Regionálny úrad verejného zdravotníctva opätovne vyzval médiá na zverejnenie opravy, podľa tlačového zákona. Už v minulosti, podľa informácií od RÚVZ, odmietli opravu zverejniť vydavateľstvá Mafra Slovakia, Ringier Axel Springer Slovakia a News and Media Holding. Nákazu botulizmom v cícerovej nátierke výrobcu AlfaBio (Lunter) a i správnosť postupu RÚVZ potvrdilo aktuálne aj laboratórium Robert Koch Institut Berlin. Informáciu zverejnil na svojom blogu Peter Malec.

„Cícerová nátierka spomínaného výrobcu bola kontaminovaná baktériou Clostridium
botulinum, produkujúcou botulotoxín. Preukázali to všetky laboratórne testy vzoriek zvyšného obsahu obalov cícerovej nátierky, ktorú skonzumoval 43-ročný Banskobystričan a správnosť postupu RÚVZ Banská Bystrica a laboratórneho výsledku potvrdili aj odborníci celosvetovo uznávanej inštitúcie – Robert Koch Institut Berlin,“ uvádza Regionálny úrad verejného zdravotníctva v stanovisku zverejnenom 2. februára 2017.

„V svetle týchto faktov a v súlade s § 7 a § 8 zákona č. 167/2008 Z. z. v znení neskorších predpisov o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (tlačový zákon) sa RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici písomne ohradil formou žiadostí o uverejnenie opravy, adresované všetkým riaditeľom vydavateľstiev a šéfredaktorom uvedeným periodík,“ uviedol Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

„Napriek tomu s výnimkou portálu bystricoviny.sk, ktorého šéfredaktor M. Toman nielenže odmietol zverejniť opravu, ale naďalej rozvíjal svoje neodborné a pravde nezodpovedajúce tvrdenia a vydavateľstva MAFRA Slovakia a.s., ktoré taktiež odmietli uverejniť opravu (HNonline.sk) nikto z oslovených nepovažoval za potrebné nielenže zverejniť opravu, ale ani slušne odpovedať na list regionálneho hygienika prof. MUDr. Cyrila Klementa, CSc. Preto ich opätovne touto formou vyzývame k splneniu svojej zákonnej povinnosti,“ uviedol Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Regionálnemu úradu sa nepozdávajú tieto články zverejnené v médiách Bystrickenoviny.sk, NovyCas.sk, HNonline.sk a eTrend.sk.

Celé znenie správy RÚVZ > čítaj

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu