Peter Tóth (archív P.T.)

Peter Tóth v minulosti pôsobil ako novinár denníka SME a paralelne i v kontrarozviedke SIS. V súčasnosti je známy ako novinár na voľnej nohe píšuci komentáre pre viaceré médiá, napr. denník Pravda.

Tóth vlastní a prevádzkuje portál Ďateľ.sk a je autorom viacerých kníh napr. Krycie meno Bežec, Komando 52, či Kauza Cervanová.

Novinárka denníka N Monika Tódová zverejnila v pondelok 22. októbra informáciu, že patrila medzi novinárov, ktorých mal údajne Tóth sledovať, ale on to odmieta.

„Neexistuje žiadna výpoveď, v ktorej by som sa priznal k niečomu, na čom som sa nepodieľal. Nesledoval som Jána Kuciaka a nedostával som za to peniaze. Monika Tódová nedokáže preukázať pravdivosť tvrdení uvedených v jej článku a to je najväčší škandál tohto príbehu,“ uviedol pre Mediahub.sk Peter Tóth.

Sledovanie investigatívnych novinárov, podľa zistení denníka N údajne priznal priamo Tóth vo svojej výpovedi na polícii, kde sa sám dostavil.

Malo ísť o novinára denníka SME Adama Valčeka, Moniku Tódovú z denníka N, Mareka Vagoviča z portálu Aktuality.sk, ale i šéfredaktora magazínu .týždeň Štefana Hríba.

Bývalý príslušník SIS Tóth mal sledovanie vykonávať na základe objednávky od kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera.

„Zo sledovania novinárov Peter Tóth podľa Denníka N vyhotovoval fotografie, videá, prípadne analýzy. Policajtom povedal, že za to od Kočnera dostával mesačne tisíce eur,“ uviedol denník SME.

„Denník N klame, používa slovník aj praktiky žurnalizmu 50. rokov…Monika Tódová sa v článku odvoláva na zdroje „z prostredia orgánov činných v trestnom konaní“. Existuje mnoho dôvodov veriť, že zdrojom tejto novinárky nie je nikto z vyšetrovacieho tímu ani z prokuratúry, ale je ním advokát poškodených JUDr. Daniel Lipšic. Vedie nás k tomu napríklad skutočnosť, že vo viacerých mediálne známych prípadoch, kde vystupuje ako obhajca, dochádza k masívnym únikom informácií z vyšetrovacieho spisu a k ich následnému tendenčnému skresľovaniu a zneužívaniu na politickú propagandu,“ uviedol Peter Tóth na svojom webe Ďateľ.sk.

Na situáciu reagoval novinár denníka SME Adam Valček: „Nepredpokladám, že by ma Peter Tóth sledoval priamo, predpokladám, že si na to najal iných ľudí, ktorých som nikdy nevidel a teda ich ťažko odhalím. Marian Kočner mi v minulosti adresoval zastrašujúci e-mail, ktorý obsahoval informácie súkromného charakteru, ktoré nemohol mať iba z verejne dostupných informácií. V danej veci prebieha policajné vyšetrovanie. Z toho dôvodu som teda uvažoval aj o možnosti, že Kočner novinárov sleduje, ale konkrétne informácie som do včera nemal,“ uviedol pre Mediahub.sk investigatívny žurnalista Adam Valček.

„Predpokladám, že polícia sa v rámci daného vyšetrovania bude zaoberať aj výpoveďou Petra Tótha. Situácia je veľmi dynamická, snáď každý deň prichádza nejaká nová závažná informácia, situáciu momentálne analyzujú právnici, podľa ich odporúčaní sa rozhodnem, čo ďalej,“ doplnil Valček.

Marián Kočner sa netajil záujmom získavať citlivé informácie o nepohodlných osobách.

Kontroverzný podnikateľ a neúspešný kandidát na primátora Bratislavy Kočner, ktorý sa momentálne nachádza vo väzbe, avizoval už 5. apríla 2016 na tlačovej besede, že ak mu niekto pošle informácie o politikovi Danielovi Lipšicovi dostane odmenu 100 tisíc eur. Výsledkom boli zverejnené informácie na stránke lipsicovestado.info.    > Čítaj viac.

 

Peter Tóth má za sebou bohatý profesijný život. V novinách začal pracovať v roku 1992. Okrem novinárskej práce si vyskúšal aj profesiu spisovateľa. Na svojom konte má už štyri knihy. A hoci ho pri rôznych príležitostiach predstavujú ako spisovateľa, on sám sa za spisovateľa nepovažuje. Profesijné zaradenia Petra Tótha je podľa jeho slov trochu neurčité. Keďže Peter Tóth má s médiami viac ako 20-ročné skúsenosti, zaujímalo nás ako hodnotí súčasné slovenské mediálne prostredie. > Prečítajte si archívny rozhovor. 

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu