Dávid Kurňavka vyštudoval ateliér animovanej tvorby na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne. Svoju umeleckú tvorbu obohatil aj o maľbu, predtým sa venoval ilustrácii, grafike a digitálnej maľbe. Svoj talent uplatnil i pre klientov ako VANS, LAUFEN, ŠKODA Auto, IKEA, Nike, O2, Rajec, Budweiser, Red Bull, alebo Tričkomár. V súčasnosti má prenajaté štúdio, v ktorom vzniká jeho tvorba.

Čo je pri tvorbe najdôležitejšie?

Pravdivosť a nadčasovosť, veľa vecí tu už bolo, veľa vecí sme už videli, preto sa snažím, aby mi ľudia uverili. Veľmi ma baví história a konkrétne symboly, mám rád pop art, živé farby a vytváranie vizuálnych momentiek z mojich imaginárno-reálnych predstáv a vízii.

Venujete sa kresbe, ilustráciám a maľbe. Čo pre vás znamená vaša práca?

Lett Haines raz povedal Maggi Hambling: „Ak sa rozhodneš byť umelcom, musíš považovať svoju prácu za svojho najlepšieho priateľa.“ Čo znamená, že sa ku nej vraciaš nezávisle od toho aké máš pocity, ako sa cítiš alebo či si unavený, znudený, šťastný. Toto podpisujem a súhlasím.

Kedy ste si uvedomili, že kresba a ilustrácie sú tým, čomu sa chcete venovať profesionálne? Medzičasom ste začali i maľovať. Čo vás k tomu viedlo?

Povedal by som, že to prirodzene vyplynulo. Nepátral som po tom nejako špeciálne. Jasné, chodil som na umelecké školy a moji rodičia ma v tom podporujú. Ja ale skôr uvažujem nad tým, čo ešte ukážem v podobe niečoho nového, nepoznaného.
A prečo maľba? Chcel som sa vrátiť k „manuálnej“ práci. Poskladať si rám a natiahnuť plátno, dotknúť sa materiálov a štruktúry. Už ma nebavilo vysedávanie s tabletom za monitorom.

Ako vznikajú vaše diela, od počiatočnej myšlienky až po finálnu podobu? Aký je rozdiel pri tvorbe na zákazku a keď máte v tvorbe voľnú ruku?

Na začiatku mi vyskočí idea hlavnej postavy a jej konkrétnej polohy, nič viac a nič menej. Naskicujem si hrubý koncept, pridám pár tematických symbolov, vytvorím si farebné tónovanie a varím na miernom ohni 5 až 15 dní alebo mesiac a pol, záleží od obrazu. Nápad na začiatku ma musí pobaviť, stačí iba fragment a to je základ. Taktiež viem, že keď som v strede procesu zúfalý z obrazu, dopadne to väčšinou dobre, pretože ja niečo hľadám a vytváram z bielej plochy čistého plátna, musím sa tomu obetovať, nič nie je zadarmo. Akcia – reakcia. Obraz sa postupom času vyvíja, mení a končím pri pocite, že každý ďalší zásah by ho pokazil. Učím sa.

Venujete sa aj inému umeniu?

Umeniu prokrastinácie. Príde mi, že žijem na dve fázy buď pracujem ako drak a nevnímam hodiny a dni, alebo naopak dokážem nič nerobiť týždeň. Ale myslím si, že sú aj väčší šampióni v tejto disciplíne. Ale nie, bez srandy, vizuálno ma momentálne dostatočne napĺňa, ale čo bude za rok? Nechám sa prekvapiť.

Aké najbizarnejšie dielo ste doposiaľ vytvorili? Čo vás v oblasti tvorby ešte láka, čo by ste chceli vyskúšať?

Pomaľoval som rodinný dom v Zlíne môjmu kamarátovi Dávidovi Rýchlemu. Pracoval som na zákazke – nástennej maľbe v jeho agentúre a následne na to mi vraví: „Nechcel by si to skúsiť na môj dom?“ Pecka! Veľmi si vážim odvážnych ľudí, pretože predsa len, nie je to bežné. V mojom ďalšom obrazovom cykle budem mať trojrozmerné objekty a v priestore. Vnímam to ako výstup z dvojrozmernej plochy do priestoru, teším sa ako ľudia budú môcť obísť dookola inštalácie, teším sa na ich reakcie.

Kde môžu vaši priaznivci vidieť vašu tvorbu?

Momentálne mám vystavené štyri svoje plátna v Charakter Barbershop & Tattoo pri Václavskom námestí, kde mám taktiež ateliér. Ďalšie dva obrazy sú vystavené v novootvorenej reštaurácií Cali Brothers pri Veletržnom paláci v Prahe. S mojím kamarátom, skvelým výtvarníkom Rosťom Liškom, máme kolabo dvoch veľkoformátových koláží v Enter The Address Idea na Príkopech. S Rosťom taktiež predstavíme nové veci a to 3. júna v Oskar salon hair creation pri Staromestskom námestí. V druhej polovičke júna, presnejšie 20. júna, predstavím svoje nové plátna už v spomínanom Charakteri a na jeseň plánujem svoju ďalšiu sólo vernisáž v Karlových Varoch, konkrétne v Becherovej vile. Moc sa teším!

Ďakujem mockrát za rozhovor, svojim priaznivcom za podporu a prajem Vám pohodové leto!

ZANECHAŤ KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu