Kristián Čekovský (zdroj foto: Archív K.Č.)

„Viete čo majú spoločné novinárske mená, ako napríklad Ľuba Lesná, Jaroslav Barborák, Braňo Závodský, Zuzana Kovačič Hanzelová a Katarína Začková. Všetci roky pracovali v RTVS no po rôznych formách cenzúry, či tlakoch museli odísť. To sú len niektoré mená, no za takmer 30 rokov opustili verejnoprávne médium stovky ľudí, neraz to boli hromadné odchody na protest proti vedeniu, ktoré im zasahovalo do slobodnej práce, iba súčasný riaditeľ Jaroslav Rezník prepustil a prestal spolupracovať s viac ako 60-timi novinármi a v tomto trende ďalej pokračuje,“ tvrdí Kristián Čekovský.

„Odchod dlhoročných reportérov naštrbuje dôveru divákov aj poslucháčov, ktorí za svoje koncesie očakávajú odvážne správy a investigatívu. Pri napĺňaní tohto cieľa sa ale často dostávajú do sporu so svojimi nadriadenými a v tomto oslabení väčšinou prehrávajú,“ doplnil Čekovský.

Čekovský uviedol že po viac ako polročnej práci predkladá do parlamentu návrh novely zákona o RTVS „aby bol vo vnútri inštitúcie zriadený orgán, ktorý pomôže riešiť nezhody medzi zamestnancami a manažmentom. Nová etická komisia bude fungovať ako taký vnútorný ombudsman,“ doplnil Čekovský.

Podľa webu mnt.sk denníka N „Kreovanie komisie má zabezpečiť väčší priestor pre odborníkov. Komisia má mať sedem členov. Traja majú byť menovaní v rámci RTVS (generálnym riaditeľom, sekciou spravodajstva a odbormi), po jednom členovi má navrhovať verejný ochranca práv, Rada vysokých škôl, Rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie, a tiež profesijná organizácia pôsobiaca v oblasti ochrany novinárskej etiky a slobody médií. Mandát člena bude šesťročný, možno ho získať aj opakovane bez obmedzenia. Zákon má platiť od júla, prvé rokovanie komisie sa má uskutočniť v októbri“.

Správu sme aktualizovali o stanovisko RTVS a K. Čekovského: „Jedným zo základných pilierov objektívneho a vyváženého spravodajstva v RTVS je vytvorenie pracovného prostredia a atmosféry, ktorá umožňuje redaktorom nezávislú prácu na spravodajských príspevkoch. Prioritou vedenia RTVS je zabezpečiť takéto prostredie redaktorom spravodajstva a zároveň si plniť všetky záväzky vyplývajúce zo štatútu verejnoprávneho média. Vedenie RTVS sa dištancuje od akéhokoľvek obmedzovania práce redaktorov. Ku konkrétnemu návrhu novely zákona o RTVS sa vedenie RTVS v tejto chvíli nevie vyjadriť, keďže jej znenie nemá k dispozícii k náhľadu,“ uviedla Andrea Pivarčiová, hovorkyňa/vedúca Odboru komunikácie RTVS.

„Návrh podrobnejšie predstavíme ešte na tlačovej konferencii a sme otvorení pripomienkam odbornej verejnosti, i keď samozrejme už teraz sme návrh novely zákona riešili s viacerými ľuďmi, ktorí v RTVS pracovali, alebo ešte pracujú a majú bohaté skúsenosti, ale aj s právnikmi a ministerstvom kultúry. Takže sme sa snažili osloviť širší okruh ľudí,“ uviedol pre Mediahub.sk Kristián Čekovský.

Celé znenie návrhu novely zákona si môžete pozrieť na stránke NRSR > TU

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu