Mercedes-Benz Unimog 1300 L je od apríla 2013 novým, pojazdným domovom Jennifer (36) a Petra Glasa (41). Na svoju svadobnú cestu na dobu neurčitú sa vydali vo vlastnom „dome“ s názvom „Glaarkshouse“. Názov je zložený z priezvisk oboch dobrodruhov – Glas a Parks, dievčenského mena Jennifer.

„Ak nás má nejaké auto dopraviť až na strechu sveta, tak Unimog,“ tak znela úvaha tejto dvojice, výsledkom ktorej bola kúpa Unimogu U 1300 L (konštrukčný rad 435), rok výroby 1986.

S plnými nádržami – 540 litrov motorovej nafty a 180 litrov pitnej vody – váži takmer sedem ton, no vďaka uzávierkam diferenciálu a portálovým nápravám ich možno vo všetkých polohách prepravovať bezpečne a pozoruhodne obratne – vtedy, ako aj dnes.

Jennifer (36) a Peter Glas (41)

Spoľahlivosť Unimogu, aká nemá páru, veľkosť nádrží, systém napájania solárnou energiou a malý sanitárny kútik, to všetko robí z „Glaarkshouse“ skutočný svetový obytný automobil, ktorým možno ďaleko od akejkoľvek infraštruktúry absolvovať aj viacdenné sólové túry v nezjazdnom teréne.

Oddych v Kangale, Turecko: s 540 litrami motorovej nafty a 180 litrami pitnej vody na palube je posádka sebestačná – aj ďaleko od akejkoľvek civilizácie.

Veľká cesta sa začala v apríli 2013 a viedla cez južnú Európu do často nezjazdnej anatólskej vysočiny: žiadna cesta nebola priveľmi kamenistá, žiadna rieka príliš hlboká a žiaden chodník príliš strmý. Po tejto prvej menšej skúške v Turecku cesta pokračovala do Iránu.

Pieskové duny v púšti Dašt-e-Kavír už boli trochu väčšou výzvou. No ľahkosť, ktorou 435-ka prešla pieskom a kamením, sa nedala porovnať so svietiacimi očami Iráncov, keď videli cudzí Unimog. Situácie, v ktorých si fanúšikovia Mercedes-Benz zvedavo líhali pod auto alebo si obzerali priestor motora, sa nedali spočítať.

Po nezabudnuteľných týždňoch v Perzii si Jennifer a Peter Glas svojho štvorkolesového spolupútnika napokon vyskúšali naostro v Ománe: ani tu sa žiadna duna neukázala ako pristrmá, žiadna púšť nebola príliš rozľahlá a žiadna pláž sa neukázala ako neprístupná. Z Unimogu sa tešili dokonca aj Ománci zžití s púšťou – niekoľko uviaznutých SUV vytiahol Unimog z piesku.

Púšť, Omán: Duny sú pre Unimog 1300 L hračkou.

Svetobežníci už prešli Indiou, kde sa ako mimoriadne výhodná ukázala práve vysoká poloha sedenia v Unimogu, ktorá umožňovala udržať si dobrý prehľad nad rušnou indickou cestnou premávkou.

V súčasnosti sa nachádzajú v Nepále a cesta páru bude čoskoro pokračovať ďalej do Tibetu, Číny a Mongolska. Jej koniec zatiaľ nie je v dohľade a dvojica má pred sebou aj naďalej vzrušujúce chvíle.

Západ slnka na pláži tureckého čiernomorského pobrežia.

Ich dobrodružné príbehy z cesty, fotografie a trasu môžete sledovať > TU  a aj na facebooku v skupine ich fanúšikov  Glaarkshouse.

Zdroj: Mercedes-Benz Slovakia

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu