Quark patrí medzi časopisy, ktoré sa venujú popularizácii vedy a techniky na Slovensku. Vydáva ho Centrum vedecko-technických informácií SR v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a Slovenskou akadémiou vied. Práve v tomto čase slávi tento mesačník o vede a technike svoje 20. výročie na trhu.

„V živote človeka predstavujú dve desiatky rokov už významný medzník: vyrastený z detských topánok vchádza do života dospelých. V živote časopisov je to inak. V momentálnej situácii pretlaku rôznorodých časopisov sa zdá byť úspešne prežitých 20 rokov papierového magazínu takmer ako zázrak. Najmä ak ide o vzdelávací časopis, prinášajúci novinky a informácie z prudko sa meniacich vedných i technických oblastí,“ povedala na margo výročia Jana Matejíčková, šéfredaktorka časopisu Quark.

Quark obalka sept. 1995
pamätná obálka prvého čísla Quark z roku 1995 (zdroj: Quark)

História Quarku je spätá s magazínmi Elektrón a PC revue. Keď magazín Elektrón Zenit v roku 1990 zanikol. Rovnaký tím spolupracovníkov začal vydávať v tom istom roku magazín PC revue, neskôr v roku 1995 k nemu pribudol aj Quark, ktorý dodnes, každý mesiac prináša na 60 stranách najnovšie informácie o vede, výskume, objavoch, prírode a autách.

„Quark si dal za úlohu nadväzovať a stavať na tom najlepšom, čo za sebou Elektrón zanechal. Napokon, mnoho zo súčasných vedcov a profesorov na univerzitách sa ešte aj dnes vyjadruje, že ich Elektrón ovplyvnil pri výbere povolania,“ doplnila Jana Matejíčková.

„…žiadny iný celoslovenský časopis s podobným zameraním dnes neexistuje. Pokusy konkurentov vydávať takýto časopis na Slovensku v posledných rokoch neboli úspešné. O tom, že práve takýto časopis má svoje nezastupiteľné miesto pri výchove našej mladej generácie niet pochýb,“ povedal na margo výročia Ján Turňa, generálny riaditeľ Centrum vedecko-technických informácií SR, ktoré časopis vydáva v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a Slovenskou akadémiou vied.

Časopis oslavuje svoje 20. výročie s verejnosťou, jeho redaktorov a prispievateľov budete môcť stretnúť na akciách, ktoré usporadúva Centrum vedecko-technických informácií SR, napríklad Noc výskumníkov, Týždeň vedy a techniky ale i ďalších.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu