Autor ilustračnej fotografie: freestockcenter/Freepik

Boj s falošnými správami sa stáva „alfou a omegou“ najväčších technologických spoločností na svete, ktoré to robia čiastočne zo svojej vlastnej iniciatívy, no z veľkej časti pre obrovský tlak zo strany vlád a medzinárodných spoločností.

Niektoré štáty samé podnikli prvé kroky na ochranu verejnosti proti „fake news“, jedným z takýchto štátov je napríklad aj Česká republika. Informáciu o boji vlád a štátov proti falošným správam priniesol The Guardian.

Ministerstvo vnútra Českej republiky, v otázke boja proti „fake news“ ešte v máji 2016 zriadilo Centrum proti terorizmu a hybridným hrozbám, stalo sa tak po skončení prvej fázy národného auditu bezpečnosti, do prevádzky ho spustilo 1. januára 2017.

Centrum bolo zriadené potom ako sa na 40-tich česky píšucich stránkach objavili falošné príbehy, prevažne o migrantoch. Špecialisti pracujúci pre centrum sa snažia bojovať proti falošným správam prostredníctvom vyhradeného účtu na Twitteri, ale aj prostredníctvom web stránky, ktorá sa venuje komunikácii týkajúcej sa vládnych otázok.

Ministerstvo vnútra českej republiky má v pláne spolupracovať aj so sociálnou sieťou Facebook, aby zabránilo šíreniu falošných správ pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať v októbri 2017.

Centrum proti terorizmu a hybridným hrozbám je v podstate analytická a komunikačná jednotka, ktorá bude sledovať hrozby priamo súvisiace s vnútornou bezpečnosťou štátu, ako napríklad potencionálne mimoriadne udalosti týkajúce sa terorizmu, na bezpečnostné aspekty migrácie, na tzv. mäkké ciele útokov, extrémizmus, verejné zhromaždenia, porušovanie verejného poriadku a iné kriminálne činnosti, ale aj na dezinformačné kampane, týkajúce sa vnútornej bezpečnosti.

Na základe monitorovacej činnosti Centrum vyhodnotí situáciu a navrhne vecné a legislatívne riešenia, pokiaľ to bude možné bude ich aj realizovať.

V náplni práce, respektíve poslaním, Centra je aj šíriť povedomie v danej problematike medzi širokú a laickú verejnosť.

Centrum nebude odoberať obsah z internetu ani z iných tlačených médií, nebude ani nikomu vnucovať pravdu či cenzurovať obsah. Jeho úlohou bude pracovať s otvorenými zdrojmi dostupnými pre všetkých a otvorene komunikovať s občianskou spoločnosťou, médiami a inými subjektmi.

V súčasnosti má Twitter účet Centra proti terorizmu a hybridným hrozbám Ministerstva vnútra Českej republiky 5844 sledujúcich a zverejnených 57 tweetov.

Jeho práca a poslanie sa prejavia omnoho intenzívnejšie s blížiacim sa predvolebným obdobím, kedy sa podľa očakávania budú dezinformácie šíriť omnoho intenzívnejšie.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu