Roman Kreuziger (repro foto: jedenapulmetru.cz)

Ročne sú približne tri tisícky zranených cyklistov a štyri tisícky dopravných nehôd s účasťou cyklistov a motoristov. Známe osobnosti to chcú zmeniť, aby nedochádzalo každoročne k toľkým zbytočným nehodám cyklistov a pripravujú sériu osvetových videí a ďalších aktivít.

„Poďme sa vzájomne rešpektovať. Chceme dosiahnuť, aby motoristi predbiehali cyklistu vo vzdialenosti 1,5 metra, “ povedal iniciátor projektu Roman Kreuziger, mnohonásobný účastník Tour de France.

Pripojili sa k nemu aj motocyklový pretekár Filip Salač a slovenská superstar Peter Sagan. Aktivitu podporujú aj Autoklub Českej republiky a dopravnej polície.

„Bezpečný odstup od predchádzaného cyklistu je už v niektorých štátoch stanovený zákonným predpisom. Najčastejšie sa jedná práve o 1,5 metra, napríklad vo Francúzsku alebo v Belgicku. Táto vzdialenosť bočného odstupu prechádzajúcich vozidiel vyplýva z rady zahraničných vedeckých výskumov. Autoklub Českej republiky rozvíja viacero aktivít v oblasti zvyšovania bezpečnosti cestnej premávky. Preto tento projekt vítame, budeme ho podporovať a podieľať sa na informovanie verejnosti, “ povedal Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR. Roman Kreuziger projekt nazval Jeden a pol metra.

„Nedostatočná vzdialenosť pri predbiehaní je prúser. Preto sa zameriavame na 1,5 metra. V Španielsku na to majú zákon, veľké téma je to v celej Európe. Mám okolo seba veľa kamarátov, ktorí mali kolíziu s autom. Riziko nehody sa týka všetkých, je jedno, či trénujete na Tour alebo idete na rožky do večierky. Navyše väčšina cyklistov sú aj motoristi a naopak, “ vysvetlil svoju iniciatívu Roman Kreuziger.

https://www.facebook.com/jedenapulmetru/videos/1176315116048592/

Trojnásobný majster sveta Peter Sagan volá po vzájomnom rešpekte. „Ako profesionál najazdím desiatky tisíc kilometrov ročne. Záleží mi na bezpečnosti nielen mojej, ale aj ďalších cyklistov, nech je to ktokoľvek. Keď ma Roman oslovil, neváhal som ani minútu. Je dôležité vzdelávať nielen vodičov, ale aj cyklistov, aby dodržiavali predpisy, “ povedal Peter Sagan.

Logo a grafickú identitu projektu pripravilo Studio Najbrt. „Radi túto aktivitu podporíme. Na bicykli a autom jazdia skoro všetci, takže sa to týka každého, i nás,“ povedal Aleš Najbrt.

V rámci kampane budú nasledovať osvetové a emočne pôsobiaca videá, ktoré sa budú nakrúcať v priebehu leta 2020. S ich medializáciou sa počíta od jesene cyklistickej sezóny. Kampaň sa objavia aj priamo na vybraných pretekoch.

Po objednaní nám samolepka „1,5 metra“ prišla už po dvoch dňoch aj na Slovensko. Roman Kreuziger v sprievodnom liste píše: „Ďakujeme, že ste sa stali súčasťou kampane za bezpečné cesty. Chceme, aby sa cyklisti aj motoristi navzájom rešpektovali a dodržiavali písané i nepísané pravidlá. Pretože ide o život. Kúpou samolepky ste sa stali ambasádormi projektu. Zdieľajte prosím na sociálnych sieťach, povedzte o projekte svojim priateľom, dodržujte bezpečnostný odstup pri predchádzaní, buďte ohľaduplný v sedle bicykla,“ uviedol Roman Kreuziger.

(ts, red)

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu