Pozrite si video na ktorom BBC vysvetľuje ako nakrúcať čo najkvalitnejšie videá na smartfón:

https://www.youtube.com/watch?v=YsediItYmls

Pripomeňme si, že napríklad reportér Českej televízie Ondřej Schneider už bežne prináša divákom nafilmované reportáže, ale tiež živé video vstupy, vďaka jednoduchému a dostupnému zariadeniu – smartfónu iPhone značky Apple, ktorý pri tom používa, viď. záznam od 2:47″ > pozri

Kvalita záznamu v špičkových telefónoch je často už na nerozoznanie od snímania klasickými kamerami. A celková cena techniky je do tisíc eur, pri použití – smartfónu Apple iPhone 5s, či vyššiej rady 6, a ako odposluch použijeme – slúchadlá EarPods, a na snímanie zvuku napr. – externý mikrofón značky iRig a na uchytenie iPhone pri filmovaní potrebujeme ešte statív.

Pozrite si na videu BBC aj, ako správne nahrávať zvuk  a fotografovať:

https://www.youtube.com/watch?v=q8ngvpZwxDg

 

https://www.youtube.com/watch?v=uJlMuGXQ-Dg

 

Uznávaný žurnalista, pedagóg, mediológ, novinovedec a mediálny expert Prof. PhDr. Andrej Tušer, CSc., na otázku redaktorky portálu masmedialne.info Patrície Štofanovej „V čom vidíte najväčšie rozdiely novinárskej práce kedysi, ako si ju pamätáte, a dnes? Aký je napríklad váš vzťah k onlinovým portálom a magazínom?,“ uviedol nasledovné:

„Nemožno prakticky už ani porovnávať novinársku prácu pred päťdesiatimi rokmi a v súčasnosti. Typografická klasika dávno vymizla, ťažko si dnes predstaviť gumenú matricu či olovenú sadzbu pri tvorbe tlačených periodík, jednoduchú rozhlasovú a televíznu či fotografickú techniku – o internete a on-line stránkach nehovoriac. Napriek tomu si myslím, že stále bude v strede činnosti týchto médií najpotrebnejší subjekt – človek. Novinár. Ten, ktorý musí  vytvoriť text, nahrať hlas, nakrútiť obrazový záber. Možno sa mu už nebude hovoriť „novinár“, pretože náplň jeho práce bude mnohostrannejšia, bude narábať s náročnými technológiami – ale vždy bude musieť niekto napísať vyslovené alebo vyobrazené slovo. On-line portály, webové stránky, najmä tie, ktoré mi prinášajú aktuálne informácie,  mám rád, maximálne ich využívam. Dokonca sa dosť často pristihnem, že som si nekúpil noviny…,“ povedal pre Masmediálne.info mediológ prof. Andrej Tušer.

Celý rozhovor s pánom Tušerom si môžete prečítať > tu

Možnosť vyhotoviť napr. kvalitný video záznam sa teda stala dostupnou takmer pre každého, konkrétny výstup ale záleží len na schopnostiach.

REKLAMAadv.:

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu