foto: pixabay.com

Čína je krajina, ktorá si chráni svoj prísny diktátorsky režim. Zuckerbergova najväčšia sociálna sieť je to, čo v tejto krajine nenájdete. Presvedčilo sa o tom už aj mnoho zahraničných turistov. Čínska vláda núti užívateľov internetu k používaniu komunikačných metód, ktoré dokáže spoľahlivo sledovať.

Ešte v septembri 2017 začala Čína z veľkej časti blokovať používanie jedného z posledných produktov, ktorý sa z portfólia sociálnej siete Facebook v tejto krajine dal používať.

Krajina s prísne diktátorským režimom tak urobila kvôli veľkému kongresu Komunistickej strany, ktorý sa konal 18. októbra 2017. Informáciu priniesli The New York Times.

Aplikácia WhatsApp je jednoduchá multiplatformová aplikácia, v ktorej je možné posielať textové správy a multimediálne súbory, je bezplatná a použiteľná takmer na všetkých smartfónoch. Potrebné je len pripojenie na internet.

Vo WhatsApp si používatelia môžu posielať napríklad videosúbory, zvukové záznamy, obrázky, ale napríklad aj polohu na mape.

Blokovanie aj poslednej aplikácie z portfólia Facebooku, ktorá sa na čínskom trhu mohla doteraz čiastočne používať, je pre sociálnu sieť veľký neúspech. Zdá sa, že Zuckenbergove úsilie opätovne vstúpiť na čínsky trh vychádza nazmar aj napriek tomu, že značný podiel zo svojho osobného času venuje i štúdiu čínskeho jazyka a poznávaniu čínskej kultúry.

Hlavná sociálna služba Facebook bola v Číne zablokovaná v roku 2009, a nefunguje tu ani Instagram a ani nič iné z produktovej ponuky tejto sociálnej siete.

V polovici júla 2017 čínska cenzúra začala zasahovať aj do poslednej aplikácie z portfólia Facebooku. V aplikácii WhatsApp, táto krajina s prísnou diktatúrou, v júli blokovala posielanie videosúborov, obrázkov, video hovorov, hlasových hovorov a ostatných možností na komunikáciu, okrem posielania textových správ.

Obmedzenia boli dočasne zrušené po niekoľkých týždňoch. V septembri sa ale blokovanie aplikácie WhatsApp začalo opäť, tentoraz vrátane blokovania textových správ.

Nadim Kobeissi, aplikovaný kryptograf v systéme Symbolic Software sa pre The New York Times vyjadril, že toto blokovanie poukazuje na to, že Čína by mohla vyvinúť špeciálny softvér, ktorý dokáže zasahovať do správ, ktoré používajú šifrovaciu technológiu.

A práve veľmi vysoko vyvinutý stupeň šifrovania aplikácie WhatsApp je tŕňom v oku čínskej diktatúry.

Aplikácia WhatsApp totiž používa takzvané end-to-end šifrovanie, čo znamená, že dokonca ani Facebook nevie čo sa píše v textových správach alebo hovorí v hlasových, či audio konverzáciách, ktoré prechádzajú cez jeho servery.

Zdieľanie súborov, videí a ďalších rozšírených funkcií spoločnosti WhatsApp sa čiastočne spolieha na všeobecne používané internetové protokoly prenosu údajov.

Ale funkcia odosielania textových správ závisí od inej, silne zašifrovanej metódy na presun údajov, ktorú technologické spoločnosti využívajú len zriedka.

Všetky ostatné služby poskytované americkými technologickými spoločnosťami fungujú v Číne v podstate bezproblémovo.

Táto krajina toleruje službu Skype pre telefónne hovory spoločnosti Microsoft, ktorá ale neposkytuje šifrovanie typu end-to-end, čo znamená, že pre čínsku vládu je jednoduché tieto hovory monitorovať.

Peking nerobí veľké problémy ani pri prevádzke služby FaceTime od Apple, ktorá má taktiež end-to-end šifrovanie. Apple, ale vo svojej aplikácií nemá funkciu ako WhatsApp, ktorá umožňuje používateľom vymieňať si tajné kódy.

Zablokovaním silne šifrovanej služby WhatsApp a vytváraním menej bezpečných aplikácií, ako je napríklad WeChat, čínska vláda núti užívateľov internetu k používaniu komunikačných metód, ktoré dokáže spoľahlivo sledovať.

Čínske orgány majú v obľube využívať zaujímavé praktiky, ktorými donútia svojich obyvateľov zanevrieť na nepohodlné internetové služby, Tieto služby buď blokujú, alebo ich spomalia tak, že sa stanú nepoužiteľnými.

Tieto opatrenia viedli mnohých ľudí v Číne k tomu, aby prešli na komunikačné metódy, ktoré fungujú hladko a rýchlo, no tieto služby čínske orgány ľahko sledujú.

Najpoužívanejšia služba na komunikáciu v tejto silne komunistickej krajine je spomínaný WeChat, ktorý má 963 miliónov aktívnych používateľov.

WeChat má niekoľko podobných vlastností ako WhatsApp, no je tu jeden veľmi zásadný rozdiel. WeChat je plne kontrolovaný čínskou vládou.

Keď sa Čína pripojila do Svetovej obchodnej organizácie v roku 2001, súhlasila s otvorením on-line dátových služieb a iných telekomunikačných služieb v medzinárodnej konkurencii.

Od členov WTO, ale získala súhlas na ponechanie si možnosti obmedzovať médiá. Nadnárodné spoločnosti v oblasti technológií, silne závislé od čínskeho trhu, sa zdráhali obviniť Peking, že nedokázal splniť WTO záväzky.

Úrad obchodného predstaviteľa prezidenta USA začal formálne vyšetrovanie, či Čína porušuje duševné vlastníctvo amerických spoločností.

Kancelária úradu, doposiaľ neoznámila, či vyšetrovanie bude zahŕňať zablokovanie výrobkov, ktoré sa spoliehajú na americké duševné vlastníctvo, alebo či sa bude viac zameriavať na prípady, v ktorých Čína údajne ukradla alebo inak odkopírovala produkty spadajúce pod ochranu amerického duševného vlastníctva.

Snaha sociálnej siete Facebook preniknúť na čínsky trh je aj naďalej veľmi komplikovaná a sociálna sieť bude musieť vynaložiť ešte veľa úsilia, aby sa jej to podarilo. Ak sa jej to vôbec niekedy podarí.

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu