“ uvádza vo svojom príhovore Pavel Sibyla.

Jeho príhovor je dostupný vo video spote na facebookovom profile Michala Šimečku, syna novinára denníka N Martina M. Šimečku, ktorý je členom strany Progresívne Slovensko. Martin M. Šimečka bol od vzniku denníka N šéfom jeho redakčnej rady.

Dôvody pre, ktoré vstupuje Pavel Sibyla do politiky sú v podstate rovnaké, ku ktorým sa hlási väčšina politikov. Možno ich považovať za klišé.

Každá politická strana chce navonok dobre pre občanov, ale aké sú jej zákulisné pohnútky, môže byť pre voličov tajomstvom. Niečo málo k zákulisnému pozadiu, ale môže napovedať napríklad predchádzajúce kariérne pôsobenie jednotlivých politikov.

Sibylov vstup do politiky a jeho zámery a dôvody, pre ktoré sa rozhodol do tejto sféry vstúpiť narúša pozadie politického hnutia Progresívne Slovensko aj nadácie Zastavme korupciu, v ktorej tri roky Sibyla pred vstupom do politiky ako riaditeľ.

Nadácia Zastavme korupciu je úzko spojená so spoločnosťou ESET. Za jej založením podľa HNonline.sk stoja Miroslav Trnka a Michal Bláha. Miroslav Trnka je zároveň zakladateľom a spolumajiteľom softvérovej spoločnosti ESET.

Okolo nadácie sú vedené veľké dohady o tom, že je prepojená aj na Andreja Kisku. Dokonca aj vznik samotnej strany Progresívne Slovensko je spájaný so spoločnosťou ESET.

Vznik hnutia Progresívne Slovensko finančne podporil Anton Zajac, ktorý je spolumajiteľom spoločnosti ESET a napríklad aj minoritným spolumajiteľom denníka N a členom predstavenstva denníka N. > Čítajte viac

Spojenie medzi Progresívnym Slovenskom a denníkom N dopĺňa aj podnikateľ Michal Meško, ktorý hnutie finančne podporil pri jeho vzniku.

Michal Meško je spoluzakladateľ a CEO kníhkupectiev Martinus, Gorila.sk, a zakladateľ kaviarní Foxford. Zároveň pôsobí ako člen redakčnej rady denníka N a na vznik politického subjektu Progresívne Slovensko prispel sumou 28-tisíc eur.

Na svojom facebookovom profile Pavel Sibyla svoj vstup do politiky popisuje podrobnejšie. Do politického hnutia Progresívne Slovensko sa rozhodol vstúpiť lebo verí, že Slovensko ešte stále môže byť krajinou, kde občania majú rovnakú šancu k tomu, aby sa uživili poctivou prácou. Politici, ktorí v súčasnosti riadia Slovensko, majú ako sa hovorí „krivú chrbticu“, a preto by ich chcel vymeniť.

„…pozorne som politiku sledoval ako novinár a pričuchol som jej aj zvnútra, keď som pracoval pre prezidenta Kisku. Meniť zákony a zvyšovať nároky na čistotu politiky som sa tri roky usiloval ako riaditeľ protikorupčnej neziskovky. Viem viesť tím ľudí tak, aby mal výsledky, nebojím sa zodpovednosti prijímať ťažké rozhodnutia, dokážem si vypočuť názor iných a priznať si chybu…,“ uviedol Pavel Sibyla.

Prostredníctvom Progresívneho Slovenska chce Pavel Sibyla riešiť problémy, ktoré sa týkajú narastajúcej chudoby medzi seniormi, slobodnými mamičkami, marginalizovanými skupinami a v poslednom období aj medzi pracujúcimi ľuďmi, ktorých platy sú nízke.

Pavel Sibyla je vyštudovaný historik, v minulosti pracoval ako novinár a je držiteľom Novinárskej ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, za ktorej vznikom stojí George Soros.

Sibyla určitý čas pracoval ako šéf domáceho oddelenia pre prezidenta Andreja Kisku, odkiaľ neskôr odišiel do nadácie Zastavme korupciu, kde pôsobil ako výkonný riaditeľ. Jeho kariéra v súčasnosti pokračuje v politickom hnutí Progresívne Slovensko.

V podcaste denníka SME Dobré ráno Pavel Sibyla zodpovedal aj otázku o tom, či sa hnutie Progresívne Slovensko spojí s politickou stranou Andreja Kisku, o ktorej vzniku sa hovorí čoraz intenzívnejšie.

O tomto kroku rozhodujú členovia Progresívneho Slovenska, no podľa slov Sibylu spolupráca týchto dvoch strán by bola veľmi žiaduca. Z jeho pohľadu je dôležité, aby hodnoty, ktoré Progresívne Slovensko predstavuje, zostali zachované.

V rozhovore Sibyla potvrdil, že je naklonený legitimizácii registrovaných partnerstiev pre homosexuálov a Slovensko by malo k tejto problematike zaujať postoj hodný 21. storočia, ako to urobili napríklad Írsko, ale aj iné krajiny.

Politiku a politické prostredie považuje Sibyla za spôsob, ako zmeniť situáciu v krajine, ktorá je podľa neho neuspokojivá. Je to remeslo, ktorému sa dá venovať rôznym spôsobom.

Momentálne sú v politike ľudia, ktorým ide o osobnú moc a peniaze, aj preto je Sibyla presvedčený, že svojim vstupom do tejto pracovnej oblasti by zmenil vnímanie tohto remesla.

Ako ďalší dôvod uviedol, že ľudia jeho generácie by sa mali prestať sťažovať a konečne vrátiť tie dobré hodnoty a štartovacie pozície, ktoré vďaka určitým historickým udalostiam dostali.

Pavel Sibyla sa v minulosti zviditeľnil trestným oznámením, ktoré v roku 2017 podal na Tibora Eliota Rostasa, šéfredaktora magazínu Zem & Vek.

Sibyla kritizoval článok „Klin Židov medzi Slovanmi“, ktorý Rostas uverejnil vo svojom médiu Zem & Vek. Podľa Sibylu je tento článok „polepenec“ bez kritických komentárov, plný podnecovania rasovej, etnickej a národnostnej nenávisti. > Čítajte viac

V politike sa v minulosti angažovali novinárka Zuzana Martináková, Gábor Grendel, alebo Daniel Krajcer, či Martina Šimkovičová a ďalší.