ilustračná fotokoláž: Mediahub.sk, zdroj foto: pixabay.com, logo CEFC

Podľa medializovaných informácií čínska investičná spoločnosť China Energy Company Limited (CEFC) vycúvala z akvizície s vydavateľstvom Empresa Media, TV Barrandov a mediálnou agentúrou Médea podnikateľa Jaromíra Soukupa. Informáciu priniesol portál Hlidacipes.org.

Skupina CEFC ale medializované informácie poprela a tvrdí, že naďalej vlastní podiely v Emprese i Médii, ale i podiel vo finančnej skupine J&T, ktorá má vplyv na viaceré médiá v Čechách a na Slovensku.

„Pre CEFC bol pritom vstup do vydavateľstva Empresa Media a agentúry Médea jedným z prvých viditeľných počinov v Česku. Investícia sa riešila na najvyššej úrovni – na stretnutiach na Pražskom hrade, zmluvu o strategickom partnerstve podpísali zástupcovia vydavateľstva v Šanghaji v rámci návštevy prezidenta Miloša Zemana v Číne,“ uviedol portál Hlidacipes.org

Aktualizované: „Môžem vylúčiť, že by spoločnosť CEFC ako akcionár opúšťala spoločnosť Médea a Empresa Media. Odchod predstaviteľov CEFC z ich štatutárnych orgánov neznamená odchod skupiny CEFC z oboch spoločností. Pretože sa jedná o obchodné dohody súkromných spoločností, interné dôvody nebudeme verejne komentovať,“ povedal pre MediaWatch.Dog Pavel Bednář, Director of communications spoločnosti CEFC Group (Europe) Company.

Skupina CEFC v Empresa Media vlastní 49% podiel a v agentúre Médea 30%.

CEFC tiež vlastí až 50% podiel v skupine J&T, ktorá má záujmy v mediálnej oblasti v Českej republike a na Slovensku.

„Oblasť financií je jednou z kľúčových, ktorým sa CEFC po celom svete dlhodobo venuje. Našou prvou investíciou pri vstupe do Českej republiky a strednej Európy preto bola akvizícia takmer 10% v bankovom holdingu J&T Finance Group. V ňom sme našli silného a spoľahlivého partnera. Vzájomne sme sa preto dohodli na navýšení nášho podielu a uzavretí strategického partnerstva,“ povedal pri ohlásení navŕšenia podielu, v marci 2016, Chan Chauto, prezident CEFC a predseda predstavenstva jej európskej skupiny CEFC Group (Europe) Company.

Skupina J&T v Českej republike vlastní vydavateľstvo Czech News Center (bývalý Ringier) a na Slovensku je v kuloároch spájaná s aktivitami spoločnosti JOJ Media House.

Súčasť JOJ Media House tvorí televízia JOJ a rádiá Anténa Rock, rádio Jemné, rádio Vlna a sieť outdoorovej reklamy BigMedia.

Nedávno JOJ Media House získala i schránkové Bratislavské noviny od majiteľa denníka Pravda a sieť bigboardov od spoločnosti News Advertising. Čítajte viac.

CEFC v Čechách vlastní aj majoritný podiel vo futbalovom klube Slavia a prostredníctvom skupiny J&T i vo futbalovom klube Sparta Praha.

O mediálnych investíciách v Česku minulý rok na konferencii v Pekingu, podľa informácií portálu Hlidacipes.org hovoril riaditeľ CEFC a poradca českého prezidenta Miloša Zemana: „V Českej republike sme investovali do futbalového klubu a mediálnej skupiny, financujeme charitatívne aktivity, všetko z toho nie je v zisku. Preč to teda robíme? Pretože chceme odstrániť kultúrne bariéry a znížiť náklady nutné k vybudovaniu vzájomnej dôvery, “ povedal Jie Ťien-ming.

Skupina J&T nepotvrdila, či možná zmena investičnej stratégie CEFC ovplyvní i výšku jej obchodného podielu vo vlastníckej štruktúre J&T.

Skupina CEFC ohlásil vstup do skupiny J&T už v marci 2016, kde by mala aktuálne vlastniť 50%-ný podiel. „Keďže tento vstup musia schváliť všetky regulačné orgány všetkých krajín, kde JTFG pôsobí, do vydania rozhodnutia nebudeme viac tento proces komentovať,“ povedal pre MediaWatch.Dog Radovan Teuschel, riaditeľ odboru Marketing & komunikácia spoločnosti J&T BANKA.

V minulosti sa hovorilo, že CEFC má záujem aj o podiel v investičnej skupine Penta. No tento deal sa ale nakoniec nezrealizoval.

„CEFC nedrží žiadny podiel ani v Pente ani v jej firmách,“ potvrdil pre MediaWatch.Dog Gabriel Tóth, PR špecialista skupiny Penta Investments.

Prečítajte si tiež:

Najbohatší Slováci z rebríčka Forbes vlastnia médiá na Slovensku, i v Čechách

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu