Veronika Munk a Szabolcs Dull (autor foto: Bődey János, zdroj: Telex)

Redakčný tím portálu Telex.hu z Maďarska získal cenu #AllForJan – ocenenie pri príležitosti pamiatky na slovenského novinára Jána Kuciaka, ktorý bol zavraždený pred 3 rokmi.

#AllForJan Award boli súčasťou konferencie MEDIA for FREEDOM Summit Conference (predtým Press Freedom Conference) – online podujatia, ktoré 25. februára zorganizovala European Magazine Media Association a European Newspaper Publishers’ Association.

Súťaž #AllForJan Award organizuje spoločnosť Ringier Axel Springer Media. Cena Jána Kuciaka sa udeľuje novinárom zo strednej a východnej Európy, ktorí pri svojej profesionálnej práci zostávajú verní hodnotám ako otvorenosť, odvaha a nekompromisné spravodajstvo pri spoločensky dôležitých témach.

Vo februári si pripomíname tretie výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Ján Kuciak bol slovenský investigatívny novinár pracujúci pre portál Aktuality.sk. Zameriaval sa hlavne na investigovanie daňových podvodov slovenských podnikateľov s prepojením na popredných slovenských politikov. Spolu s jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou boli zavraždení 21. februára 2018 v ich dome.

V druhom ročníku súťaže #AllForJan sa porota, ktorej predsedal šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy, rozhodla oceniť redakčný tím maďarského spravodajského portálu Telex.hu za ich celkovú novinársku prácu. Získali tak hlavnú cenu v súťaži 10 tisíc eur.

„Žurnalistika je úspešná, keď jej ľudia dôverujú, najmä v časoch, ktoré nemajú radi realitu a fakty. Maďarskí kolegovia z Telex.hu hrajú vo svojej krajine mimoriadne dôležitú úlohu. Ocenenie, ktoré udeľujeme, spája ich vysokú profesionalitu a zároveň zodpovednosť, ktorú majú – byť médiom, ktoré stojí na strane spravodlivosti, faktov, slobody a demokracie,“ uviedol Peter Bárdy, predseda poroty a šéfredaktor Aktuality.sk.

Telex.hu je nezávislý internetový spravodajský portál, ktorý začal fungovať 2. októbra 2020. Pokrýva nielen veci verejné, ale ponúka aj rôznorodý obsah od správ o ekonomike, kultúre, športe, najnovších technologických a vedeckých úspechoch, až po jedinečné príbehy o udalostiach v Maďarsku a na celom svete.

Prihlásenie do #AllForJan súviselo s históriou založenia a fungovania portálu Telex.hu a celého tímu. 50-členný redakčný tím spoločnosti Telex.hu predtým pracoval pre Index.hu, najväčšiu a najvplyvnejšiu maďarskú online službu.

Takmer všetci novinári z Index.hu ukončili prácu pre tento portál v júli 2020, pretože cítili postupnú stratu nezávislosti a rastúci vplyv obchodných hráčov s väzbami na vládu na úroveň riadenia a vlastníctva Index.hu.

Hromadný odchod novinárov portálu bol veľkou udalosťou nielen v Maďarsku, ale aj na medzinárodnej scéne: v júli 2020 sa tisíce ľudí zúčastnili demonštrácie za solidaritu s novinármi z Index.hu a na podporu slobody médií v Maďarsku.

Deväť týždňov po tejto udalosti, vďaka crowdfundingu, spustili novinári Index.hu nový nezávislý portál – Telex.hu. Vysoká dôvera verejnosti v nový projekt sa prejavila aj pri zbieraní finančných prostriedkov; doteraz poskytlo dary pre portál Telex.hu viac ako 40 tisíc ľudí.

Slávnostný galavečer #AllForJan sprevádzal online konferenciu MEDIA for FREEDOM Summit (predtým Conference Freedom Conference) zameranú na súčasné hrozby pre slobodné a nezávislé médiá, ako sú napríklad politické tlaky, cenzúra, nenávistné prejavy a rozšírené dezinformácie v digitálnej realite, na ktoré je potrebné hľadať odpovede.

Organizátormi summitu MEDIA for FREEDOM sú: European Magazine Media Association (EMMA) a European Newspaper Publishers’ Association (ENPA). Partnermi podujatia sú: Reuters Institute, ECPMF, Ringier Axel Springer Media a Digital Media Campus.

(ts)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu