Informačná grafika (infografika) je vizuálne stvárnenie informácií, dát a vzťahov medzi nimi. Infografikou môžeme nazvať aj piktogram, mapu, technický nákres.

Pôvodne tento pojem označoval skôr vizualizované štatistiky a výsledky vedeckej práce,  dnes si pod ním môžeme predstaviť takmer všetko. Kým v minulosti elementy infografiky, používanie farieb a podobne bolo viac menej jednotné, teraz narazíte na rôzne druhy infografiky.

Napríklad na takúto:

Alebo takúto:

Alebo aj takúto.


Predovšetkým v minulosti sme zaznamenali priam boom využívania infografiky v marketingu. Firmy začali najímať dizajnérov, aby príťažlivo spracovali informácie o nich a marketéri hľadajú rôzne cesty vizualizované dáta šíriť.

Infografika totiž dáva priestor a príležitosť vytvoriť z relatívne suchej a nezaujímavej (aj keď pre firmu možno dôležitej) informácie vďaka atraktívnej forme priam virálny  a populárny obsah.

Dokonca aj médiá, ktoré by rovnaké informácie čisto v textovej podobe neuverejnili tie isté dáta v podobe infografiky použijú. Možno sa spýtate: „Ok, ale čo z toho má firma, ktorá grafiku vyprodukovala?“

Ak je infografika urobená inteligentne, vtipne a pekne, môže sa stať na internete hitom a ľudia ju budú zdieľať prostredníctvom svojich sociálnych médií. Vďaka tomu firma môže získať napríklad:

– posilnenie kredibility  a vnímania odbornosti v oblasti, v ktorej pôsobí
– upozornenie na novú službu/produkt/úspech
– vizibilitu značky a spätné odkazy

Ako infografiku šíriť?

Ciest, ako dostať vašu infografiku k cieľovému publiku je niekoľko. Vlastne ich je neúrekom a závisí od vašej kreativity, ktoré si vyberiete. Najjednoduchšie je poslať infografiku do sveta prostredníctvom sociálnych sietí, môže byť súčasťou blogpostu alebo oživiť tlačovú správu. Existujú aj rôzne agregátory infografiky, napríklad:

dailyinfographic.com
http://www.coolinfographics.com/
http://www.infographicsarchive.com/
www.visual.ly
infographicjournal.com
http://www.infographicsshowcase.com/
submitinfographics.com

Pozrite si jednu z najznámejších infografík, ktorá obletela svet pred pár rokmi.
Petra Jankovičová

Článok je z blogu reklamnej agentúry TRIAD Advertising

 

Zdroj: TRIAD Advertising

REKLAMAadv.: